YOZGAT'TA UMKE TATBİKATI

Yozgat Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), İtfaiye Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, kentsel dönüşüm bölgesi Eski Sanayi Sitesindeki yıkık binalar arasında gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

banner237
YOZGAT'TA UMKE TATBİKATI
Yozgat Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), İtfaiye Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, kentsel dönüşüm bölgesi Eski Sanayi Sitesindeki yıkık binalar arasında gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.
Senaryo gereği 6.2 şiddetinde meydana gl depremin meydana gelmesinin ardından, yıkılan binaların enkazlarındaki yaralılar, binalarda mahsur vatandaşlar kurtarılıp, çıkan yangın söndürüldü. Bu esnada tatbikatın yapıldığı bölgenin yakınında çıkan küçük çaplı ot yangınına ise itfaiye ekibi müdahale etti. Senaryo gereği kısa aralıklarla devam eden ARTçı depremde, birçok konut, işyeri ve resmi kurum binasının yıkıldığı, enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu, bazı mahallelerde elektriklerin kesik olduğu, ilkyardım ve tedavi hizmetlerinin aksadığı, vatandaşların panik içerisinde olduğu belirtilerek, ekipler müdahale etmeye çalışırken, çığırtkanların görevlileri engellemeye çalışmaları dikkat çekti.

Tatbikat sonrasında değerlendirmelerde bulunan Yozgat Valisi ABDülkadir Yazıcı, Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri UMKE ile afad ‘ın işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği bir tatbikat düzenlendiğini belirterek, “Burada belli bir şiddette vuku bulmuş depremin ve deprem sonrası yapılması gerekenleri ve deprem esnasında vuku bulabilecek olayların bir gösterisini izledik. Depreme mani olmak mümkün değil ama depreme önceden hazırlıklı olmak lazım. Deprem öncesi birliklerimizin zinde olması hazırlıklı olması gerekiyor. Bütün senaryoları önceden düşünerek tatbikat şeklinde, müdahale lazım olduğunda en iyi şekilde müdahale edebilmek için bilinçli olmaları gerekiyor. Burada beraberce izledik hem yangın, hem yer altından insan kurtarma hem yaralılara müdahale, yaralıları stabil hale getirme bir çok konuda arkadaşlarımız gerçeği aratmayacak tarzda bir operasyon sergilediler. Mevlam İnşallah bunları tatbik etme uygulama fırsatı vermesin ama lazım olduğu zamanda ne kadar çok önem arz ettiğini hep beraberce gördük” dedi.

Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin ise yapılan tatbikatta bir deprem anında neler yaşanıyor, nasıl müdahale yapılıyor, bunları göstermek için tatbikat düzenlediklerini belirterek, “Yapılan tatbikatta personelimizin eğitimi açısında oldukça önemsiyoruz. Deprem doğal afetler bunlara hazırlıklı olabilmek için özellikle Bakanlığımızın son dönemlerde üzerinde önem verdiği Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz onlar her zaman sıcak kalsınlar her zaman bu müdahalelere hazır olsun diye bu tatbikatları yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu depremde beş tane ana bölgemiz vardı. Bu bölgede göçük altında kalan yaralılarımız, daha hafif yaralılarımız, yangından kurtardığımız yaralılarımız ve yüksek yerde kalan bilincini kaybetmiş yaralılarımız vardı. Ekiplerimiz yaralı varsa yaralıları buldular. Yapılan bu tatbikatlarla ekiplerimiz inşallah olmaz ama olası depremlere hazırlıklı olduklarını gösterdi” diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER