Çukurova Belediyesi tarafından 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen Jakaranda Kültür Sanat Festivali'ne Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. Cadde festivali konseptinde gerçekleştirilen etkinliklerle sanat sokağa taştı.

Çukurova Belediyesi tarafından 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen Jakaranda Kültür Sanat Festivali'ne Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. Cadde festivali konseptinde gerçekleştirilen etkinliklerle sanat sokağa taştı.

Adını Mayıs ayında açan mor çiçekli tropik jakaranda ağacından alan festival, Adana’nın ilk cadde festivali olma özelliğini taşıyor. 26-29 Mayıs 2022 tarihleri arasında 4 gün süren festival, Turgut Özal Bulvarı'nda 5, Bülent Ecevit Sanat Parkında 1 olmak üzere 6 ayrı noktada düzenlenen kültür sanat etkinlikleriyle Adanalılarla buluştu.

İki yıl önce yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen festival, Turgut Özal Bulvarındaki Gökkuşağı Kavşağındaki yürüyüşle başladı. Dans gruplarının, uzun bacak ve ateş şovlarının yer aldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de katıldığı yürüyüşe binlerce Adanalı da eşlik etti.

SAMSUN KESK ŞUBELER PLATFORMU: “KAŞIKLA VERİLEN KEPÇEYLE ALINMAK İSTENİYOR" SAMSUN KESK ŞUBELER PLATFORMU: “KAŞIKLA VERİLEN KEPÇEYLE ALINMAK İSTENİYOR"

Festival şarkısı ve festival dansı eşliğinde eğlenen Adanalılar, Şehitler Bulvarı’na kadar süren yürüyüş boyunca güzel görüntüler oluşturdu. Yürüyüşün ardından Ceylan Ertem’in açılış konseri ile coşku doruğa çıktı.

KÜLTÜR SANAT KENTİ ÇUKUROVA

Konserde Ceylan Ertem’e çiçek veren ve Adanalılara festivale gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’ya yeni bir festival kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çukurova’yı kültür sanat kenti yapma yolunda önemli bir adım daha attıklarını belirten Başkan Soner Çetin, Çukurova’nın her zaman yetiştirdiği sanatçılarla gündeme gelen bir bölge olduğunu vurguladı.

Başkan Soner Çetin, iki yıl önce yapmaya karar verdikleri festivalin pandemi nedeniyle ancak bu yıl hayata geçirildiğini söyledi.

SANATIN HER DALI BU FESTİVALDE

Adana’nın kültür ve sanat yönünü ön plana çıkarmayı hedefleyen festival, 4 gün boyunca Adanalıları hem eğlenceye hem de kültür sanata doyurdu. Turgut Özal Bulvarında 5, Bülent Ecevit Sanat Parkında 1 olmak üzere toplam 6 noktada etkinlikler gerçekleştirildi.

Bu 6 noktadaki her sahne yanında sanat çadırları oluşturuldu. Çadırlarda; resim, heykel, fotoğraf, ahşap oyma, cam üfleme, seramik, mozaik, kağıt rölyef, grafiti gibi sanat alanlarından çok değerli sanatçılarla, vatandaşlar buluşturuldu.

Yine bu 6 ayrı noktada oluşturulan sahnelerde yerli veya yabancı müzik içerikli 35 konser, 8 dans gösterisi,  farklı enstrümanlarla müzik dinletileri ve bir çok görsel şovun bulunduğu sahne performansları gerçekleştirildi. Bülent Ecevit Sanat Parkı'ndaki Ceren Özdemir Müzik Atölyesinde; edebiyat ve şiir ile ilgili söyleşiler ve Yeni Adana Gazetesi ile birlikte bu yıl ilki düzenlenen Çukurova Öykü Yarışması Ödül töreni yapıldı.