29 Ekim Kadınları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ece Aktan, deprem bölgesi Osmaniye’de, depremzedelerin çadır ve temel hijyen malzemelerine olan ihtiyaçlarının devam ettiğini belirterek, "AFAD, defalarca ihtiyaç listesi güncelledi ve hiçbir ihtiyaç listesine hijyenik ped yazmadı" dedi.

BURHAN DEMİRCİOĞLU 

29 Ekim Kadınları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ece Aktan, deprem bölgesi Osmaniye’de, depremzedelerin çadır ve temel hijyen malzemelerine olan ihtiyaçlarının devam ettiğini belirterek, "AFAD, defalarca ihtiyaç listesi güncelledi ve hiçbir ihtiyaç listesine hijyenik ped yazmadı" dedi. 

Ece Aktan, yardım faaliyetlerine katkıda bulunmak için geldiği Osmaniye’de, depremzedelerin ihtiyaçlarına dikkat çekti. Aktan, şunları söyledi:

“KAYIP İNSANLAR, ANNELER, ÇOCUKLAR VAR” 

"Derneğimizin deprem bölgesindeki şube başkanlarını ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve onların yönlendirmesiyle yardıma ihtiyacı olan yurttaşlarımıza yetişmeye çalışıyoruz. Dün Hatay'daydık. Hatay, İskenderun, Adana dolaştık. Bugün de Osmaniye'ye geldik. Aslında sözün bittiği yer. Paylaşacak da çok bir şey yok, acıdan başka. 

Gezdiğimiz sokaklar, yürüdüğümüz yollar, yaklaşık 2-3 gündür gördüklerimiz içimizi kanatmaya yetti. Çok üzgünüz. Kayıp insanlar var. Çocuğunu bulamayan anneler var. Annesini bulamayan çocuklar var. Bunlar tabii hepimiz için çok büyük ve derin yaralar. Evet, yardımlar gelmeye devam ediyor. Biz, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan insanlar olarak her zaman dayanışma kültüründe büyüdük ve yetiştirildik. Ben, sadece şunu söylemek istiyorum; evet, yardım ediyoruz ama bir şey daha yapalım ve unutmayalım. Çünkü buradaki sorun, öyle bir ayda, iki ayda çözülecek bir sorun değil; belki yıllar alacak. Bizler de her zaman 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Merkezi’mizde, şubelerimizde buradaki yurttaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

“AFAD'IN LİSTESİNDE HİJYENİK PED YOK” 

Yaklaşık 3 gündür sahada gözlemlediğimiz şu: Öncelikle tüm gönüllülere teşekkür ediyoruz. Özellikle afet dönemlerinde bunu çok daha acı bir şekilde yaşıyoruz. Mesela AFAD, defalarca ihtiyaç listesi güncelledi ve hiçbir ihtiyaç listesine hijyenik ped yazmadı. Biz kadınlar bunu kullanmak zorundayız ve bunu istemekten utanmamalıyız. Doğal afet ve kadın dediğimizde maalesef ki çok spesifik problemlerle karşılaşıyoruz. Resmi verilere göre, kayıtlı olan 226 bin tane hamile kadın var şu anda. Ve hijyen malzemelerine birçoğu yeterli miktarda ulaşamıyorlar. Hem gebelik süreçlerinin devam etmesi, hastalık risklerini en üst boyuta çıkıyor." 

“SÜREKLİ ÇADIR TALEP EDİLİYOR BİZDEN” 

29 Ekim Kadınları Derneği Osmaniye Şubesi Başkanı Fatma Ağca Keskinbaş ise şöyle konuştu:

"Bu şehirlerin bir an önce eksikliklerinin tamamlanması ve çadır ihtiyaçlarının giderilmesi lazım. Şu anda halkımızın en önemli ihtiyacı çadır. Soğuk hava, akşam soğuk olduğu için hani gündüz bahçesinde oturuyor, dışarıda idare edebiliyor ama akşam olduğu zaman oturacak, yatacak yerleri yok. Korkudan evlerine giremiyorlar. Soğuktan da dışarıda donuyorlar. Biz istiyoruz ki halkımıza daha yakın olsunlar ve ihtiyaçları üzerine yoğunlaşsınlar. Osmaniye'de de eminim bu sorunlar vardır, diğer şehirlerin olduğu gibi. Biz, gıdaya ulaşılabiliyoruz iyi kötü. Ondan sonra ne bileyim, ekmekti, giyimdi bunlara ulaşılabiliyor. Ama çadır, çadır, çadır. ‘Sığınma yerimiz yok, sığınmak istiyoruz’ diyorlar. Sürekli çadır talep ediliyor bizden."

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ 

Detaylar

Ece Aktan 

Fatma Ağca Keskinbaş