Sağlıkta 4 Bin Yönetici Ataması Objektif Değil

Sağlık Bakanlığı'nın bu ay içerisinde yapacağı 4 bin sözleşmeli yönetici atamasının objektif olmayacağını savundu.

Sağlıkta 4 Bin Yönetici Ataması Objektif Değil

TÜRK Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, Sağlık Bakanlığı'nın bu ay içerisinde yapacağı 4 bin sözleşmeli yönetici atamasının objektif olmayacağını savundu.

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, Sağlık Bakanlığı'nın bu ay içerisinde yapacağı 4 bin sözleşmeli yönetici atamasının objektif olmayacağını öne sürdü. Sendika binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Şube Başkanı Mutlu, "Hiçbir bilgi, beceri ve sınava tabi tutulmadan kişiler sözleşmeli idareci olabilmekte ve sağlık kurum ve kuruluşlarını yönetebilmektedirler. Böyle bir sistemin sonucunda da geçmiş yıllarca fırıncı, kasap ve tıbbi cihaz şirketleri görevlilerinin kamu hastanelerinde yöneticilik yapmaları gibi kabul edilemez durumlar ortaya çıkmıştır. Bu ay da yapılacak 4 bin yönetici ataması da bu manada ciddi bir sınav olarak kayıtlara geçecektir" diye konuştu. Manisa'daki sağlık kurumlarına 140 sözleşmeli yöneticinin atanacağını vurgulayan Mutlu, "On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. Sağlık kurumları, sağlığı ve sağlık çalışanlarını bilen insanlar tarafından idare edilmelidir. Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. İşin hiç kimseye değil sadece ehline verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Toplum Sağlığı Merkezleri'nde çalışan sağlık personelinin, istekleri dışında kamu hastanelerinde evde sağlık hizmetleri kapsamında görevlendirildiğini dile getiren Şube Başkanı Mutlu, "Toplum sağlığı merkezlerinde görevli olan 59 sağlık personeli resen olarak kamu hastanelerinde evde bakım hizmetinde görevlendirilmiştir. Görevlendirilenlerden bir tanesi sendikamızın işyeri temsilcimizdir. 4688 Sayılı Devlet Memurları Sendika Kanunu'nun 18. Maddesi uyarınca işyeri temsilcileri istekleri olmadan başka bir yerde görevlendirilemezler. Çalışana tercih hakkı verilmeden, gönüllülük esas alınmadan ben yaptım oldu denilerek yapılan bu tür atamalarının kamu yararı ile de bir alakası yoktur. Personelin böyle bir atamaya tabi tutulması mevzuata da aykırıdır. Hukuki olarak da kabul edilebilirliği yoktur. Bu hukuksuz görevlendirmelerle ilgili sendika olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER