(TBMM) - Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanları ile ilgili taslak çalışmanın Meclis'e ulaştığını bildirdi. Tunç, "Hayvanları koruma noktasında kararlılığımızı sürdürüyoruz" dedi.

Tunç, AKP Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tunç, sokak hayvanlarına yönelik yasa teklifi hakkında, şunları söyledi:

Başkan Sezer'in Kurban Bayramı mesajı Başkan Sezer'in Kurban Bayramı mesajı

"Tarım ve Orman Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımız birlikte bir taslak çalışması yapılmıştı. Bu taslak çalışması Meclis grubumuza da intikal ettirildi. Milletvekillerimiz bunu değerlendirecek. Hayvanları koruma noktasında kararlılığımızı sürdürüyoruz. Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Evcil hayvan, sahipsiz hayvan tanımları netleştirilmişti. Hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Bu hassasiyetimiz devam ediyor ama sokaklardaki sahipsiz hayvanların insanlara zarar verdiğini, bunun arttığını görüyoruz. Çocuklara saldıran, ölümlere yol açan, trafik kazalarına sebep olan durumlar söz konusu. Bunun için tedbirler almak gerekiyor. Belediyelere düşen, kurumlara düşen görevler olacak. Yasal düzenleme ihtiyacı olduğu açık. Burada dengeyi iyi korumamız lazım. Hem hayvanlarımızı koruyalım ama tabii insan sağlığına zarar verecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik bir orta yol bulunması gerekecek."

 

 

Kaynak: anka