İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Anadolu Yakası’nın önemli yeşil alanlarından biri olan Yoğurtçu Parkı’ndaki yenileme çalışmalarını tamamladı. Yoğurtçu Parkı’nın açılışına, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar katıldı.

AYM, 1 MAYIS’TA TAKSİM YASAĞINI HAK İHLALİ OLARAK GÖRMEDİ. BAŞKAN ARSLAN KARŞIOY KULLANDI: “DEVLETE DÜŞEN GÖREV GÜVENLİK TEDBİRİNİ ALARAK ANAYASAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KULLANILMASINI SAĞLAMAK İÇİN UYGUN ORTAMI SAĞLAMAKTIR” AYM, 1 MAYIS’TA TAKSİM YASAĞINI HAK İHLALİ OLARAK GÖRMEDİ. BAŞKAN ARSLAN KARŞIOY KULLANDI: “DEVLETE DÜŞEN GÖREV GÜVENLİK TEDBİRİNİ ALARAK ANAYASAL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KULLANILMASINI SAĞLAMAK İÇİN UYGUN ORTAMI SAĞLAMAKTIR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Anadolu Yakası’nın önemli yeşil alanlarından biri olan Yoğurtçu Parkı’ndaki yenileme çalışmalarını tamamladı. Yoğurtçu Parkı’nın açılışına, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar katıldı.

İBB, uzun yıllardır bakımsız halde bırakılan Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nı yenileme çalışmalarını tamamladı ve parkı yeniden hizmete açtı. Kadıköy’ün önemli yeşil alanlarından Yoğurtçu Parkı’nın yıllardır süregelen altyapı sorunları, yürütülen kapsamlı projeyle çözüldü. 

ALTYAPI SİSTEMİ YENİLENDİ 

Çalışmalar kapsamında öncelikle yoğun yağışlarda drenaj sorunu yaşanan parkın fiziksel koşulları iyileştirildi. Aynı zamanda 1. Derece Doğal Sit Alanı olan 26 bin metrekarelik Yoğurtçu Parkı, kullanıcı ihtiyaçları da dikkate alınarak yeniden tasarlandı. Parktaki ağaç sayısı artırıldı. Proje kapsamında; çocuk oyun alanı, bisiklet parkuru, koşu parkuru, spor alanı, bisiklet parkı, evcil hayvan parkı, basketbol sahası, tenis sahası ve kafeterya yapıldı.

“YAŞAM VADİLERİ ARTACAK

Yoğurtçu Parkı’nın açılış törenine, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, mahalle muhtarları ile Kadıköylüler katıldı. Törende konuşan Çağlar, “150 günde 150 proje maratonu kapsamında açılışı yapılan Yoğurtçu Parkı’mız, sadece Kadıköy’ün değil tüm İstanbul’un önemli yeşil alanlarından biri olacak. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana ‘İstanbul'u yeşil, adil ve yaratıcı bir kent haline getireceğiz’ dedik. Bugünkü açılışımızla da yeşil mottomuzun bir parçasını daha tamamlıyoruz. İstanbullunun yaşam kalitesini artırmak için yaşam vadileri ile park ve bahçelerin sayısını artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ise “Burası, sadece bizim için bir park değil. Bizim burada geçmişimiz var, bizim burada Kadıköylülerin hatıraları var, Kadıköy Anadolu Lisesi’nden çıkıp, buraya gelip burada sohbet eden gençlerimizin yaratmış olduğu hatıralar var, Kadıköy’e ilk defa gelip burada Kadıköy’le tanışanlar var. Evlerinden çıkıp, buraya gelip nefes alan komşularım var. Onun için burası sadece bir park değil, burası bizim için Kadıköy’ün yaşam alanlarından biri. Biz, burayı Büyükşehir Belediyesi’ne emanet ettik Emanetimize sahip çıktınız, çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KURBAĞALIDERE YAŞAM VADİSİ 

Proje, aynı zamanda İstanbul’un önemli yaşam vadilerinden biri olan Kurbağalıdere Yaşam Vadisi’nin birinci etabında yer alıyor. İstanbul’un en uzun derelerinden olan Kurbağalıdere; Kadıköy, Ataşehir ve Ümraniye ilçelerini birbirine bağlıyor. Toplam 3 etaptan oluşan Kurbağalıdere Yaşam Vadisi projesi tamamlandığında İstanbul, 648 bin metrekarelik yeni yeşil alan kazanmış olacak.