Güney Afrika'da 200 madenci göçük altında

Arkadaşlarının tutuklandığını öğrenince kurtarılmayı reddettiler. Güney Afrika'da yasadışı altın madeni ocağında çalışan 200 kişinin göçük altında kaldığı bildirildi. Kurtarma ekipleri, madenin girişine yakın büyük kayaların düşmesiyle sıkışan 30'a yakın işçi ile irtibatta olduğunu açıkladı.

Güney Afrika'da 200 madenci göçük altında

Güney Afrika'da yasadışı altın madeni ocağında çalışan 200 kişinin göçük altında kaldığı bildirildi. Kurtarma ekipleri, madenin girişine yakın büyük kayaların düşmesiyle sıkışan 30'a yakın işçi ile irtibatta olduğunu açıkladı.

AP'nin geçtiği habere göre, Johannesburg'un yakınındaki Benoni semtinde yer alan kaçak altın madeninde şiddetli yağmur sebebiyle göçük meydana geldi. Yaklaşık 200 madencinin de göçük altında kaldığı öğrenildi. Derinde mahsur kalanların sağlık durumundan endişe ediliyor. Kurtarma ekipleri, madeni kapatan kayaları ağır makinelerle kaldırarak mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Dünyanın en büyük altın üreticilerinden olan Güney Afrika'da, aynı zamanda en derin madenler yer alıyor. Bu ay başında 3 ayrı altın madeni kazasında 9 kişi hayatını kaybetti. 2009'da Harmony Altın Madeni'nde yaşanan faciada ise 82 kişi hayatını kaybetmişti.


Güney Afrika'nın Gauteng eyaletinin Benoni kenti yakınlarındaki madende mahsur işçilerden 11'i iki gündür süren çalışmalar sonucu kurtarıldı.

Kurtarıldıktan sonra yasa dışı madencilik yaptıkları için tutuklanan madencilerin, salı günü mahkemeye sevk edileceği bildirildi.

Gauteng polisi, yasa dışı alanda madencilik yapan en az 200 kişinin yerin altında olduğunu söyledi.

Acil Tıp Hizmetleri ER24'ün sözcüsü Werner Vermaak, mahsur kalan diğer madencilerin, arkadaşlarının tutuklandığını duyunca yukarı çıkmayı reddettiklerini söyledi.

Mahsur kalanlara yiyecek ve içecek yardımı yapıldı.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER