İstanbul’da düzenlenen operasyonda, kaçak silah imalatı ve ticareti yapan 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda, çok sayıda kurusıkı tabanca ve tabanca yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

EDDA SÖNMEZ 

ANKARA’DAKİ SELDE YAŞAMINI YİTİREN BUSENUR DOĞANAY’IN KOMŞUSU: “İÇERİDEN SES GELİYORDU ‘NE OLUR BENİ KURTARIN’ DİYE. AMA MÜDAHALE EDEMEDİK, KURTARAMADIK” ANKARA’DAKİ SELDE YAŞAMINI YİTİREN BUSENUR DOĞANAY’IN KOMŞUSU: “İÇERİDEN SES GELİYORDU ‘NE OLUR BENİ KURTARIN’ DİYE. AMA MÜDAHALE EDEMEDİK, KURTARAMADIK”

İstanbul’da düzenlenen operasyonda, kaçak silah imalatı ve ticareti yapan 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda, çok sayıda kurusıkı tabanca ve tabanca yapımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ‘silah kaçakçılığı’ ve ‘silah ticareti’ suçlarına yönelik olarak 26 Mayıs'ta Beylikdüzü'nde operasyon düzenlendi. Söz konusu operasyonda F.A., S.Ü., M.Ş.E., A.B., M.A.G. ve K.A. isimli 6 şüpheli yakalandı. Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda kurusıkıdan ateşli silaha çevrilmiş ve seri atış yapabilme özelliğine sahip 46 ruhsatsız tabanca ve bu silahlara ait 46 şarjör ele geçirildi.

Öte yandan polis ekipleri, kurusıkıdan gerçek silaha dönüştürülen bu tip silahların imal edildiği ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen illegal silah atölyelerinin tespitine yönelik geniş çaplı çalışma başlattı. Operasyonun devamında, Sultanbeyli ilçesinde 2 şüphelinin ikamet adreslerini silah atölyesine çevirdikleri belirlendi. Söz konusu adreslere de 10 Haziran'da ikinci bir operasyon düzenlendi. Baskınlarda A.N. ve S.M. adlı 2 şüpheli daha yakalandı. 

Adreslerde yapılan aramalarda, kurusıkıdan ateşli silaha çevrilmiş ve seri atış yapabilme özelliğine sahip 14 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, tabanca gövdeleri, tabanca sürgüleri ve 90 namlu, 150 parça kesilmiş kurusıkı namlusu, bu silahlara ait 40 fişek ile 153 şarjör ve silah yapımında kullanılan çok sayıda makina ve silah parçaları ele geçirildi. 

Beylikdüzü ve Sultanbeyli ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda yakalanan 8 kişiden 2’si hakkında sevk edildikleri adli makamlarca adli kontrol hükümleri uygulanırken 6 şüpheli tutuklandı.