Gül TTB'yi 'haklı' buldu!

TTB Tam Gün’le ilgili itirazları Cumhurbaşkanı Gül’e iletti

Gül TTB'yi 'haklı' buldu!
 Türk Tabipleri Birliği (TTB), geçen hafta Meclis’te kabul edilen Torba Yasa’daki başta Tam Gün olmak üzere sağlıkla ilgili düzenlemelere ilişkin eleştirilerini iletmek için dün Köşk’e çıktı. TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendilerine, “Benim görebildiğim tüm itirazlarınızda haklısınız. Ancan önce ben bu konuları uzmanlarımla inceyeceğim ve ona göre karar vereceğim” dediğini dile getirdi.

Kamuoyunda Tam Gün olarak bilinen ve bugüne kadar 4 kez ertelenen Torba Yasa’nın geçen hafta Meclis’te kabul edilmesinin ardından hem TTB hem de uluslararası hekim örgütleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yasayı onaylamaması için çağrıda bulunmuştu. TTB Merkez Konseyi da torbaya ilişkin itirazlarını iletmek için Gül’den randevu talep etmişti. Gül, TTB’nin talebini önceki gün kabul etti. Hekimler dün Köşk’e çıkarak Gül’le görüştü. Görüşme 45 dakika sürdü.

TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan, Gül’e Torba Yasa’ya ilişkin itirazlarını hazırladıkları bir dosyayı ve dünya hekimlerinden Gül’e ithafen yazılan mektubu ilettiklerini kaydetti. Ruhsatsız, gönüllü hekimlik sırasında doktorların cezalandırılmasını öngören madddeyi Gül’e anlattıklarını söyleyen İlhan, maddenin Gezi sürecinin ardından çıktığını anımsattıklarını dile getirdi. İlhan, bu maddenin dışında hekimlerin mesleklerinin kısıtlandırılması, kişisel sağlık verilerinin paylaşılması ve aile hekimlerine getirilen nöbet uygulamasını da Gül’e aktardıklarını söyledi. Gül’ün aile hekimlerinin bulundukları kurumlarda nöbet tutacaklarını sandığını söyleyen İlhan, Gül’ün konuyla ilgili not aldığını kaydetti. Hekime yönelik şiddete ilişkin yasaya caydırıcı bir madde konmadığını da görüşme sırasında gündeme getirdiklerini dile getiren İlhan, Cumhurbaşkanı Gül’ün “Benim görebildiğim, tüm itirazlarınızda haklısınız. Ancak ben bu konaları uzmanlarla inceleyeceğim ve ona göre bir karar vereceğim” dediğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER