ANKARA’DA 2040 YILI HEDEFİYLE BAŞKENTİN İLK “BİSİKLET MASTER PLANI” TANITILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2040 yılına kadar kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanan “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı’nı” hazırlayarak kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı tanıtım toplantısında bisikletliler de yer aldı. Plana göre Ankara’ya, yapımı devam eden 53,6 kilometrelik bisiklet yolu dahil olmak üzere 2040 yılına kadar toplam 275 kilometre uzunluğunda 87 güzergâh ve 38 istasyondan oluşacak bisiklet yolu kazandırılacak.

Yurt 19.11.2021, 18:17
ANKARA’DA 2040 YILI HEDEFİYLE BAŞKENTİN İLK “BİSİKLET MASTER PLANI” TANITILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2040 yılına kadar kademeli olarak hayata geçirilmesi planlanan “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı’nı” hazırlayarak kamuoyuna tanıttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı tanıtım toplantısında bisikletliler de yer aldı. Plana göre Ankara’ya, yapımı devam eden 53,6 kilometrelik bisiklet yolu dahil olmak üzere 2040 yılına kadar toplam 275 kilometre uzunluğunda 87 güzergâh ve 38 istasyondan oluşacak bisiklet yolu kazandırılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı 2040 yılına kadar kademeli şekilde hayata geçirmeyi planladığı Başkent’in ilk “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı”nı hazırladı.

"Küresel Geleceğin Şehirleri Programı" kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve ARUP iş birliğiyle hazırlanan, Birleşik Krallık Dışişleri ve Kalkınma Bakanlığı ile Birleşmiş̧ Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) fonu tarafından desteklenen ve toplamda 275 kilometre uzunluğunda, 87 güzergâh ve 38 istasyondan oluşacak “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı’nın” tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcot, 33 ülkenin büyükelçisi ve misyon şefi ile çok sayıda rektörün katıldığı toplantıya, Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi üyeleri ve Çek Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jiri Borcel de bisikletleriyle geldi.   

“İNSANLARIN BİSİKLETE BİNMELERİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ"

ARUP Türkiye Ulaştırma Takım Lideri Ali Şengöz tarafından Başkan Yavaş’a “Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı” teslim edildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu'nun yaptığı açılış konuşması şöyle:

“Türkiye’de ortalama bin kişiye 142 araç düşerken bu oran Ankara’da 252’ye yükseliyor. Bu nedenle trafik ve çevre kirliliği, hızla büyümekte olan Ankara’nın önemli sorunları arasında yer alıyor. Ankara’nın bu önemli sorununu çevreci ve kapsayıcı bir biçim de çözmeyi amaçladığımız bu projeyle, bisikleti sürdürülebilir ve yenilikçi bir ulaşım türü olarak yaygınlaştırmayı ve şehirde bisiklet ağı oluşturmayı hedefliyoruz. İnsanların yaşına ya da sosyal statülerine bakılmaksızın bisiklete binmelerini teşvik edeceğiz.”

Master planın pilot uygulaması olarak Batıkent’te 4,75 kilometrelik bir güzergâh seçildiğini de ifade eden Taşkınsu, “Uygulama projelerini hazırladık. Batıkent Metro ve Batı Merkez Metro İstasyonları ile entegre edilecek. Çevresindeki 36 binin üzerindeki nüfusa, 5 binin üzerindeki çalışana ve 7 bine yakın öğrenciye hitap edecek. Batıkent Bisiklet Yolu Projesi’ni 2023’te hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

“2,5 YILLIK SÜREÇTE BİSİKLET ALTYAPISI İÇİN BÜYÜK ADIMLAR ATTIK”

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş da Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın insan merkezli ulaşım politikaları çerçevesinde en önemli seçim vaatlerinden birisi olan Bisiklet Yolları Projesi çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu projeyle Başkentimizde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İklim değişiyor ve son yıllarda bunun etkisini daha çok hissediyoruz. Ortalama sıcaklıklar her geçen yıl daha da artıyor. Yakın zamanda yaşanan sel felaketlerini ve orman yangınlarını bu durumun bir sonucu olarak görüyoruz. Bizler Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak iklim değişikliğiyle mücadelede canla başla çalışıyoruz. 2,5 yıllık süreçte bisiklet altyapısına yönelik büyük adımlar attık ancak yapılacak daha çok işimizin olduğunun da farkındayız.”

“AMACIMIZ KENT İÇİNDE ALTERNATİF ULAŞIM OLANAKLARI SUNMAK”

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ali Cengiz Akkoyunlu tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Ankara İklim Eylem Planı’nı da destekleyen ‘Ankara Bisiklet Stratejisi ve Master Planı’ projemizi hayata geçirdik. Amacımız bisiklet kültürünü geliştirerek kent içinde alternatif ulaşım olanakları sunmak, hareketliliği artırmak, trafik sıkışıklığını ve çevre kirliliğini önlemektir” dedi. ARUP Türkiye Ulaştırma Takım Lideri Ali Şengöz'ün değerlendirmesi ise şöyle:

“Yaklaşık 5,5 milyon nüfusa sahip güzel Başkentimiz Ankara ve yaşamayı çok sevdiğimiz bu şehrin az bilinen özelliklerinden bir tanesi ise Türkiye’nin otomobil sayısı en fazla olan ili olması. Bununla birlikte gelen trafik yoğunluğu ve hava kirliliğiyle mücadele etmek gerekiyor. Bunun çözümü ise otomobiller için daha fazla yol yapmak değil onun aksine bisiklet gibi farklı ulaşım türlerini topluma entegre ederek beraber çözülmesini sağlamaktır. Bu amaçla Bisiklet Master Planı kapsamında herkesin bisikleti bir ulaşım türü olarak kullanabileceği, toplu ulaşıma entegre edilebilecek bir çözüm olarak düşündük.”       

"BİSİKLET ANKARA İÇİN GEÇERLİ, KABUL GÖRMÜŞ BİR ULAŞIM ARACI HALİNE GELECEK"

UN Habitat Yerel Stratejik Danışmanı Mehmet Sinan Özden de bisiklet kullanımının yaygınlaşması için tüm dünyada çalışmalara imza attıklarını belirterek, çevreci ulaşımın önemini şu sözlerle vurguladı:

“Ankara’nın bisiklet ulaşım planlarının geliştirilmesi sürecinde projenin ilk gününden itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ARUP ile birlikte çalıştık. Projenin geliştirilmesinden planlama çerçevesinin hazırlanmasına, ardından da projenin sürdürülebilir kalkınma amaçlarına uyumunun tespit ve tesis edilmesine kadar uygulama önerileriyle birlikte iş birliğimizi sürdürdük. Geleceğin dünyası iklim değişikliğinin etkilerine daha çok maruz kalacağımız ve mücadeleyi artırmamız gereken bir dünyadır. Yeşil bir ulaşım şekli olan bisiklet kullanımının artırılması Ankara’nın bu alandaki tedbirlerinden biri olarak düşünülmelidir. Bisiklet yolu ağının genişletilmesi ile ‘Ankara’da bisiklete binilmez’ algısının değişmesi kaçınılmazdır. Bisiklet artık Ankara için kent içi ulaşımda geçerli, kabul görmüş bir ulaşım aracı haline dönüşecek.” 

"MASTER PLAN, EGZOZ GAZI SALINIMI İLE TRAFİĞİN AZALTILMASINI SAĞLAYACAK"

Master Plan’ın uygulanmasına destek vermekten mutluluk duyduklarını söyleyen Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da şu açıklamalarda bulundu:

“İtiraf etmeliyim ki araba kullanımından çok bisiklet sürmeye teşvik eden şehirleri takdir etmekte peşin hükümlüyümdür. Londra’da çalıştığım 14 yıl boyunca işe her zaman bisikletle gidip geldim ve bu yüzden bisiklet sürmenin kişi sağlığına ve daha da önemlisi çevreye olan faydası su götürmez. Bu yüzden Ankara’da Bisiklet Master Planı’nın başlatılmasından dolayı çok mutluyum. Bu program Birleşik Krallık hükümetinin geleceğin küresel şehirleri programı kapsamında 10 farklı ülkede ve yaklaşık 20 şehirde yeni ulaşım politikalarına vurgu yaparak devam etmektedir. Proje 2019 Eylül’de başlatıldı ve şehirde yer alan birçok kurum ve topluluğun katkıları sayesinde geliştirilerek başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri, akademisyenler, EBRD ve BYCS gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri sayesinde oluşturuldu. Amacımız bisikleti geleceğin en önemli şehir içi ulaşım aracı haline getirmek ve master plan, egzoz gazı salınımı ile trafiğin azaltılmasını ve dezavantajlı grupların bisiklete otomobilden daha kolay ulaşabilmesini sağlayacak.” 

Master plan; park yeri ihtiyacından nüfus artış hızı ile bisiklet kullanım oranlarının ne şekilde değişeceğine, bisiklet kullanıcılarının alışkanlıklarından kullanım tercihlerine kadar birçok konuda uzmanın ve online anket ile de yaklaşık 10 bin başkentlinin görüşü alınarak hazırlandı.

Tanıtım toplantısına yoğun katılım sağlayan bisikletseverler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri master planı yakından incelediklerini belirterek, düşüncelerini anlattı. Açıklamalar şöyle:

- Çekya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jiri Borcel: “Bence bu plan Büyükşehir Belediyesinin bisikletle ilgili fikirlerinin desteklenmesi için mükemmel bir fırsat. Bisiklet sürmek sadece sağlıklı değil aynı zamanda etkili bir ulaşım aracıdır. Şehirde bisikletçiler için yapılan her şey büyük saygı ve desteği hak ediyor.”

- AKK Bisiklet Meclisi Başkanı Kadir İspirli: “Ankara’mız için hazırlanan bu master plan ile beraber 210 kilometrelik bisiklet yolu projesine de erişmiş olacağız. Ankara Bisiklet Meclisi olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın bisiklet konusunda ortaya koymuş olduğu vizyon doğrultusunda fikir ve görüşlerimiz alınıyor. Bu plan sürecinde de yapılan toplantılarda fikir ve düşüncelerimiz iletme fırsatı bulduk.”

-Nevzat Helvacıoğlu: “Ankara Büyükşehir Belediyesi bize 53 kilometrelik bisiklet yolunun sözünü vermişti ve şu anda 3’te 1’i yapıldı. Önümüzdeki günlerde hepsi tamamlanınca çok daha güzel olacak. Master plan hazırlanırken biz bisikletseverlerle irtibata geçilmesi de bizi onurlandırdı.”

-Aygün Doğa: “Çok mutluyuz, 53 kilometrelik bisiklet yolu çalışması devam ediyor. Bunun haricinde de yeni bisiklet yolları yapılacak. İnsanlar biz bisikletseverlere saygı göstermeye başladı. Mansur başkanımıza teşekkür ediyoruz.”

- Alp Ergün: “Çevre dostu ve bisiklet tutkunu birisi olarak Büyükşehir Belediyesinin bisikletseverler için yaptığı çalışmaları görmek bizleri çok mutlu ediyor. İnşallah 2040 yılına kadar projeler tamamlanır ve bisiklete binenlerin sayısı artar. Şu anda birçok yerde bisiklet yolu yok ve can güvenliğimiz tehlikede. Bunu düşünerek master planı hazırlamaları ve bize sorarak yapmaları gerçekten onur verici.”

- Fatma Bülbül: “Başkanımız Mansur Yavaş bu konuda sivil toplum kuruluşlarını da dikkate alarak, onlarla birlikte bu yola girdi. Ankara’nın çok ihtiyacı vardı. Başkanımızın ortaya koyduğu bu vizyon dolayısıyla kendisine çok teşekkür ediyoruz.”       

- Meltem Alkaş Görür: “Bunu söylemek o kadar güzel bir şey ki Ankara’mızda çok güzel şeyler olacak. Bisikletliler adına başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Uzun zamandır bekliyorduk, çok çaba sarf ettik. Ankara’yı seviyoruz, bisikleti seviyoruz.”

- Mert Altan: “12 yaşından beri bisiklet sporunu yapıyorum. Master Planı merak ediyordum. Bisiklet kullanıcıları olarak yakın zamanda güzel planlar olmasını bekliyoruz.”

- Metin Öztürk: “Ankara’da uzun süredir bisiklet kullanıyoruz. Master planı bizler de merak ediyoruz. Hızlandırılıp bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.”

 

banner257
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Oturduğunuz binanın 6.5 ve üstü büyüklüğünde bir depreme dayanacağını düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 13 30
2. Man City 13 29
3. Liverpool 13 28
4. West Ham 13 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. M. United 13 18
9. Brighton 13 18
10. Leicester City 13 18
11. Crystal Palace 13 16
12. Brentford 13 16
13. Aston Villa 13 16
14. Everton 13 15
15. Southampton 13 14
16. Watford 13 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 14 33
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Espanyol 15 20
10. Valencia 15 19
11. Osasuna 14 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 15 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7

Gelişmelerden Haberdar Olun

@