TOKAT'TA AFET TATBİKATI

TOKAT'TA AFET TATBİKATI

TOKAT'TA AFET TATBİKATI

Tokat'ta AFAD, UMKE, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından düzenlenen ortak deprem tatbikatı, 'Zeytin Dalı Harekatı'nda görevli Mehmetçik için okunan 'Komando Yemini' ile bitirildi. Tokat'ta kent merkezinde bulunan Plevne Anadolu Lisesi gerçeğini aratmayan bir deprem tatbikatına ev sahipliği yaptı. Deprem Haftası kapsamında, AFAD tarafından düzenlenen, UMKE, itfaiye ve 112 ekiplerinin de destek verdiği ortak farkındalık tatbikatı; senaryo gereği öğrencilerin deprem ile birlikte panik içerisinde kendilerini dışarı atmalarıyla başladı.
Tokat Belediyesi itfaiye ekiplerinin mahsur kalanları AFAD yardımıyla tahliye ettiği tatbikatta yaralı bir öğrenciye de UMKE ekiplerince ilk müdahale gerçekleştirildi.
AFAD, gerçekleşen tatbikat sonrasında 'O kahraman benim' sloganıyla başlattığı AFAD Gönüllüler ordusuna karılmak isteyen öğrencilerin başvurularını aldı. AFAD İl Müdürü Turan Uzun afetlerin ve özellikle depremlerin Türkiye için son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, bu gerçeğin bilinciyle AFAD olarak bu tehlike ve bu riskle nasıl yaşanmasına yönelik faaliyetler düzenlediklerini söyledi.

Etkinliğin sonunda AFAD Eğitim Uzmanı Abdullah Sarıçiçek önderliğinde öğrenciler 'Komando Yemini' okudu. Öğrencilerin var güçleriyle eşlik ettiği yeminin Afrin'de görevli Mehmetçik için bir selam niteliğinde olduğunu belirterek Sarıçiçek,"Sınırlarımızın ötesinde görev yapmakta olan AFAD personelimiz var, Türk polisimiz var, Askerimiz var. Orada toprağa düşen şehitlerimiz var. Onlar için de bir selam gönderelim dedik, anlamlı bir mesajımız olsun dedik. Çocuklarla birlikte gönderdiğimiz selam inşallah yerine ulaşmıştır. Hepsine Allah kolaylık versin diliyoruz." şeklinde konuştu.
Okul öğrencilerinden Metkan Güneş, sınır ötesinde görevli Mehmetçiğin yanlarında olduğunu söyleyerek, "Onlar orada bizler için savaşırken biz de burada ülkemiz için eğitim alıyoruz. İleride her şekilde ülkemiz için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER