İran'dan bir yardım talebi gelmedi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak ve İran'da meydana gelen depreme ilişkin, "Irak tarafından beklediğimiz süre içerisinde yardım talebi gelmedi. Sağlık Bakanlığı ve AFAD olarak hazırlığımızı yaptık ve havaalanında bekledik. Gerekli talep gelince Irak'a ulaşıldı. İran'la da görüşüldü ancak şu an için bir talep gelmiş değil." dedi.

İran'dan bir yardım talebi gelmedi

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak ve İran 'da meydana gelen depreme ilişkin, "Irak tarafından beklediğimiz süre içerisinde yardım talebi gelmedi. Sağlık Bakanlığı ve AFAD olarak hazırlığımızı yaptık ve havaalanında bekledik. Gerekli talep gelince Irak'a ulaşıldı. İran'la da görüşüldü ancak şu an için bir talep gelmiş değil." dedi.

Demircan, bakanlıktaki makamında Sağlık Bakanlığının girişimleriyle Türkiye'de karaciğer nakli olan Osama Ali Khan ve ailesini kabulünde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Irak'ta meydana gelen depremin merkez üssünün Süleymaniye olduğunu ifade eden Demircan, depremin hemen ardından Irak'a yardım için harekete geçtiklerini söyledi.

İran'dan da bilgi aldıklarını aktaran Demircan, "Irak tarafından beklediğimiz süre içerisinde yardım talebi gelmedi. Sağlık Bakanlığı ve AFAD olarak hazırlığımızı yaptık ve burada havaalanında bekledik. Gerekli talep gelince Irak'a ulaşıldı. İran'la da görüşüldü ancak şu an için bir talep gelmiş değil. Gayri resmi bilgilere göre, Irak tarafında can kaybı 6, 200 üzerinde yaralıdan bahsediliyor. İran tarafında ise 207 İran'lı hayatını kaybetmiş ve bin 686 yaralının olduğuna dair rapor geldi." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER