Toplumsal Araştırmalar, Kültür ve Sanat için Vakıf‘ın (TAKSAV) kurucularından gazeteci Erbil Tuşalp adına verilen Erbil Tuşalp Gazetecilik Ödülü bu yıl gazeteci Hale Gönültaş’ın oldu. Gönültaş ödülünü 9 Eylül tarihinde Bursa’da alacak.

TAKSAV'ın 2021 yılında başlattığı; vakfın kurucularından gazeteci ve yazar Erbil Tuşalp anısına verilen 'Erbil Tuşalp Gazetecilik Ödülü' bu yıl gazeteci Hale Gönültaş’a verildi.

Vakıf tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“TAKSAV‘ın 2021 yılında başlattığı Erbil Tuşalp Gazetecilik Günleri kapsamında verilen yılın gazetecilik ödülü, 'IŞİD ve Hizbullah gibi cihatçı örgütlerin, kadın ve çocuk kaçırdığı, onları istismar ettiği, köleleştirdiği biliniyor, duyuluyordu. Ama karanlığın arkasını tam olarak göremiyorduk; kaçırılan, tecavüze uğrayan kadınların yaşadıkları bir sır perdesinin ardındaydı. Hale Gönültaş, o perdeyi araladı; karanlığa ışık tuttu. O kadınların çocukların öykülerini onun kaleminden öğrendik. Öyle bir iki haber yazmakla da kalmadı; kadınları ve çocukları kurtarmayı misyon edindi. Cihatçı örgütlerle kalemiyle mücadele etti' gerekçesiyle Hale Gönültaş’a verildi.

Ödül jürisi, Ayşegül Aktürk, Faruk Bildirici, Gökhan Durmuş, Kıvanç El, Raşit Kaya, Turgay Olcayto, L. Doğan Tılıç ve ödülü sırasıyla 2021 ve 2022 yıllarında alan Zafer Arapkirli ve Timur Soykan’dan oluşuyordu.

Muğla'dan Marmaris için 262 milyon TL'lik imza Muğla'dan Marmaris için 262 milyon TL'lik imza

III. Erbil Tuşalp Gazetecilik Günleri’nde, 8 Eylül Cuma günü TAKSAV Bursa Salonunda L. Doğan Tılıç tarafından 'Çatışma Alanlarında Gazetecilik ve Sorumluluk' başlığında bir grup çalışması yapılacak. 9 Eylül Cumartesi günü Bursa Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi’nde Fransa’dan gazeteci, yazar ve yönetmen Philippe Flandrin ve gazeteci, yapımcı Coşkun Aral fotoğraf ve görüntülerle 'İki Göz, İki Tanık ve Dünyayı Sarsan Olaylar' konusunda konuşacaklar. Söyleşi sonrası 'Felaket Gazeteciliği' teması üzerine Faruk Bildirici, Selçuk Candansayar, Hale Gönültaş, Kayıhan Pala, L. Doğan Tılıç tartışacaklar. Gazeteci Hale Gönültaş’a ödülü panel sonrası Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem tarafından verilecek.”