İHA’lar Afetlerde Hayat Kurtaracak

AFAD ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile kayıp arama, enkaz, heyelan, deprem ve diğer kriz durumlarında İnsansız Hava Araçları’ndan olay yerinin görüntüleri hızla alınabilecek.

İHA’lar Afetlerde Hayat Kurtaracak

 AFAD ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile kayıp arama, enkaz, heyelan, deprem ve diğer kriz durumlarında İnsansız Hava Araçları’ndan olay yerinin görüntüleri hızla alınabilecek.

İnsansız hava aracı (İHA) "Çağatay"ın envantere alınması dolayısıyla Gölbaşı Havacılık Dairesi Başkanlığı Polis Heliportu'nda düzenlenen törene, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanı Uygar Elmastaşı katıldı.

Kamuda ilk kez kullanılan, dikey kalkış ve iniş özelliği bulunan sabit kanatlı yerli üretim Midi İnsansız Hava Aracı, AFAD tarafından EGM Havacılık Daire Başkanlığı’nın kullanımına tahsis edilen özel donanımlı haberleşme araçlarına entegre edildi.

Törende yapılan deneme uçuşunda İHA ve kamerasının kontrolü ve kaydettiği görüntülerin anlık olarak takibi bu araçlar ile gerçekleştirildi.  

Sistemin entegrasyonu için AFAD'a teşekkür eden Elmastaşı, İHA'nın mobil araçla tüm Türkiye'de acil ya da benzeri durumlarda kullanılabilir hale getirildiğini belirtti. Elmastaşı, "Normalde yerleşke ve civarında görev yapabilirken bu (Çağatay) 81 ilde yaygın olarak göreve gönderebileceğimiz bir sistem oldu. Bununla hem mobilize olduk hem de daha etkin ve caydırıcı görev kabiliyetine sahip olduk. Emniyeti göklere çıkardık." dedi.

 "Teknoloji insana faydalı olduğu anda amacına ulaşır”

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ile çalışmalarının yıllardır devam ettiğini, bugüne kadar helikopterlerden aldıkları görüntüleri kullandıklarını kaydetti.

Yeni İHA ile görüntü alma kapasitesinin de artığına dikkati çeken Güllüoğlu, kamu kurumlarının kaynaklarını etkin kullanması gerektiğini, bunun için de iş birliğinin önemli olduğu vurguladı.

Güllüoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Havacılık Daire Başkanlığı ile iyi bir iş birliği yaptıklarını, ellerinde olan bir kapasiteyi paylaştıklarını, mobil görüntü işleme aracı sayesinde İHA'nın çektiği görüntülerin kendi kullanımlarında da olacağını anlattı. Güllüoğlu, "Teknoloji insana faydalı olduğu anda amacına ulaşır. Bizim alanlarımızda da hem kriz durumları için hem de afet öncesi, sırası ve sonrasında bu görüntüye erişme, insan acısını dindirmede, kayıp aramada, enkazlarda, heyelanlarda, depremlerde çok daha kolaylaştıracak." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2018, 03:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER