İZMİR TURİZMİ 'DİRECT İZMİR' İLE BÜYÜYECEK

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini artırmak amacıyla hayata geçirdiği Direct İzmir projesinin tanıtımı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Başkan Tunç Soyer, İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımının yapıldığı directizmir.com sitesini kurduklarını belirterek, “İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz. İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız” dedi.

Yurt 11.01.2022, 17:49
İZMİR TURİZMİ 'DİRECT İZMİR' İLE BÜYÜYECEK

İzmir Vakfı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle şehrin turizm potansiyelini artırmak amacıyla hayata geçirdiği Direct İzmir projesinin tanıtımı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapıldı. Başkan Tunç Soyer, İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımının yapıldığı directizmir.com sitesini kurduklarını belirterek, “İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz. İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı Başkanı Tunç Soyer, şehrin turizm potansiyelini artırma hedefi doğrultusunda “Direct İzmir” adıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi. İzmir’den dünyaya, dünyadan İzmir’e yapılan direkt uçuşların tanıtımını yapan directizmir.com web sitesi, İzmir Vakfı ile Corendon Airlines, Pegasus Hava Yolları, SunExpress Hava Yolları ve Türk Hava Yolları’nın imzaladığı ortaklık protokolüyle hizmete açıldı.

Projenin Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, TAV Ege Genel Müdürü Erkan Balcı, Pegasus Hava Yolları Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan, SunExpress Hava Yolları Ticaret Direktörü Peter Glade, Türk Hava Yolları İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, büyükelçi ve konsoloslar ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

"İZMİR BU GÜVENİ BOŞA ÇIKARMAZ"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Direct İzmir, bizim için İzmir’in kabuğunun kırılıp dünyayla buluşmasına bir adım daha yaklaşmak demek. İzmir eğer kabuğunu kıramıyorsa dünya kenti olma vasfından, vizyonundan, zenginliğinden uzaklaşmaya başlıyor. Dolayısıyla İzmir ne kadar kabuğunu kırıp dünyayla buluşursa o kadar dünya kenti özelliklerini zenginleştiriyor. Bu buluşmanın bizim için en değerli anlamı bu” dedi.

“ÜÇ ADIMDA ULAŞIM GELİŞECEK"

İzmir’e hava yoluyla direkt ulaşım alternatiflerini güçlendirecek bir proje için bir araya gelindiğini belirten Soyer, şöyle konuştu:

“Direct İzmir projemiz, İzmir’e direkt ulaşım olanaklarını üç adımda geliştirmeyi hedefliyor: İlk olarak, satışta olan ama henüz yeterli yolcu sayısına ulaşamayan uçuşların kesintisiz devam edebilmesini hedefliyoruz. İkinci adımda, sadece yaz mevsiminde gerçekleştirilen direkt uçuşların yıl geneline yayılarak İzmir’i yılın 12 ayı turist çeken bir şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz.  Üçüncü ve son adımda ise İzmir’den direkt uçuş yapılan yeni destinasyonların açılmasını hedefliyoruz. Böylelikle dünyanın farklı şehirlerinden ziyaretçilerin İzmir’in doğal ve kültürel mirasıyla buluşabilmesinin kapısını aralıyoruz.”

“İZMİR HAVALİMANI YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK"

Tüm bu hedeflere ulaşmak için İzmir’deki paydaşlarla eşgüdüm halinde çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, konuşmasına şöyle devam etti:

"SunExpress Hava Yolları, Corendon Airlines, Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve Adnan Menderes Havalimanı’na değer katan TAV ile birlikte hareket ediyoruz. İzmir Havalimanı’nı yeni bir cazibe merkezi haline getirecek bu çalışma, sadece İzmir’e değil, tüm Ege Bölgesi ve ülkemizin turizmine katkı sunacak. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, içinde bulunduğumuz ay itibarıyla, yurt içi ve yurt dışında toplam 49 noktaya tarifeli direkt seferler gerçekleştiriliyor. Bu şehirlere önümüzdeki yaz döneminde Beyrut, Cenevre, Milano, Üsküp ve Nantes gibi yeni noktalar eklenecek. Bugün imzaladığımız protokol, sefer sayılarını ve destinasyonları artırmak için attığımız çok önemli bir ilk adım. Bu protokol ile İzmir’den direkt uçuş düzenleyen tüm havayolu firmalarının seferlerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmayı taahhüt ediyoruz.” 

“AKTARMASIZ UÇULABİLEN NOKTALAR EN GÜNCEL HALİYLE GÖRÜLEBİLECEK"

Directizmir.com adıyla İzmir’den direkt uçulabilen tüm destinasyonları içeren bir internet sitesi kurduklarını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımız bu site sayesinde İzmir’den aktarmasız uçulabilen tüm noktaları en güncel haliyle ve hızla öğrenebilecek. İzmir’in refahını büyütmek için çalışan tüm kurumlara sahip çıkmak boynumuzun borcu. İzmir’e yatırım yapan havayolu şirketlerimizin de sonuna kadar yanındayız. Bugün, İzmir turizmini emin adımlarla ve tüm paydaşlarımızla birlikte bir adım daha ileriye taşımanın gururunu yaşıyorum. Bu ortaklık sayesinde inanıyorum ki İzmir turizmini pandemiye rağmen büyütmeyi başaracağız.”

"TÜRKİYE'NİN İLK GÜVENİLİR DESTİNASYON SİSTEMİ"

Konuşmasında, göreve başlamadan önce sözünü verdiği gibi İzmir turizminin muazzam potansiyelini ortaya çıkarmak için var gücüyle çalışmaya devam ettiklerini de vurgulayan Başkan Soyer, şunları kaydetti:

“2021 başında İzmir Turizm Stratejisi’ni İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Vakfı ortaklığıyla yayınlamıştık. Şimdi bu stratejide her ne yazıyorsa kent paydaşlarımızla birlikte teker teker uyguluyoruz. Bu süreçte dijital turizm altyapısını kuran Türkiye’deki ilk şehir olduk. Visitİzmir mobil aplikasyonunu yayınlayarak İzmirlilerin, turistlerin ve sektörün hizmetine sunduk. Pandeminin derinden sarstığı sektörü desteklemek için Türkiye’nin ilk güvenilir destinasyon sistemini, Turuncu Çember hijyen sertifikasını uygulamaya koyduk.” 

“İLK GEMİYİ MART AYINDA İZMİR LİMANI'NDA AĞIRLAYACAĞIZ"

Sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda Konak Meydanı’nda tur otobüsleri için yolcu indirme noktası oluşturduklarını; Alsancak, Kültürpark ve Kemeraltı’nda turizm bilgilendirme ofisleri açtıklarını vurgulayan Başkan Soyer, sözlerini şöyle tamamladı:

"Turizm bilgilendirme ofislerimizin sayısı ilerleyen aylarda İzmir genelinde artacak. İzmir’in doğal ve kültürel mirasını dünya ölçeğinde bilinir hale getirmek için Dünyanın İzmir Mirası programını başlattık. Kemeraltı, Gediz Deltası, Ceneviz Kaleleri ve Birgi’yle birlikte İzmir’deki UNESCO Dünya Mirası sayısı ikiden altıya yükselecek. İzmir’i yeniden önemli bir kurvaziyer limanı haline getirmek amacıyla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, TÜRSAB, İzmir Ticaret Odası ve Deniz Ticaret Odası ile birlikte çalışıyoruz. Yıllar sonra ilk gemiyi mart ayında İzmir limanında ağırlayacağız. Pandemi nedeniyle beklenmedik bir sorun yaşanmazsa toplamda 29 seferle 2022 yılını kurvaziyer turizmi açısından dolu dolu geçirmeyi hedefliyoruz.” 

ASLAN: "MARKALAŞMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM"

Corendon Airlines Ticaret Direktörü Mine Aslan ise şunları kaydetti:

“Turizmin İzmir için öneminden önce İzmir’in turizm için öneminin farkındayız. Bu bilinçle 2019 yılında başladığımız İzmir çıkışlı uçuşlarımıza ara vermeden devam ediyoruz ve bu yoldaki artışa sürekli destek vereceğiz. Bu internet sitesi, İzmir’deki doğrudan uçuşların bulunabilmesi için çok faydalı bir platform. Markalaşma yolunda atılacak olan bu somut adımın herkes için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. Avrupalı turist, İzmir’in tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini çok iyi biliyor. Umudumuz sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada İzmir’in gerçekte hak ettiği yerde ve bir tatil markası olmasıdır.”

“TÜM DİREKT UÇUŞLARA KOLAYCA ULAŞILABİLECEK"

Pegasus Hava Yolları Satış ve Network Planlama Direktörü Emre Pekesen, İzmir’in çok özel bir şehir olduğunu belirterek, “İzmir’den yurt içi ve yurt dışı birçok şehre direkt seferler düzenliyoruz. İzmir’den yaptığımız tüm direkt uçuşlara artık directizmir.com üzerinden de kolayca ulaşılabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı ortaklığıyla hayata geçirilen bu faydalı projede emeği geçen herkese en içten teşekkürlerimizi iletiyorum. Yakın gelecekte İzmir’den yapacağımız uçuşların sayısını artırmak için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor” diye konuştu.

GLADE: "DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

SunExpress Hava Yolları Ticaret Direktörü Peter Glade, “Direct İzmir, şehrin turizm potansiyelini artırmak ve İzmir'e uçan tüm hava yolları, İzmirliler ve şehri ziyaret etmek isteyen misafirler için çok önemli bir girişim. İzmir'in ana taşıyıcısı olarak iç ve dış hatlarda İzmir'den en fazla direkt uçuş sağlayan hava yoluyuz. Bu yaz İzmir'e 17 ülkede 33 uçuş noktasından, iç hatlarda ise 16 destinasyondan direkt uçuşlarımız olacak. İzmir'deki büyüme stratejimiz kapsamında daha fazla uçuş bağlantısı sunarak, yeni destinasyonlar ekleyerek ve kapasitemizi artırarak turizmi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

UZUN: "MOTİVE EDİCİ BİR ÇALIŞMA"

Türk Hava Yolları İzmir Satış Müdürü Ömer Uzun ise “2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerinin ortadan kalktığı bir yıl olmasını dilerim. Sektörümüzün de normalleşme ile birlikte hızlıca toparlanması ümidiyle yapılan bu organizasyonun yılın daha ilk günlerinde motive edici ve sektöre olumlu katkı sağlayacağına inanıyor ve başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer olmak üzere İzmir Tanıtım Vakfı ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DİRECT İZMİR: 49 NOKTANIN GÜNCEL TARİFE BİLGİSİ VAR

directizmir.com web sitesi, İzmirlinin direkt uçuşları görebileceği tek adres olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcılar, İzmir’den dünyanın herhangi bir noktasına aktarmasız uçabileceği şehirlerin tamamını directizmir.com adresi üzerinden görebiliyor. Yayına alındığı an itibariyle yurt dışında 26, yurt içinde 23 şehir olmak üzere toplam 49 farklı noktanın güncel tarife bilgisinin yer aldığı web sitesi, bünyesinde pek çok havayolu şirketini barındırıyor. Yaz sezonuyla birlikte Beyrut, Cenevre, Helsinki, Kiev, Kayseri, Milano, Nantes, Oslo ve Üsküp’ün de yer aldığı yeni uçuşlar siteye eklenecek. Directizmir.com sitesinde sadece tarifeli uçuşlar yer alıyor.

directizmir.com, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle İzmir Vakfı bünyesindeki kurumlar, havayolu şirketleri ve sektörün diğer paydaşlarıyla birlikte havacılık sektörünün beklentileri doğrultusunda hazırlandı. İzmir’in havayoluyla doğrudan ulaşım olanaklarının kolaylaştırılmasını amaçlayan bu proje ile İzmir’den direkt uçuş yapılan yeni destinasyonların açılması, mevcut destinasyonların sayı ve sıklığının artırılması, mevsimlik uçuşların bütün yıla yayılması ve İzmirliler nezdinde direkt uçuş yapılan destinasyonların bilinirliğinin artırılması hedefleniyor.

banner257
Yorumlar (0)
4
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@