Kimler “İş Sağlığı Uzmanı“ Olabilir?

Yeni yasal düzenleme ile Sağlık Meslek Lisesi mezunları ve yönetmelik kapsamına giren sağlık mezunları artık “İş Sağlığı Uzmanı” olabilecekler.

Kimler “İş Sağlığı Uzmanı“ Olabilir?
 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş yerlerinde çalıştırılması gereken işyeri hekimi ve sağlık personeline ilişkin ayrıntılı düzenlemeler 20 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlendi. Düzenlemeye göre hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni artık İş Sağlığı Uzmanı olabilecekler.

İş yeri hekiminin eğitimiyle ilgili olarak düzenlenen yönetmeliğe göre Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler İş Sağlığı Uzmanı çalıştırılma zorunluluğu olan iş yerlerinde çalışabilecekler.

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:

a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,

b) Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri, kapsar.

http://www.medihaber.net/

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 15:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaduman açıkgöz
şaduman açıkgöz - 5 yıl Önce

ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum.ayrıca sertifika almam gerekiyormu,yoksa diplomam yeterli mi?lütfen cevap verin .teşekkürler

SIRADAKİ HABER