Adana'da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinliklerle kutlandı. Kortej yürüyüşü ile başlayan kutlamalarda coşku, günün sonunda Edip Akbayram'ın sahne aldığı konserle doruğa çıktı.

Adana Büyükşehir Belediyesi önünden başlayan ve Uğur Mumcu Meydanı’na kadar süren kortej yürüyüşüne Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, siyasiler ve genç yaşlı çok sayıda Adanalı katıldı.

Korteje katılan gençler, “Öyle bir İstiklal Marşı’mız var ki bizim, sadece ilk sözü yeter istiklal için” yazılı pankart taşıdı. Türk bayraklarıyla yürüyen Adanalılar, ünlü sanatçı Edip Akbayram'ın konseri öncesi Uğur Mumcu Meydanı’nı doldurdu.

Konser öncesinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile CHP Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi halka seslendi.

"HEM ATATÜRK'ÜN HEM CUMHURİYETİMİZİN DOĞUM GÜNÜ"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’u doğum günü olarak kabul ettiğini söylediğini belirterek, “Biz de bu tarihi hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ediyoruz” dedi.

"BAYRAK VE VATAN SEVGİMİZ SORGULANAMAZ"

Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti:

“Milletine güvenerek yola çıkan ve şehitler vererek ülkeyi kurtaran Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti kurdu. Hepimizin ailesinde şehitler, gaziler var.  Şanlı bayrağımız şehitlerimizin kanıyla boyandı. Bizim bayrak, vatan sevgimizi kimse sorgulayamaz. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi yapıldı, Cumhuriyet kuruldu ve binlerce yıl tebaa olarak yaşayan insanımızı 15 yılda birey yaptı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle yetenekli ve büyük bir lider yok. Türkiye’yi var eden ne kadar tesis varsa temeli o dönemde atıldı. Demokrasi, laiklik, insan hakları, hukuk, devleti devlet yapan güçlü kurumlar geldi onun zamanında. Şimdi Cumhuriyet kurumlarının içi boşaltıldı. Cumhuriyetin kuruluş ayarları değiştirildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet tehlikedeyken umutsuz olma hakkımız yok ve 28 Mayıs’ta yoğun katılımla sandığa gidilmesi gerekiyor. Ayaktayız ve heyecanımızı kesinlikle yitirmeyeceğiz.”

Konuşmaların ardından Adanalılar, sanatçı Edip Akbayram’ın şarkılarıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutladı.