MERSİN’DE 2021 TARIMIN YILI OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında Mersin tarımını ve hayvancılığını kalkındırma hedefiyle çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, küçükbaş hayvan dağıtımlarından büyükbaş hayvan yemi desteklerine, yöreye ve iklime uygun fide ve fidan desteklerinden çiftçinin ihtiyacına uygun alet-ekipman desteğine kadar pek çok farklı çalışmayla üreticinin yanında oldu.

Yurt 13.01.2022, 09:37
MERSİN’DE  2021 TARIMIN YILI OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılında Mersin tarımını ve hayvancılığını kalkındırma hedefiyle çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, küçükbaş hayvan dağıtımlarından büyükbaş hayvan yemi desteklerine, yöreye ve iklime uygun fide ve fidan desteklerinden çiftçinin ihtiyacına uygun alet-ekipman desteğine kadar pek çok farklı çalışmayla üreticinin yanında oldu.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi, Mersin’in iklimine uygun ürünlerin yanı sıra alternatif ürün yetiştiriciliğini de desteklemek amacıyla birçok ürün kaleminde fide, fidan ve soğan desteği sağlıyor. Alıç fidanından avokado fidanına, lavanta fidesinden nergis soğanına kadar verdiği desteklerle Mersin’deki ürün desenini çeşitlendiren Tarımsal Hizmetler Dairesi, hem üreticiye destek oluyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Büyükşehir, 2021 yılında 1408 üreticiye toplam 427 bin 360 adet fide, fidan ve soğan desteği verdi.

HER BÖLGENİN ÜRETİM ÖZELLİĞİNE GÖRE MAKİNE DESTEĞİ

Büyükşehir Belediyesi, kooperatif, oda ve birliklerle de güçlendirdiği iş birliği ile üreticinin ihtiyacına, her bölgenin de üretim özelliğine göre makine desteği sunuyor. Tarımsal ürün üretiminde yelpazesi oldukça geniş olan Mersin’de üreticinin alet-ekipman ihtiyacını bölgesel üretim özelliklerine göre belirleyen Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ekipleri, kooperatifler aracılığıyla üreticiye ulaşıyor. 2021 yılında da önemli ekipman desteği veren ekipler, erik boylama, badem soyma, ceviz soyma, zeytin boylama, üzüm sıkma, hamur yoğurma ve distilasyon makinesi desteği gibi birçok teknik destek sundu. Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi 2021 yılında toplamda 16 oda, kooperatif ve 81 mahalle muhtarlığı ile iş birliği içerisinde 97 adet makine ve ekipman desteği sağladı.

YEREL DEĞER OLAN TOHUMLAR BÜYÜKŞEHİR’İN PROJESİ İLE GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Yerel Buğday Çeşitlerinin Yerinde Korunması ve Pazarlanması Projesi ile Silifke’de 13 üreticiye en az 5’er dekarlık alanda yöreye özgü sarı buğday ekmeleri karşılığında dekar başına 25 kilogram tohumun yanı sıra gübre desteği verildi. 2021 yılında toplam 9 bin 676 kilogram buğday Toprak Mahsulleri Ofisi’nin belirlediği fiyatın 2 katına Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından satın alındı.

Yerel Nohut Çeşitlerinin Yerinde Korunması ve Pazarlanması Projesi ile geçmişten miras kalan yerel nohut çeşidinin ve üretiminin devamlılığının sağlanması amacıyla Gülnar’da 23 üreticiye toplam 1380 kilogram tohum ve zirai ilaç desteği sağlandı. 2 yıllık proje kapsamında 2021 yılında toplam 5 bin 520 kilogram nohut Toprak Mahsulleri Ofisi’nin belirlediği fiyatın yüzde 25 fazlasına yine Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından satın alındı.

Tarım alanında hızlı değişimlerin yanı sıra girdi maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle üretim yapmakta zorlanan üreticileri desteklemek amacıyla başlatılan Sera İpi Desteği Projesi’nde Akdeniz ilçesindeki 9 mahallede, 800 üreticiye yüzde 100 hibeli sera ipi dağıtımı gerçekleştiren Büyükşehir, Sera Naylonu Desteği Projesi kapsamında ise yine Akdeniz’de örtü altı sebze üreticiliği yapan 71 üreticiye yüzde 50 hibeli sera naylonu desteği sağladı.

"ORGANİK ÜRETİM" PROJELERLE DESTEKLENİYOR

Aşırı kimyasal kullanımının azaltılması, mikrobiyal organik gübre ile toprağın verimliliğinin artırılması amacıyla başlatılan Mikrobiyal Gübre Desteği ile yine Akdeniz ilçesinde örtü altı sebze üretimi yapan 200 üreticiye  yüzde 100 hibeli kişi başı 3 litre mikrobiyal gübre desteği verildi.  Yoğun pestisit ve sentetik gübre kullanımını en aza indirmek ve güvenilir tarım yapılmasını sağlamak amacıyla başlatılan Organik Tarım Projesi kapsamında Toroslar ve Tarsus ilçelerinde toplam 100 üreticiye kişi başı 250 kilogram organik gübre dağıtıldı.

ROMAN AİLELER İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİM ÇADIRI İLE DESTEKLENİYOR

Toroslar ilçesi Alsancak Mahallesi sınırları içerisinde yaşayan ve geçimini tarımla sağlayan Roman ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, 112 metrekare alana kurulan ve 115 bin lira maliyetli proje kapsamında 20 kadın üretici istihdam ediliyor. 10 ton kompost kapasiteli, yalıtımlı, iklimlendirmeli istiridye mantarı çadırında yıl içerisinde 5 üretim periyodu gerçekleşecek. 40 günde hasat zamanı gelen mantarlardan her üretim periyodunda 2 bin 500 kilogram ürün verimi bekleniyor.

YEM DESTEKLERİ İLE KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİNİN EKONOMİLERİ DESTEKLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi, küçük işletmelerin yem maliyetini düşürerek işletmelerin daha hızlı büyümesini, doğru besleme ile süt verimini artırıp işletme gelirini yükseltmeyi ve karkas randımanını artırmayı amaçlayarak yola çıktığı Büyükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kaba Yem Desteği Projesi ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Mersin Süt Üreticileri Birliği, Tarsus Süt Üreticileri Birliği ve MENKOBİRLİK’e  kayıtlı en fazla 10 büyükbaş hayvana sahip üreticilere yem desteğinde bulundu. Proje kapsamında 447 yetiştiriciye  yüzde 50 hibeli 5 ton silaj desteği sağlandı.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VE KAZ DAĞITIM PROJELERİ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanında en önemli projelerinden biri olarak kentin önemli paydaşlarıyla hayata geçirdiği Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi, yeni doğumlarla büyürken, Mersin’de küçükbaş hayvan popülasyonu artıyor. Kırsalda yaşayan düşük gelirli ailelere istihdam sağlayan, köyden kente göçün azaltılmasında önemli rol oynayan ve bölgedeki küçükbaş varlığının artırılmasını sağlayan proje ile toplam 60 üreticiye 1500 küçükbaş hayvan ile 240 ton yemin yanı sıra aşı desteği sunuldu. 

Ekonomik durumu iyi olmayan kadın yetiştiricilerin öncelendiği, hayvancılıkta süregelen klasik çalışmalardan farklı alternatif yetiştiriciliğin önünü açmak ve kaz yetiştiriciliğini sürdürülebilir bir üretim modeli haline dönüştürmek amacıyla Kazanç Projesi’ni geliştiren Büyükşehir Belediyesi, Mersin genelinde 100 yetiştiriciye kişi başı 100’er kaz olmak üzere toplam 10 bin kaz ve 50 bin kilogram yem desteği sağladı. Kazları yetiştiren kadınlar hem üretime katılıyor hem de aile ekonomilerine katkı sunuyor.

ARI YETİŞTİRİCİLERİNE BAL GİBİ DESTEK BÜYÜKŞEHİR’DEN

Arı Yetiştiricilerine Alet Ekipman Desteği Projesi, Mersin’de geçimini arı yetiştiriciliğinden sağlayan üreticinin umudu oldu. Büyükşehir’in öncü olduğu proje kapsamında toplam 708 yetiştiriciye 3 kilogram temel petek, arıcı körüğü ve arıcı maskesinden oluşan ekipman desteği verildi.

BAL EVİ İLE ARI ÜRÜNLERİ ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE DİREKT ULAŞIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, arı ürünlerini üreticiden tüketiciye doğal ve daha az maliyetle ulaştırmak amacıyla 2021 yılında hayata geçirdiği “Bal Evi” ile bal ve arı ürünleri üreticilerinin hayali gerçek oldu. Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği ortaklığında ve birlik üyelerinden gelen taleple hayata geçirilen ve ilki Yenişehir ilçesine yerleştirilen “Bal Evi”, arı ürünlerini üreticiden tüketiciye doğal ve daha az maliyetle ulaştırıyor. Mezitli ilçesinde Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Tarsus ilçesinde Bal-Kop iş birliği içinde yetiştiricilerin ürettiği bal, propolis, arı sütü, polen gibi arı ürünleri Bal Evi satış noktaları aracılığıyla doğrudan vatandaşlara satılıyor.

ÇOCUKLAR SÜT VE KURU ÜZÜMLE BESLENİYOR

Büyükşehir, “Süt Senin Gurur Mersin’in” adıyla 2019 yılında başlattığı ve minik öğrencilere süt dağıtımı gerçekleştirdiği projesi ile 2021 yılı için hedeflediği 1,5 milyon paket süt dağıtımına ulaştı.

İlkokul çağındaki çocukların enerji içeriği yüksek, kaliteli atıştırmalıklarla beslenmesi ve kooperatiflere pazar alanı yaratarak piyasayı canlandırmak amacıyla Gülnarlı üreticiden kooperatifler aracılığıyla temin edilen üzümler, Mersin genelinde çocuklara dağıtıldı. Toplam 200 bin paket kuru üzüm dağıtımı Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi kapsamında dağıtılan sütlerle birlikte çocuklara ulaştırıldı.

"MERSİN HAMİLE BAKIM SÜTÜ" PROJESİ İLE SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞECEK

2021 yılında başlatılan ve hamilelere süt desteğinin sunulduğu “Mersin Hamile Bakım Sütü” projesi ile birlikten temin edilen sütler, başvuru yapan anne adaylarına 1’er litrelik paketler halinde toplam 12 litre olarak ulaştırılıyor. Sütler anne adaylarının kapılarına kadar götürülerek yeni doğacak çocukların hayata daha sağlıklı bir şekilde “Merhaba” demesi amaçlanıyor.

PANDEMİDE VATANDAŞIN SEBZESİ DE BÜYÜKŞEHİR’DEN

Pandemi nedeniyle tam kapanma döneminde ürünleri elinde kalan ve pazara götürüp satamayan üreticilere destek olmak amacıyla başlatılan proje ile Büyükşehir Belediyesi ekipleri üreticiden satın aldığı toplamda 90 ton kabak, biber, salatalık ve patlıcanı dar gelirli ailelere ulaştırdı. Ekipler, 50 ton patates ve 50 ton soğanı da dar gelirli ailelere teslim etti.

YANGIN MAĞDURU HAYVAN YETİŞTİRİCİSİNİN İMDADINA BÜYÜKŞEHİR YETİŞTİ

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi, Aydıncık’ta çıkan yangınlarda, evleri ile ağıllarının yanı sıra hayvanlarını otlattıkları mera ve otlaklar da yanan bölge üreticisinin imdadına yem desteği ile yetişti. Ekipler, çalışmalar sonucunda yem ihtiyacı olan 86 üreticiye 50’şer kiloluk torbalarla toplam 25 ton küçükbaş hayvan besi yemi dağıttı.

 

 

 

banner257
Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 22 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Göztepe 23 27
14. Galatasaray 22 27
15. Giresunspor 22 26
16. Kasımpaşa 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Tottenham 19 36
7. Arsenal 20 35
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 21 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 20 31
9. Valencia 22 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Celta Vigo 22 27
12. Espanyol 22 27
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@