TUNAKAN YILDIRIM

24’üncü Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde ‘Belgesel Sinema Emek Ödülü’ne değer görülen Coşkun Aral, “40 yılı aşkın bir süredir bu mesleğin içindeyim. Umuyorum ki bizden sonra gelen genç nesil belgeselciler yalnızda ülkemizde değil dünyanın her yerinde başarılara imza atacaktır” dedi.

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bugün Köyiçi'nden Aslanlar mevkiine kadar süren yürüyüşle devam etti. Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde yakılan festival meşalesinin ardından Kültür Merkezi Konferans Salonu’ndaki programa geçildi.

Programa CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, CHP İl Başkanı Vedat Yaşar, Belgesel Film Yönetmeni Coşkun Aral, Belediye Başkan Yardımcısı Serkan Acaba, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, CHP İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, STK temsilcileri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı. 

"SAFRANBOLU ÖZEL BİR KENT"

3 yıldır Festival Komitesi Başkanı olarak görev yapmaktan gurur ve onur duyduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse şunları söyledi:

“Safranbolu’muz özel bir kent. Özelliğini mimari yapısından almasının yanında, insanının kültüre ve sanata verdiği önemle de görmekteyiz. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bunun en görünür kanıtı. Yalnızca festival de değil, yıl boyunca yapılan etkinliklere baktığınızda, sanatsal söyleşi ve gösterimlerin yoğunluğunu fark edeceksiniz. Bu alanda en önemli desteğimiz yine Safranbolu insanı."  

BELGESEL SİNEMA EMEK ÖDÜLÜ COŞKUN ARAL'A”

Belgesel Sinema Emek Ödülü’nü alan Coşkun Aral, şu şekilde konuştu:

“Biz belgeselde yeri geldiğinde hayatımızı ortaya koyuyoruz. 40 yılı aşkın bir süredir bu mesleğin içindeyim umuyorum ki bizden sonra gelen genç nesil belgeselciler yalnızda ülkemizde değil dünyanın her yerinde başarılara imza atacaktır. Onlara güveniyorum. Bir kez daha böyle bir ödüle layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum. Çok erken kaybettiğimiz Suha Arın kardeşimizi rahmetle anıyorum. Belgeselin reklam gelirinin ‘Gelinim Olur musun’ programlarının binde biri olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Hele bu dönemde kadınlarımızı üretimden çekmek için sabahın erken saatlerinde başlayıp geç saatlere kadar, tamamen illüzyon üzerine dönmüş, uyuşturucu programların hakim olduğu bir ortamda, biz belgeselcilerin hayatta kalması için öncelikle Safranbolu’da 24. yılı geride bırakıp çeyrek asra ulaşan Sayın Başkanımızın nezdinde herkese teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Başkan Köse, Coşkun Aral'a Belgesel Sinema Emek Ödülü’nü takdim etti.

Festivale katılanlar vatandaşlar, Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesinde Açık Hava Sinema Geceleri kapsamında belgesel izledi.