MANSUR ÇELİK

Kuruluşu 1889 yılına dayanan, ancak 1967 yılında kapanan Talas Amerikan Okulu’nun; en genci 70 yaşında olan 106 mezunu, 29 Ekim'de Talas’ta Ali Dağ’a tırmanıp taşlarla 100. Yıl imzasını attılar. Etkinliğe katılanlar arasında; Uluç Gürkan ve Cengiz Çandar gibi kamuoyunun yakından tanıdığı çok sayıda isim de bulunuyor.

Eski TBMM Başkanvekili, gazeteci Uluç Gürkan, mezun olduğu okul ve kendisinin de katıldığı etkinlik hakkında ANKA Haber Ajansı’na bilgi verdi. Gürkan, Talas Amerikan Koleji’nin (Ortaokulu)  1889’da kurulduğunu, iki yerleşkesinde 16 binası ve çevreye de hizmet veren bir hastanesi bulunduğunu aktardı. Tayinler nedeniyle sıkça yer değiştiren memurların çocuklarının da yatılı olarak burada okuduğunu belirten Uluç Gürkan, şöyle konuştu:

“Okul 1932 de Erciyes’in eteğimdeki Alidağ'ın ağaçlandırılmasını misyon edinmiş ve ağaç dikilen yerin yanına Talas anlamında T harfi yazılmış. Daha sonra bir tepeye T diğer tepeye C harfi yazılmış. Türkiye Cumhuriyeti anlamında. Ardından Cumhuriyetin kaçıncı yılı olduğunu Romen rakamlarıyla yazalım demişler. Örneğin 1943’te TC XX yazılmış. Öğrenciler her yıl 29 Ekim’de ellerinde su kovası, kireç ve fırçayla Alidağ'a tırmanmış . 20 metre büyüklüğünde harflerle Cumhuriyetin kaçıncı yılı olduğunu yazmışlar.  Bunlar dağdan toplanan taşlar dizilerek ve üzeri kireçle boyanarak yazılmış. Yazı, Kayseri Kartal'dan bile okunabiliyormuş.

Bu anane 1965’e kadar sürmüş. O yıl yeni öğrenci alınmamış ve okul 1967’de kapanmış. O tarihten sonra birkaç yıl hariç yazı yazılmamış.

2020’de bir grup öğrenci, Talas Belediyesi’nin ve Talas Tanıtım Derneği'nin desteğiyle bu geleneği devam ettirmeye başladı. Bu yıl Cumhuriyetin 100. Yılı olduğu için Türkiye'nin hatta dünyanın birçok yerinden gelecek 108 Talas Amerikan Ortaokulu mezun öğrencileri yine Alidağ'a çıktı.

GELENEĞİ ARTIK ERCİYES KOLEJİ SÜRDÜRECEK

1889- 1967 arasında kolejde 833 öğrenci okumuş. En genci 56 yıl önce mezun olmuş. Yaşları 70-90 arasında değişiyor.  Bu yıl yine 29 Ekim’de Alidağ'ın zirvesinde Cumhuriyet’in 100’ncü yılında kendini Talaslı sayan106 mezun, Talaslılar ve Erciyes Koleji öğrencileri, ellerinde bayraklar, Cumhuriyetin 100.  yılını Alidağ’ın zirvesinde kutladı. İstiklal Marşımızı ve andımızı okudular. Yeniden canlandırılan bu geleneği de Kayseri Erciyes Koleji öğrencilerine emanet ettik.”

İBB’NİN "SEN OKU DİYE" EĞİTİM YARDIMINDAN BU YIL 83 BİN ÖĞRENCİ YARARLANACAK İBB’NİN "SEN OKU DİYE" EĞİTİM YARDIMINDAN BU YIL 83 BİN ÖĞRENCİ YARARLANACAK

ETKİNLİĞE KİMLER KATILDI?

Cumhuriyet Bayramı’nda dağa tırmanıp, cumhuriyetin kaçıncı yılının kutlandığını taşlarla oraya işleme etkinliğine katılan ve bu geleneği yeni kolej öğrencilerine devreden eski mezunlardan 106 kişi arasında yer alan bazı isimler ve mezun oldukları tarihler ile mesleklerini gösteren liste şöyle:

“Yavuz Özdoğu '57.  Amerika'dan geldi.

Zafer Ecevit '59 Amerika'dan geldi. Dünya Bankası’ndan emekli. 

Prof. Dr. İskender Sayek '60 – Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanı. 

Prof. Sinan Bayraktaroğlu '61 – Dilbilimci Cambridge Üniversitesi. 

Uluç Gürkan ’61. Siyasetçi, gazeteci. 

Prof. Cemal Özgüven '61 – Erciyes Üniversitesi. 

Prof. Ahmet Alkan '62  Sabancı Üniversitesi., dekan. 

Ahmet Boyacıoğlu '62 - Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu üyesi.  Eski Efes Pilsen Genel Müdürü. 

Şerif Boyacıoğlu – Türk Eczacılar Birliği yöneticisi. 

Çetin Yüceuluğ – Unilever eski CEO Yardımcısı 

İzzet Suner. '63 Diplomat 

Bozkurt Aran. '63 Emekli Büyükelçi 

Bülent Gokay ‘63 Diplomat 

Prof. Rıfat Tokyay'63 

Ali Acan '63 - Eski İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı 

Cengiz Candar '63 Gazeteci, milletvekili 

Muzaffer Ünsal '64 - Amerika'dan geldi 

Rıfat Karakimseli '65 -  Martı Denizcilik sahibi 

Prof. Atila Eralp '65  ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı 

Prof. Hüsnü Özek '66 Cerrahpaşa Tıp 

Prof. Doğan Eroğlu, Amerika'dan geldi. 

Prof. Haluk Ertürk '66 

Prof. Güray Erkol, SEV okulları Genel Müdürü 

Yavuz Kürkçü, Almanya’dan geldi 

Necati Güler, Basketbol Milli Takımı’nın eski Kaptanı”