ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'na ev sahipliği yapan Türkevi binasının saldırıya uğramasına ilişkin; “New York’taki Türkevi’ne gerçekleştirilen vandallık eylemini kınıyoruz. Diplomatik Güvenlik Hizmetlerimiz, bu soruşturmada ve bu tesisler ile orada çalışan diplomatların güvenliğini sağlama hususunda yerel kolluk kuvvetleri yetkilileriyle birlikte çalışmaktadır” açıklamasını yaptı.

Kastamonu'da sel... Ekipler sahada Kastamonu'da sel... Ekipler sahada

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ile New York Başkonsolosluğu'na ev sahipliği yapan ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy kullanılan Türkevi binasına yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından söz konusu saldırıya ilişkin şu paylaşımı yaptı:

“Pazartesi günü New York’taki Türkevi’ne gerçekleştirilen vandallık eylemini kınıyoruz. Diplomatik Güvenlik Hizmetleri’miz, bu soruşturmada ve bu tesisler ile orada çalışan diplomatların güvenliğini sağlama hususunda yerel kolluk kuvvetleri yetkilileriyle birlikte çalışmaktadır."

ÇAVUŞOĞLU: “ABD’DEN, EV SAHİBİ ÜLKE OLARAK DİPLOMATİK TEMSİLCİLİKLERİMİZE GEREKLİ KORUMAYI SAĞLAMASINI BEKLİYORUZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise söz konusu saldırıya ilişkin Twitter hesabından şu mesajı yayınlamıştı:

“New York’taki Türkevi’mizin giriş katındaki camların tahrip edildiği alçakça bir saldırı meydana gelmiştir. ABD’den, saldırının faillerini süratle tespit etmesini ve ev sahibi ülke olarak diplomatik temsilciliklerimize gerekli korumayı sağlamasını bekliyoruz. Seçim süreci başta olmak üzere, vatandaşlarımıza her türlü hizmeti özveriyle sağlayan meslektaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”