CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Türkiye Kızılay Derneği’nin Manisa Şehzadeler Peker Mahallesi’nde bulunan apartmandaki 16 dairesi, kiracılarına bilgi verilmeden değerinin altında satılmış mıdır” diye sordu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Türkiye Kızılay Derneği’nin Manisa Şehzadeler Peker Mahallesi’nde bulunan apartmandaki 16 dairesi, kiracılarına bilgi verilmeden değerinin altında satılmış mıdır” diye sordu.

Yıldırım Kaya, Kızılay’a gayrimenkullerin değerinin altında satıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Kaya, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Kızılay ait gayrimenkullerin paravan şirketler vasıtasıyla satıldığı yönündeki iddiaları anımsattı. Kaya, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN ÇOK YERİNDE KIZILAY MALLARININ SATIŞA ÇIKARILDIĞI VE PARAVAN ŞİRKETLER VASITASIYLA SATILDIĞI İDDİA EDİLMEKTEDİR”

“Biz, Kızılay’ı, küçükken zarfların içerisine koyduğumuz paralarla büyüttüğümüz bir kurum olarak biliriz. Savaşta, afette, depremde insanların yaralarını sarmak için kurulmuş bir kurumdur Türk Kızılay’ı. Herkes tarafından bilinir. Ama son yıllarda, özellikle AKP iktidarında Kızılay, paravan bir kurum olarak kullanılmaya başlandı. En son, herkesin de bildiği, Manhattan’da Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının vakfı vasıtasıyla en lüks yerde yapılan yurda 8 milyon dolar para gönderilmesiyle biliniyordu. Ama bununla yetinmediler. Kızılay Başkanı’na ve siyasal iktidara buradan sormak istiyorum. En son örneğine Manisa’da rastladık. 16 dairelik bir yer, hiç kimsenin bilgisi olmadan satışa çıkarıldı. Ve Türkiye’nin çok yerinde Kızılay mallarının satışa çıkarıldığı ve paravan şirketler vasıtasıyla satıldığı iddia edilmektedir.

Tüm bunların açığa çıkması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya TBMM Başkanlığı vasıtasıyla sorular sordum. Sayın Süleyman Soylu, yetki ve görev alanının dışında her konuya laf yetiştireceğine bu sorulara 15 gün içerisinde yazılı, açık ve net, baştan savar değil, yanıt vermeni bekliyorum. Bu yanıtın takipçisi olacağım.”

Kaya’nın Bakan Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

“Türkiye Kızılay Derneği’nin Manisa Şehzadeler Peker Mahallesi’nde bulunan apartmandaki 16 dairesi, kiracılarına bilgi verilmeden değerinin altında satılmış mıdır?

Dairelerin satış bilgileri alıcılara önceden bildirilmiş midir?

EKREM İMAMOĞLU, KARLA MÜCADELE EKİPLERİNİ ZİYARET ETTİ: “ÇALIŞMALARIN BAŞARIYA KAVUŞMASI, EŞ GÜDÜMLÜ BİR ÇALIŞMAYLA MÜMKÜN” EKREM İMAMOĞLU, KARLA MÜCADELE EKİPLERİNİ ZİYARET ETTİ: “ÇALIŞMALARIN BAŞARIYA KAVUŞMASI, EŞ GÜDÜMLÜ BİR ÇALIŞMAYLA MÜMKÜN”

Daireleri özellikle alma hakkı olan kiracılara satış ve ihale konusunda neden bilgi verilmemiştir, kiracıların mağduriyeti nasıl giderilecektir?

İhaleye çıkartılan apartmanın alt katı neden ihaleden tekrar çıkartılmıştır?

Dairelerin değerinin altında satıldığı iddiaları doğru mudur?

İhale ilanının sadece gobaras.com.tr internet sitesinde yayınlanmasının nedeni nedir?

Türkiye Kızılay Derneği’nin farklı şehirlerde bulunan binalarının da aynı yöntemle satıldığı ya da satışta olduğu iddiaları doğru mudur? 

Türkiye Kızılay Derneği’nin satışta olan taşınmaz mallarının bulunduğu şehir ve adresleri nelerdir?

Türkiye Kızılay Derneği’nin taşınır ve taşınmaz mallarının listesi nedir?

Hangi taşınır ve taşınmaz mallar satışa çıkartılmıştır?

Satışlarda ne kadar gelir elde edilmiştir?

Satışlardan elde edilen gelir/gelirler nerelerde kullanılmıştır?”