Facebook fırtınası dinmiyor

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook salı günü 10. yaşına girdi. Şirketin 10 yıllık kısa tarihi ise başarılarla dolu.

Facebook fırtınası dinmiyor
 2005 yılında Harvard Üniversitesi’nde bir yurt odasında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, bir milyar üyesiyle dünyanın en büyük sosyal medya sitesi haline geldi. Yakın rakiplerinden Twitter’ın kullanıcı sayısının 645 milyon olduğu düşünülürse, Facebook’un başarısı daha da kolay anlaşılabilir.


Genç girişimci Zuckerberg tarafından kurularak, sosyal medya kavramının ortaya çıkmasında büyük pay sahibi olan sitenin borsa değeri tam 100 milyar dolar.

Site 2005 yılında ilk kurulduğunda “Thefacebook” adıyla sadece Harvard Üniversitesi öğrencilerine hizmet veriyordu, şimdi ise bütün dünyaya yayıldı. Zuckerberg’in sitesi dünya genelinde en çok bilinen markalardan biri haline geldi.

İlk kurulan Facebook, zaman akışı ve haber kaynağı özelliklerine sahip değildi. Birbirinden bağımsız profillerden oluşan sosyal ağ, basit forumlar gibi işlev görüyordu.

Facebook’ta arkadaşların birbirlerinin faaliyetlerini görmesini sağlayan Haber Kaynağı uygulaması 2006 yılından sonra getirildi. Site bu değişiklikle diğer sosyal medya sitelerinden farklı bir yola girmeye başladı ve bir sosyal medya devi haline geldi.

2009 yılında ise Facebook ilk kez gerçek zamanlı veri paylaşımını kullanmaya başladı. Bu atılım siteyi daha interaktif hale getirerek, dünya çapında bilinilirliğini arttırdı.

Atılımlarına hız veren Facebook, 2010 yılında sayfanın üzerine bildirim ikonları yerleştirdi. Bu sayede kullanıcılar birbiriyle etkileşime geçtiğinde, Facebook’tan otomatik olarak uyarı alacaklardı.

2010 yılında yapılan bir diğer değişiklik de profil fotoğrafı dışındaki fotoğrafların görünürlüğünü arttırmak oldu. Sayfa eklenen yeni bir bölümde kullanıcının diğer fotoğrafları da gösterilmeye başlandı.

2011 yılında Facebook radikal bir değişikliğe uğradı. Zaman tüneli uygulamasına geçen site hakkında kullanıcıların ilk yorumları olumsuz olsa da zamanda herkes alıştı.

Son yıllarda siteye olan ilgi azalsa da Facebook bir takım yenilikler yapmaya devam ediyor. Kullanıcılar site üzerinde istedikleri her işlemi daha kolay yapabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER