“Kadınlara Yerel Yönetici Olma Hakkı Tanınmasının 84. Yıldönümü“

CHP 'nin Aydın adayı Özlem Çerçioğlu Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanları olarak siyasi tarihimize geçti.

“Kadınlara Yerel Yönetici Olma Hakkı Tanınmasının 84. Yıldönümü“
 Bugün kadınlara yerel yönetici olma hakkı tanınmasının 84. yıldönümü. Kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı 3 Nisan 1930'da Belediye Kanunu'nun kabul edilmesiyle tanındı.

Kadınlar siyasal haklarını ilk kez 1930 yılındaki Belediye seçimlerinde kullandılar. Seçimler, Eylül başından Ekim’in 20’sine kadar sürdü. İlk kadın belediye başkanı 1950 yılında Müfide İlhan olurken, ilk kadın büyükşehir belediye başkanları 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden çıktı. Ak Parti’nin Gaziantep adayı Fatma Şahin, BDP’nin Diyarbakır adayı Gültan Kışanak ve CHP’nin Aydın adayı Özlem Çerçioğlu Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanları olarak siyasi tarihimize geçti. İlk başörtülü belediye başkanları da Ankara Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım ve Konya Meram Belediye Başkanı Fatma Toru oldu.

Türkiye’nin görsel hafızası BYEGM Foto Film Arşivi’nde yer alan fotoğraflar, seçme ve seçilme hakkı verildikten sonra kadınların oy kullanarak siyasal haklarına her dönemde sahip çıktıklarını gösteriyor.

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER