Aile hekimlerine 16 saat nöbet

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu aile hekimlerinin ayda 16 saat nöbet tutacağını açıkladı.

Aile hekimlerine 16 saat nöbet
 Afyonkarahisar'da düzenlenen "Koordinasyon Bilgilendirme ve Paylaşım Toplantısı"na katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Torba Kanunu'nda aile hekimleriyle ilgili düzenlemeler olduğunu söyledi.

Aile hekimleri ve ekipleriyle önümüzdeki 10 yıllık periyotta sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlığını üst noktaya taşıyabilecek bir yolculuğu birlikte yapacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Dolayısıyla biz buralarda yasal düzenlemeler yapıyoruz. Önümüzdeki hafta Torba Kanunu gelecek. Torba Kanunu'nda aile hekimlerimizle ilgili iki önemli düzenleme yapıyoruz. Bunlardan biri aile hekimlerimizin uzaktan eğitimle uzman olabilmeleri. Yasal düzenlemede var ama mecburi hizmet zorunluluğunu kaldırarak onların eğitimlerini daha bir basamak yukarıya taşıyabilmek, bilgi birikimlerini daha iyi noktaya taşıyabilmek adına 6 yıllık süre zarfından bir taraftan aile hekimliğini yaparken bir taraftan uzaktan eğitimle günü geldiğinde de klinik uygulama eğitimlerini yaparak onların bilgi birikimlerini artırma ve insanımızın karşısına kendilerini geliştirmiş ve yenilemiş olarak çıkmalarını sağlamalarını hedefliyoruz. Çünkü yaklaşık 20 bini aşkın aile hekimimiz esasında pratisyen hekim arkadaşımız. Onların da bilgilerini yenileme ve kendilerini geliştirme adına da bu anlamda onları teşvik edici bir kararın hem insanımıza sağlık hizmeti sunmakta hem de aile hekimlerimizin aile hekimliği vizyonunu geliştirme adına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum."

AİLE HEKİMLERİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER
Aile hekimlerinin nöbet meselesiyle ilgili de düzenleme yaptıklarını açıklayan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: "Önümüzdeki yıllarda sağlığımızın en güçlü iki unsurundan biri olarak aile hekimliğini gördüğümüz için ayda en az iki nöbet, 8'er saatten en az 16 saatlik bir nöbeti yasal düzenlemeyle getiriyoruz. Bu mesleğin gelişimi ve geleceği adına bunun doğru olduğuna inanıyoruz ve Aile Sağlığı Merkezlerini istediğimiz vizyonla yaptığımız zaman orada nöbet esasında kendi sistemi içinde dönecek. Ama bugünden 'siz nöbetten arîsiniz' diye bir anlayışı kabul etmek mesleğin geleceği açısında da doğru değil."

Müezzinoğlu, Sağlık Meslek Liseleriyle ilgili 2014 yılından itibaren Sağlık Meslek Liselerine kayıt olmuş olan çocukların hemşire, ebe olarak mezun olamayacaklarını bildirerek, bugüne kadar kayıt olanların haklarına bir müdahalenin söz konusu olmadığını, gelecek yıldan itibaren öğrencilerin Hemşirelik Bölümü'nden yardımcı hemşire, Ebelik Bölümü'nden yardımcı ebe ve sağlık teknisyeni olarak mezun olacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER