SEYFİ ÇELİKKAYA

(YOZGAT)- Yozgat’ta aralarında temizlik işçileri, inşaat işçileri, fırıncıların da olduğu birçok meslek grubundan emekçi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü çalışarak geçirdi.

Yozgat’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü resmi tatil olmasına rağmen, belediye temizlik işçileri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte vardiya görevini devraldı. Şehrin sokaklarında başlayan temizlik çalışmaları aralıksız sürdürüldü. Cumhuriyet Alanı’nda temizlik yapan işçilerden Hasan Ekici, "İşimizin başındayız. Bayram ne, dinlemiyoruz, işimizin başındayız, severek yapıyoruz" dedi.

Yozgat’ta inşaat sektöründe görev yapan emekçilerde çalışmalarına ara vermeden devam etti. İnşaat işçisi Çetin Gezginci de, ekmek kavgası verdiklerini o nedenle çalışmaya devam ettiklerini vurgulayarak, "Bize bayram yok, çalışmaya devam. Ekmek parası" diye konuştu.

SENDİKADAN BASIN AÇIKLAMASI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Hak İş Federasyonu Hizmet İş Sendikası Yozgat Şubesi tarafından Cumhuriyet Alanı’nda açıklama yapıldı. Sendika temsilcilerinin katıldığı basın açıklaması etkinliğine alanda temizlik çalışması yapan işçiler de katıldı. Sendikanın Şube Başkanı Ferman Zararsız, burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Bugün 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde vergide adaletin sağlanmasını, enflasyon, hayat pahalılığı ve yoksulluk ile mücadele edilmesini, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesini, kayıt dışı istihdamın ve sosyal güvencesizliğin önlenmesini, işsizlik, yoksulluk ve iş bulamama endişesinin olmadığı bir yaşamın sağlanmasını, emeklilerimizin asgari geçim şartlarının sağlanmasını, kadın, genç ve engellilerin çalışma ve toplumsal hayata katılımlarının desteklenmesini istiyoruz."