Avea'dan 'Deprem' uygulaması 'Orada kimse var mı'

Avea tarafından depremde yaşanan kayıpların önüne geçmek amacıyla geliştirilen “Orada Kimse Var mı?” mobil uygulaması ile MIT/Mobile Experience Lab ile bilrlikte geliştirilen “FotoFilm” uygulaması, 15-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katılımıyla düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Zirvesi ve Sergisi 2013’te, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

 Zirvede ayrıca Avea Kuluçka Merkezi firmalarından BAYT’ın “küçük hücre çözümü” ve MIT ve Bilkent Üniversitesi’yle yürütülen uzun soluklu işbirlikleri hakkında bilgi verildi

Avea tarafından depremde yaşanan kayıpların önüne geçmek amacıyla geliştirilen “Orada Kimse Var mı?” mobil uygulaması ile MIT/Mobile Experience Lab ile bilrlikte geliştirilen “FotoFilm” uygulaması, 15-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katılımıyla düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Zirvesi ve Sergisi 2013’te, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Zirvede ayrıca Avea Kuluçka Merkezi firmalarından BAYT’ın “küçük hücre çözümü” ve MIT ve Bilkent Üniversitesi’yle yürütülen uzun soluklu işbirlikleri hakkında bilgi verildi. Türkiye’nin ilk lisanslı Ar-Ge Merkezi ile geleceğin teknolojilerine yön veren Avea; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 15-16 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde bu yıl ikinci kez düzenlenen Ar-Ge Merkezleri Zirvesi ve Sergisi 2013’e katma değeri yüksek ürün ve projeleriyle katıldı. Avea, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı ve Ar-Ge Merkezleri’nin inovasyon ekosistemindeki rolünün masaya yatırıldığı Zirve’de, AveaLabs bünyesindeki Kuluçka Merkezi’nde geliştirilen ürün ve projelerle Zirve’nin ilgi odağı oldu. Ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesi yolunda anahtar rol oynayan Ar-Ge Merkezleri’nin inovasyondaki rolünün gündeme taşındığı etkinlikte, Avea tarafından deprem anında teknolojik yetersizlikler nedeniyle yaşanan can kayıplarının önüne geçmek üzere geliştirilen “Orada Kimse Var mı?” deprem uygulaması ile MIT/Mobile Experience Lab ile birlikte geliştirilen ve şehir hayatına renk katan “FotoFilm” uygulamaları, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. 
Avea Kuluçka Merkezi’ne yapılan görsel yolculuk dikkat çekti
Zirve’de ayrıca Avea Kuluçka Merkezi firmalarından BAYT’ın “küçük hücre çözümü” ziyaretçilere tanıtıldı ve yine AveaLabs tarafından geliştirilen büyük veri işleme ve anlamlandırma platformu ile MIT ve Bilkent Üniversitesi’yle yürütülen uzun soluklu işbirlikleri hakkında bilgi verildi.
Coşkun Şahin: “Avea, Türkiye’nin ilk lisanslı 
Ar-Ge Merkezi’yle üç yılı geride bıraktı”
Avea’nın 2010 yılından bu yana Ar-Ge yatırımlarına 80 milyon TL’den fazla kaynak ayırarak Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirketler arasında yerini aldığını söyleyen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Ar-Ge Merkezleri Zirvesi ve Sergisi 2013’ün geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Avea açısından oldukça verimli geçtiğini söyledi ve ekledi: “Avea, yaşam dinamiklerini belirleyen teknolojilerinin üretildiği, alanında Türkiye’nin ilk lisanslı Ar-Ge Merkezi’yle üç yılı geride bıraktı. 2011 yılında açılan AveaLabs çatısı altında yer alan AveaLabs İnovasyon Merkezi, AveaLabs Müşteri Deneyim Merkezi ve AveaLabs Kuluçka Merkezi birimleri ile faaliyet gösteren Avea Ar-Ge Merkezi’nde, yurtiçi ve yurtdışı Ar-Ge işbirliklerinin yanı sıra kurumsal ve bireysel müşteriler için ilk niteliği taşıyan pek çok özel ürün ve proje geliştiriliyor. 
Avea Ar-Ge Merkezi’nde bu 3 yılda imza atılan çalışmalar arasında; dünyanın ilk ticari NFC uygulaması, uzaktan kan sayımı ve tahlil yapma imkânı tanıyan Mobil Tahlil Uygulaması, mobil eğitim platformu olan Cep Mektep, Mobil Anahtar, Hadoop tabanlı büyük veri işleme platformu, Mobil Kaza Tespit Tutanağı Uygulaması, IVR Bas-Konuş uygulamaları ve Ar-Ge Merkezi sertifika sürecinde geliştirilmiş yenilikçi sistemler ve servisler yer alıyor.” 
Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemini oluşturan aktörlerin temsilcileri ile ülkemizde faaliyet gösteren yabancı işletmelerin üst düzey yöneticilerinin katılım göstererek fikirlerini paylaştıkları Zirve’de, Avea Standı’nın ilgi çeken bir diğer köşesi ise AveaLabs Kuluçka Merkezi faaliyetlerinin, görseller eşliğinde sunulduğu bölüm oldu. 
 “Orada Kimse Var Mı?” hakkında
Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen uygulama; olası bir deprem anında arama kurtarma ekiplerinin, enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden başlatmasına katkı sağlıyor. Aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak, daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasında da önemli rol oynuyor. Sosyal medya ile entegrasyonu da sağlanan uygulamayla kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor. Operatör bağımsız bir mobil uygulama olan “Orada Kimse Var Mı?”, sadece Türkiye’de değil dünyanın herhangi bir yerinden de kolaylıkla telefona indirilip kullanılabiliyor. 
FotoFilm uygulaması hakkında
AveaLabs ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) Mobile Experience Lab işbirliğiyle geliştirilen Fotofilm uygulaması ile kullanıcılar peş peşe çektikleri fotoğrafları birbirine ekleyerek kısa filmler oluşturabiliyor ve sosyal medyada paylaşabiliyor. Kullanıcı ayrıca, oluşturduğu kısa filmlere, bulunduğu lokasyonun bilgisi de ekleyebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER