Özel Hastanelerde Yabancı Doktor Çalıştırma Şartları

Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelerin kuruluşu ve işleyişiyle ilgili bir çok konuda yeni düzenlemeye göre, Türkiye'de hekimlik yetkisine sahip olanlar, kadro dışı geçici olarak özel hastanede çalıştırılabilecek..

Özel Hastanelerde Yabancı Doktor Çalıştırma Şartları
Sağlık Bakanlığı'nın özel hastanelerin kuruluşu ve işleyişiyle ilgili bir çok konuda yeni düzenlemeye göre, Türkiye'de hekimlik yetkisine sahip olanlar, kadro dışı geçici olarak özel hastanede çalıştırılabilecek, özel hastanelerde yabancı doktor çalıştırma şartları ne, yabancı doktorlar kadro alacak mı tüm ayrıntılar bu haberde. Mesleğini yurtdışında yürüten ve Türkiye'de hekimlik yapma yetkisine sahip olanlar, kadro dışı geçici olarak bir yılda en fazla 3 ay özel hastanede çalıştırılabilecek. Düzenlemeye göre hekimlerin en fazla iki özel sağlık kuruluşunda kadro dışı geçici çalışabilmesine yönelik hüküm kaldırıldı. Hekim, kadrolu çalıştığı yerden ayrılırsa 3 ay daha kadro dışı geçici çalışmaya devam edebilecek. Süre daha önce 60 günle sınırlıydı. Daha önce yeni yatak için doktor sayısına bakıldığını anımsatan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yeni düzenlemeyle doluluğa göre ek yatak verileceğini söyledi. Özel hastanelerin doluluk oranının yüzde 50 civarında olduğunu kaydeden Şencan, "Bundan böyle son 6 ay, bir yıl ve 2 yıla ait doluluk oranları üzerinden artışa izin verilecek" dedi.

Yabancı hekim ve hemşirelerin dil şartı ve diploma onayı ile ilgili Sağlık Bakanlığındaki çalışma, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğünce birlikte yürütülüyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, hazırlanacak düzenlemede diploma denkliği ve Türkçe bilmek iki temel prensip olarak yer alacak. YÖK'ten denklik alan yabancı hekim ve hemşirelerin bu belgeyle diplomalarını Sağlık Bakanlığına onaylatmaları gerekecek. Bu kişiler ayrıca Türkçe bilme şartını taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi için de Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından yapılması planlanan sınava girecek. Sınav sonucunda puan barajını geçenler başarılı sayılacak.
Her iki koşulu da yerine getiren yabancı hekim ve hemşireler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkaracağı düzenlemeye göre çalışma izni de alırlarsa Türkiye'de muayenehane açabilecek ya da özel bir hastanede çalışabilecek. Türkiye'deki tıp fakültelerinden mezun 2 bin dolayındaki yabancı uyruklu hekimin de özel hastanelerde istihdam edilmesi mümkün olacak. Türkçe ve denklik sorunu bulunmayan bu hekimlerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkaracağı çalışma izniyle ilgili düzenlemenin ardından özel hastanelerde istihdamının önünde engel kalmayacak.
Daha çok nöbet için istihdam edilecekler
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, yabancı hekimlerin özel hastanelerde daha çok nöbet hizmetleri için istihdam edilmelerinin beklendiğini bildirdi. Kendi muayenehanesinde çalışan Türk hekimlerin oranı bile düşükken yabancı hekimlerin böyle bir tercihte bulunmasının beklenmediğini ifade eden Şencan, ''Kanaatimiz bu hekimlerin özel hastaneleri tercih edeceği ve buralarda daha çok nöbet hizmetleri için istihdam edileceği yönünde'' dedi. Hekim ve hemşire sayısının yetersiz olması nedeniyle özel hastanelerle ilgili yeni birim açılması ve sağlık personelinin istihdamı gibi konularda birkaç yıldır planlamaya gidildiğini anımsatan Şencan, yabancı hekim ve hemşirelerin Türkiye'de çalışmasının önünün açılmasıyla bu konuda da özel hastaneler açısından bir rahatlama olmasının beklendiğini bildirdi.  
AA
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2014, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER