Ambulans helikopter uçuşları durma noktasında

Türk Hava Kurumu, önceki gün ilginç bir çıkış yaptı. 34 pilotu suçladı, 34 pilotu da ‘milli para politikası’ nedeniyle işten çıkardığını açıkladı. Gerçekler ise çok farklıydı. Sağlık Bakanlığı’ndan yeni ambulans helikopter ihalesini rakibinden 300 milyon TL aşağıya teklif vererek kazanan Türk Hava Kurumu pilotlara ‘Maaşınız 7,500 TL ister uçun, ister uçmayın’ demişti!

Ambulans helikopter uçuşları durma noktasında

Türk Hava Kurumu, önceki gün ilginç bir çıkış yaptı. 34 pilotu suçladı, 34 pilotu da ‘milli para politikası’ nedeniyle işten çıkardığını açıkladı. Gerçekler ise çok farklıydı. Sağlık Bakanlığı’ndan yeni ambulans helikopter ihalesini rakibinden 300 milyon TL aşağıya teklif vererek kazanan Türk Hava Kurumu pilotlara ‘Maaşınız 7,500 TL ister uçun, ister uçmayın’ demişti!

8 helikopter bayram sürecinde görev yapamadı. Gökçeada’da hastalananlar deniz yoluna mahkum oldu. Yapılan baskıyla koltuk değnekli bir pilot uçuşa gönderildi… Bir sürü aksaklık yaşandı.

THK’nın ‘isyancı’ dediği pilotlar mağduriyetlerini böyle anlattı…

THK HELİKOPTER OPERASYONU VE GERÇEKLER

Bilindiği gibi THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi Türkiye’de gerçekleşen İkinci Ambulans İhalesini bir iş ortaklığı olarak almış ve 12 Nisan 2019’a kadar beş yıl olarak devam edecektir.

Aziz milletimizin giderlerini fedakarlıkla üstlendiği bu ihale bedelinin karşılığında ondan istenen hayat kurtarma işini bile adı geçen şirketin yönetim hatalarından dolayı tam ve eksiksiz olarak yerine getiremediği bu güne kadar geçen süreçte Sağlık Bakanlığındaki kayıtlar incelendiğinde görülecektir.

THK Genel Başkanı Emekli Tümgeneral Kürşat Atılgan

11 AYDIR YEMEK PARALARI BİLE ÖDENMİYOR

Bu ihalede şartname gereği 16 İlde 17 helikopter (sadece Ankara’da 2 helikopter) görev yapmaktadır. 2013 yılından bu yana hizmet veren, her 4-5 ile bir adet helikopterin verilebildiği bu operasyonla; yaklaşık 14 bin acil hasta ve yaralının havadan taşınarak hayatta kalmasının sağlandığı görülmektedir. Bu hizmet pilot, doktor, yardımcı sağlık personeli ve 11 aydır yemek paralarını bile alamayan asgari ücretli hizmetli personelin özverili çalışmaları ile yürüyebilmektedir.

YANLIŞ ANLAŞMALAR VE AKSAYAN OPERASYON

Yapılan araştırma ve incelemede; geçen dönemde THK Yönetiminin yaptıkları yanlış helikopter kiralama ve bakım anlaşmaları ile surekli sağlık hizmetini aksatıp şirkete milyon dolarları kaybettirdikleri görülmüştür. THK ve Gökçen Havacılık Yöneticileri’nin aldıkları yüksek maaşlar nedeniyle  şirketin kazanç veya kaybını düşünmedikleri değerlendirilmektedir.

NEDEN BU KADAR DÜŞÜK

Aynı Şirket Üçüncü Ambulans Helikopter İhalesini de 19 helikopter olarak, bir saatlik uçuş ücreti 18.400 TL’den günde her helikopter uçmasa da bir saat garanti hak ediş olacak şekilde almış ve kendisinden sonraki en düşük fiyatı veren Red Star firmasının verdiği saatlik 27.300 TL fiyatla, arasında yaklaşık saatlik 9.000 TL lik yüksek bir fark olduğu görülmüştür.

Düşük fiyatla ihaleyi alan THK Genel Başkanı bu durumu basına Devlete 300 milyon lira kar ettirdik diyerek, bu hatalarını reklama çevirmeyi de ihmal etmemiştir.

PİLOT MAAŞI: 7,500 TL

Pilotların sözleşme dönemi olan 12 Ağustos 2018 tarihi yaklaştığında yönetim aylık ücret olarak pilotlara 7500 TL vereceğini ve bunun en fazla 10.500 TL’ye çıkarabileceğini dile getirmeye başlamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Orman Genel Müdürlüğü’nde görev yapan helikopter pilotlarına bile ortalama aylık 21-23.000 TL maaş verildiği bir ortamda yapılan bu ücret teklifi pilotluk onuruna da yakıştırılamamıştır. Ayrıca devam eden süreçte dört yıl boyunca yönetim pilotların cebinden ödedikleri otobüs, tren paraları ve harcırahlarıyla, pilot sözleşmesi gereği 6 ayda bir verilmesi gereken pilot kıyafetlerini de vermedikleri bilinmektedir.

DENGESİZ MAAŞ POLİTİKASI

Bazı uçak kaptanlarına şu anda 57-60.000 TL ücret verilmesi de kurum ve şirkette nasıl dengesiz bir ücret politikasının uygulandığının göstergesidir.

Yönetimin isteği üzerine Operasyonun başından geçen Kasım ayına kadar 4030 dolar karşılığı Türk Lirası olan pilot ücretini işten çıkarma tehdidiyle doları 3.1’e sabitleyip 12.500 TL’ye düşüren ve bunu yeni sözleşme dönemi olan 12 Ağustos 2018’e kadar kurumun bu paraya ihtiyacı olduğu için geçici olarak yaptığını beyan eden yönetimin, yeni İhaleyi biz çok ucuza aldık bahanesiyle ücretleri daha da düşürmek istemesi, pilotları bir Avukat etrafında birlik ve beraberliğe zorlamış, başlangıçta 65 pilotun 41 tanesi gerekli yasal prosedürleri zamanında işleterek, ücretlerde iyileştirme istemiştir.

65 PİLOTUN 41’İ KABUL ETMEDİ

Kalan 24 pilot ise yönetimin vereceği ücreti kabul edeceğini beyan etmiştir. Bu süreçte anlaşma yapamayan pilotlar sayesinde ücret bir miktar yükseltilse de tatminkâr bir rakama gelmemiş ve yönetim bu konuda bir pazarlığa bile gerek duymamıştır. Bu konuda ayrıca gerek yönetimce teklif edilen ücretin 5 yıl sabit olacağı, gerekse sözleşmenin tamamen yönetimin lehine ve haksız maddeler içermesi de hatırlatılarak düzeltilmesi istenmiştir.

KOLTUK DEĞNEKLİ PİLOT UÇURULDU!

Birlik ve beraberlik içinde bulunan 41 Pilottan tehdit ve şantajlarla 5 pilot daha koparılmış ve bunlardan bir tanesi ayağı kırık, alçıda ve koltuk değnekli olarak ylönetimin baskısıyla uçurulurken SHGM yetkililerince tespit edilip ilgili Sağlık Kuruluna sevk edilmiştir.

8 HELİKOPTER UÇAMADI

Şu anda 36 Pilot, THK’nın Ambulans Helikopter Operasyonu dışında kalarak yönetimin davetini, bir anlaşma zemini oluşması için müzakerelerin başlamasını ve ülke sağlığına hizmeti beklemektedir. Eski  ihaleyi bitiren 5 helikopter ve devam eden operasyondaki 3 helikopter, toplam 8 helikopter yönetimin uzlaşmaz tutumu nedeniyle en fazla ihtiyaç duyulan geçen bayram günleri ve sonrasında acil sağlık hizmeti verememiştir.

 Bu fiili durum da basından gizlenmeye çalışılmış ve birlik içinde görüşmeyi bekleyen pilotlar bir nevi cezalandırılmıştır. Pilotların düşük ücreti kabul etmemesi üzerine, dövize bağlı maaş istedikleri yalanlarıyla kamuoyu yanlış haberlerle yanıltılmaya çalışılmış ve pilotların onurlarıyla oynanarak AirPort Haber’de isimleri ifşa edilmiştir.

SAĞLIK BAKANLIĞI SESSİZ!

Bir kamu hizmeti olan Ambulans Helikopter Operasyonunun yönetimin inatçı tutumu yüzünden aksatılmasının halk sağlığı gibi ciddi bir konuyu da ilgilendirdiği Sağlık Bakanlığının da konudan önceden bilgisi  olmasına rağmen, süreci sessiz olarak izlemesi de anlaşılamamıştır.

Kaynak: www.kokpit.aero

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER