CHP vakıf ve tarikat yurtlarına devletçe verilen desteğe karşı, üniversite öğrencilerine kira yardımı yapılması ve belediyeler ile özel yurtlara destek verilmesini istedi, AK Parti reddetti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yaşadıkları şehir dışında üniversite kazanan öğrencilerin maddi imkansızlıklar nedeniyle kayıt yaptıramadığını ya da okulunu bıraktığını belirterek, “Vergilerimizden 2021’de 286 milyon lira, 2022’de 566 milyon lira ve 2023’te tam 1 milyar 24 milyon lira vakıf ve tarikatlara ayrılmış. Bu yıl için aylık 4 bin lira, 5 bin lira öğrenci başına destek veriliyor; aynı desteği özel yurtlar için de belediyelerimizin yurtları için de sağlayalım diyoruz. Gençler kalacağı yurdu hür iradesiyle seçebilsin. Gelin, evlatlarımızı tarikat yurtlarına mahkum etmeyelim” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer üniversite öğrencilerine barınma ve beslenme desteği salanması için verdiği kanun teklifinin doğrudan gündeme alınarak TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesini istedi. Çakırözer, kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisiyle ilgili TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, özellikle büyük şehirlerde okuyan öğrencilerin özel yurt ücretlerini ya da ev kiralarını karşılayamaz duruma geldiklerini belirtti.

5 YILDA 2 MİLYON ÖĞRENCİ OKULUNU BIRAKTI”

Türkiye'nin dört bir yanında üniversitelerdeki milyonlarca öğrencinin barınmadan güvenliğe, sağlıktan beslenmeye birçok sorunla yüz yüze ve bu sorunlar nedeniyle her gün üniversite hayallerini sonlandırma zorunluluğuyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Çakırözer, şöyle konuştu:

“Sadece geçen yıl ikametleri dışında bir şehirde üniversite kazanan 716 bin öğrencinin 157 bin 576'sı kayıt yaptırmadı, yaptıramadı. YÖK'ün kendi raporuna göre son beş yılda 2 milyon üniversite öğrencisi okulunu bıraktı. Peki, neden? Neden kayıt yaptıramıyor, neden okullarını bırakmak zorunda kalıyorlar? Çünkü bu hayat pahalılığı yüzünden barınma ve beslenme başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. AK PARTİ iktidarı barınma krizine hiçbir kalıcı çözüm üretmiyor. Yurtlarda kalan öğrenci sayısı her yıl artıyor ama nasıl artıyor: 4 kişilik odalar önce 6 sonra da 8 kişiyle tıka basa doldurularak artıyor. peki, yurt bulamayan öğrenci ne yapacak? Parası varsa özel yurda girecek ya da ev kiralayacak. Özel yurt ücretleri kiradan farksız. Bir üniversitelinin yaşam maliyeti büyük şehirlerde asgari ücreti çoktan geçmiş durumda. Öğrenci kenti memleketim Eskişehir'de devlet yurdu bulamayan öğrenciler 10 bin-15 bin lira kiralar karşısında çaresiz.”

Çakırözer, devlet yurtlarında kalan öğrencilerin yaşadıkları sorunlara da işaret ederek, “Evlatlarımız, yurtlarda denetimsiz asansörlerin kazalarında can veriyor; yeterli beslenme bir yana, tarihi geçmiş bozuk gıdalara muhtaç bırakıldıkları için zehirleniyor, hakkını aramaya kalkan öğrencileri ise bu iktidar yaka paça gözaltına alıyor. Ve maalesef, gencecik evlatlarımız çareyi yaşamlarına son vermekte buluyor” diye konuştu.

VAKIF VE TARİKATLARA 1 MİLYAR LİRA AYRILMIŞ

Çakırözer, verdiği kanun teklifiyle özel yurtlar ve belediye yurtlarında kalan öğrencilere destek sağlanmasına imkan tanınacağını da ifade ederek şunları söyledi:

“AK Parti iktidarında öğrencilerin, gençlerin hayalleri kalmadı, idealleri bitti Gençlerimiz, öğrencilerimiz sadece yoksulluk nedeniyle bu yurtlara mahkum edilmesin. Vergilerimizden 2021’de 286 milyon lira, 2022’de 566 milyon lira ve 2023’te tam 1 milyar 24 milyon lira bu vakıf ve tarikatlara ayrılmış. Bu yıl için aylık 4 bin lira, 5 bin lira öğrenci başına destek veriliyor; aynı desteği özel yurtlar için de belediyelerimizin yurtları için de sağlayalım diyoruz. Gençler kalacağı yurdu hür iradesiyle seçebilsin. Yurtta kalmak istemiyor mu o evladımız, o zaman kendisine aynı miktarda kira yardımı verelim, 2 arkadaş, 3 arkadaş düzgün bir ev kiralayıp ailelerine yük olmadan eğitimlerini sürdürebilsinler. İşte bu kanunun özü budur. Eğitim, toplumumuzun kalkınmasının temel taşıdır. Gelin, evlatlarımızı baskı, taciz, şiddet ve hatta intihar haberleriyle gündeme gelen tarikat yurtlarına mahkum etmeyelim. Gelin, bugün evlatlarımıza hayal ettikleri üniversite ortamını yaratmak adına ilk adımı birlikte atalım. Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel'in 31 Mart akşamı söylediği gibi bu seçimi gençler kazandı, ‘bir gün gidecekler’ denilen gençler bir seçim daha beklemeye karar verdiler. Gelin, bu gençlerimizin hayallerini, hayatlarını çalmayalım; barınma ve beslenme yardımı sağlayarak bu hayat pahalılığı ve yoksulluk karşısında eğitimden koparılmalarını birlikte önleyelim. Ama yok, buradaki eller bu teklife de "hayır" demek için kalkacaksa bir seçim daha beklemeye karar veren o gençler mutlaka ama mutlaka size ilk sandıkta dersinizi verecektir.”

MEMLEKET PARTİSİ, "GENEL MERKEZ KAPANDI" İDDİALARINI YALANLADI MEMLEKET PARTİSİ, "GENEL MERKEZ KAPANDI" İDDİALARINI YALANLADI