10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

''Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, her türlü sıkıntı ve zorluğa karşı büyük bir özveriyle mesleklerini icra eden gazeteci arkadaşlarımızın meslek etiğini her şeyin üstünde tutması ve kişilik haklarına saygılı haber...

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
  Kayseri Valisi Orhan Düzgün, ''Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, her türlü sıkıntı ve zorluğa karşı büyük bir özveriyle mesleklerini icra eden gazeteci arkadaşlarımızın meslek etiğini her şeyin üstünde tutması ve kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsemesi günümüzde daha da önem kazanır hale gelmiştir'' dedi.
Vali Orhan Düzgün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Düzgün mesajında, ''Basın, iletişimin en temel taşlarından biridir. Günlük dilde, radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi elektronik veya yazılı basın organlarını anlatmak için kullanılan Basın kavramı, iletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte artık çok daha farklı boyutlara ulaşmıştır. Toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde önemli bir rol üstlenen basın, internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişletmiş, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşmıştır'' ifadelerine yer verdi.

İnsanın, çevresinde ve dünyada olup bitenleri öğrenmek, öğrendiklerini veya düşündüklerini başkalarına duyurmak ihtiyacında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bu ihtiyaç az veya çok her insanın doğasında vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi için Basın şemsiyesi altında toplanan her bir unsurun vazgeçilemeyecek önemli görevleri vardır. Toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında önemli rol oynayan basın, bireyin haber alma hakkını sağlayan ve toplumdan gelen istekleri yansıtarak, kamuoyu oluşturulmasına aracılık yapan, aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünün de en etkili araçlarından biridir.

Teknolojik gelişmelerle birlikte ulaşmış olduğumuz bilgi çağında bilgi kirliliğinin de yaşanıyor olması kaçınılmaz hale gelmektedir. Doğru, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla, her türlü sıkıntı ve zorluğa karşı büyük bir özveriyle mesleklerini icra eden gazeteci arkadaşlarımızın meslek etiğini her şeyin üstünde tutması ve kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsemesi günümüzde daha da önem kazanır hale gelmiştir. Aynı şekilde, gazetecilerin çalışma ve sosyal haklarının korunması ve daha iyi imkânlara ulaştırılması konusu da önem taşımaktadır.

Günün her saatinde haber peşinde koşan, zor şartlar altında çalışıp, sorumluluk duygusu içinde toplumu aydınlatan, halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Bu vesileyle ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, görevlerinde başarı dileklerimle tüm basın çalışanlarına selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.''

İHA
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER