TACETTİN DURMUŞ

(KARS)- Kars'ta, 1 Mayıs İşçi Bayramı sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve vatandaşlar tarafından kutlandı. Eğitim Sen Kars İl Başkanı Hakan Topçu, "1 Mayıs; emeğin sömürülmediği, yüzde 1'in değil yüzde 99'un mutlu yaşadığı, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı, her işçinin ve gelirinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, vergide adalet için az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alındığı zamandır" dedi.

Kars'ta 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlaması için sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve vatandaşlar Tren Garı’nda bir araya geldi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı kutlamalar, olaysız ve şenlik havasında geçti. Vatandaşlar, davuz zurna eşliğinde halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı. Kutlamalar Grup Emek’in konseri ile son buldu.

"DÜNYA VE ÜLKE İÇİN BİRLEŞME ZAMANIDIR"

Eğitim Sen Kars İl Başkanı Hakan Topçu, şunları söyledi:

"1 Mayıs; emeğin sömürülmediği, yüzde 1'in değil yüzde 99'un mutlu yaşadığı, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı her işçinin ve gelirinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, vergide adalet için az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alındığı zamandır. Temel tüketim maddelerinde dolaylı vergilerin sıfıra indirildiği, ücret gelirlerinden alınan gelir vergisinin yoksulluk sınırına kadar olan gelirler için yüzde 10’da sabitlendiği, torpilin, kayırmanın kapısını sonuna kadar açan mülakat sisteminin kaldırıldığı, liyakat ve kariyerin esas almanın zamanıdır. Sendikal hak ve özgürlüklerin önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, kamuda evrensel sendikal normlara uygun, grevli toplu sözleşme hakkımızı teminat altına alan, hak ve özgürlüklerin önündeki engellerin kaldırılmasını merkezine alan demokratik bir sendika yasasının hayata geçirilmesini sağlamanın zamanıdır."

"HER KRİZİN FATURASI BİZE KESİLİYOR"

KESK Merkez Yürütme Komitesi Kadın Sekreteri Pınar Aydın ise, "Dünyada ve ülkemizde kapitalist barbarlığın yarattığı yıkımın faturası her geçen gün büyüyor. Her baktığı yerde doların yeşilini, petrolün siyahını gören kapitalist barbarlık çarklarını milyonlarca işçiyi, emekçiyi her gün daha fazla sömürerek çarklarını döndürmeye devam ediyor. Savaş ve çatışmalarla, nükleer santrallerle, siyanürlü maden aramalarıyla atmosfere, toprağa saldığı zehirli gazlarla, atıklarla doğamızı mahvediyor. İster mavi yakalı olalım ister beyaz yakalı, ister asgari ücretli olalım ister emekli. İster küçük esnaf olalım ister çiftçi. Hiç fark etmiyor. Her krizin faturası bizlere kesiliyor. Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz" dedi.