banner247

BARTIN’DA 10.BÖLGE KAMPI YAPILDI

Olağan durumların dışında müdahale gerektiren, doğal, teknolojik ve insan kaynaklı olarak ortaya çıkan ve toplumsal ve/veya çevresel zararlara yol açan ya da açması muhtemel olan doğal ve teknolojik olaylar, salgın hastalık durumları ile kitlesel kazalarda ve kurtarma faaliyetlerinde donanımlı, hızlı, etkin ve doğru medikal müdahale çok büyük önem arz etmektedir.

22/24.09.2017 tarihleri arasında ilimizin ev sahipliğini gerçekleştirdiği Bartın, Bolu, Karabük, Zonguldak illerinin katıldığı 10. Bölge Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) eğitim ve tatbikat kampı düzenlendi. Bartın il Sağlık Müdürü Dr. Dursun KOÇ, Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Seraceddin ÇOM, Zonguldak İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Emre KARAAHMETOĞLU'nunda katıldığı Bartın İl Sağlık Müdürlüğünce,80 kişinin görev aldığı tatbikat yapıldı.

Üç gün süreyle kamp yeri belirleme ve çadır kurma, ekip ve kamp alanı güvenliği sağlama, doğada barınma ve hayatta kalma, gece intikali, ilimiz Hatipler mevkiinde gerçekleşti. Olay yeri yönetimi, stres altında çalışma, triaj, hastalara yaklaşım, temel ve ileri yaşam desteği, hasta taşıma teknikleri ve tahliye, konularında uygulamalı eğitimler Büyükkızılkum köyünde yapıldı.

Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun KOÇ, zorlu hava şartlarında gerçekleştirilen eğitim ve tatbikatın çok faydalı olduğunu, özellikle UMKE’ye gönül vermiş arkadaşlarımızın zor şartlarda görev yapabilme yeteneklerinin geliştirilmesi yönünden fayda sağlandığını, amacımız insan hayatını kurtarmak olduğundan sağlık çalışanlarının afet veya olağan dışı durumlara karşı kendilerini hazır hissettiklerini ve her türlü fedakârlığa hazır olduklarını, bu tür eğitim ve tatbikatların belli periyotlarla devam edeceğini belirtti ve tüm emeği geçenler ile katılımcılara teşekkür etti.

BARTIN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2017, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER