2023-2024 eğitim öğretim yılı yüksek öğretim yurt yerleştirme sonuçları açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "İlk aşamada yüzde 87'lik bir yerleştirme oranıyla yeni bir rekora imza attık. Bugüne kadarki en yüksek talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin en yüksek yerleştirme oranına ulaştık. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz sonuçlara e-devlet üzerinden ulaşabilirler. Yedek yerleştirmemiz hızla devam edecek. Pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün yedek yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız. Öğrencilerimiz bu sonuçları da yine e-devlet üzerinden takip edebilirler. Çok kısa süre içerisinde de kalan öğrencilerimizin tamamını yerleştirmiş olacağız" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 2023-2024 eğitim öğretim yılı Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurt başvurularının sonuçlandığını açıkladı. Bak, bugün Ankara GSB Yurt Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

"YAPILAN BAŞVURULAR 12 KAMU KURUMU TARAFINDAN DİJİTAL OLARAK ANALİZ EDİLDİ"

"Başvuruları 29 Ağustos 2023 ile 2 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleşen yurt yerleştirme sürecimizin ilk aşaması tamamlanmıştır. Yapılan başvurular 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak analiz edildi. Titizlik ve hassasiyetle gerçekleştirilen yerleştirme sürecinde başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimizi gelir, başarı ve sosyal durum kriterlerini esas alarak değerlendirdik. Buna göre dijital ortamda bir puanlama sırası oluşturduk. Bu sıralamayla öğrencilerimiz kazandıkları okula en yakın yurda olmak üzere yerleştiler. Eğer o yurtta yer yok ise bir sonraki en yakın yurda yerleştirildiler.

Yurt kapasitemiz geçtiğimiz yıla oranla artış gösterdi. An itibariyle 81 il, 260 ilçe ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere 822 yurt ve toplam 950 bin yatak kapasitesiyle gençlerimizin hizmetindeyiz. Yapımı hızla devam eden yurttlarımız var. Onların kısa süre içinde tamamlanacağı bilgisini de buradan paylaşmak istiyorum. Böylece kısa zaman içerisinde 1 milyon yatak kapasitesi hedefimize ulaşmış olacağız. 2002 yılında ülkemizde 190 yurt ve 182 bin 258 yatak sayısı ile hizmet verildiğini de yeri gelmişken hatırlatmak isterim.

İLK AŞAMADA YÜZDE 87'LİK BİR YERLEŞTİRME ORANIYLA YENİ BİR REKORA İMZA ATTIK”

2023-2024 yılı yurt başvuruları ilk yerleştirme oranımızı an itibariyle açıklıyorum. İlk aşamada yüzde 87'lik bir yerleştirme oranıyla yeni bir rekora imza attık. Bugüne kadarki en yüksek talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin en yüksek yerleştirme oranına ulaştık. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz sonuçlara e-devlet üzerinden ulaşabilirler. Yedek yerleştirmemiz hızla devam edecek. Pazartesi ve Perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün yedek yerleştirme sonuçlarını açıklayacağız. Öğrencilerimiz bu sonuçları da yine e-devlet üzerinden takip edebilirler. Çok kısa süre içerisinde de kalan öğrencilerimizin tamamını yerleştirmiş olacağız.

METEOROLOJİ; ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, ORTA VE DOĞU KARADENİZ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞA KARŞI UYARDI METEOROLOJİ; ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, ORTA VE DOĞU KARADENİZ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞA KARŞI UYARDI

"DEPREMLERDEN ETKİLENEN ÖĞRENCİLERİMİZİN TÜMÜNÜ ÖNCELİKLİ GRUBA DAHİL EDEREK YURTLARA YERLEŞTİRDİK"

Depremlerden etkilenen öğrencilerimizin tümünü öncelikli gruba dahil ederek yurtlara yerleştirdik. Temel önceliğimiz yaraların hızla sarılmasıdır. 2023-2024 eğitim öğretim yılında Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illerimiz için eğitimin çevrim içi yapılması kararı doğrultusunda söz konusu illerimizdeki yurtlarımıza yerleştirme yapılmamıştır. Bu illerde yüz yüze eğitim görecek öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmeleri halinde bakanlığımız tarafından belirlenen yurtlarda kalabileceklerdir. Oradaki yurt kapasitemizde onlar için hazır durumdadır."