Eskişehir'de Afet Tatbikatı

Eskişehir'de Afet Tatbikatı

Eskişehir Ağız Ve Diş Sağlığı Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesinde geniş kapsamlı sivil savunma tatbikatları gerçekleştirildi.
Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesindeki sivil savunma tatbikatında, senaryo gereği, yangın alarmı çaldı. Yetkililerin ve personelin sevk ve idaresinde tahliye süreci başladı. Hasta ve yakınları sakin ve panik yapmadan hastane bahçesinde toplandı. Tahliye sonrası hastane “mavi kod” ekibi tarafından hastane genelinde yapılan acil durumuna göre sıralandırma uygulamasında, yangın sebebi ile 3 yaralı olduğu tespit edildi. Müdahaleye destek olması için İl Sağlık Müdürlüğünden Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından destek istendi. UMKE ekipleri tarafından vakalara olay yerinde ilk tıbbi müdahale yapılarak, hastaların sedye ile ambulansa transferleri yapıldı. İtfaiye ekibinin üst katlardan tahliye işlemi başarı ile tamamlandı. Daha sonra hastane çalışanlarına uygulamalı olarak verilen yangın tüpü kullanım eğitimi ile tatbikat sonlandırıldı.
Yunus Emre Devlet Hastanesinde ise, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) olaylarından etkilenenlere müdahale kapsamında referans hastane olarak belirlenen hastanede personel tarafından, KBRN durumların da kim, nasıl bir yol ve sorumluluk üstlenecek, koruyucu ekipmanların giyilmesi, arındırma işleminin yapılması ve hastane önü organizasyonuyla ilgili tatbikatlar gerçekleştirildi.
Eskişehir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Tunga Barçın, tatbikat ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Genel Sekreterliğimize bağlı hastanelerimizde yaptığımız eğitim ve tatbikatlarımızın bu yıl ilkini Ağız Ve Diş Sağlığı Hastanemizde yaptık. Ardından Yunus Emre Devlet Hastanesinde yangın söndürme ve KBRN konularında tatbikatlarımızı gerçekleştirdik. Sivil Savunma uzmanlığımız ile UMKE, Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı işbirliğinde yapılan eğitim ve tatbikatlarımızda amacımız, personelimizin KBRN, deprem, yangın gibi afetlere karşı korunma ve tedbirli bulunma konularında aydınlatılmaları ve bilinçlenmelerini sağlamaktır. Bu başarılı tatbikatta emeği geçen yetkililerimize teşekkür ederim. Bundan sonraki süreçte de bağlı hastanelerimizi afetlere karşı sürekli hazırlıklı tutabilmek için gerek teorik ve uygulamalı, gerekse tatbikat uygulamalarımız devam ettirilecektir” dedi.

AA

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2017, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER