Araştırmacı yazar Etem Oruç, Efes Selçuk’ta “Ege’de Börklüce ve Bedreddin” adlı kitabının imza günü ve söyleşi etkinliğine katıldı. Oruç, “Efes Selçuk; kadınların, özgürlüğün, düşüncenin başkentidir” dedi.

Araştırmacı yazar Etem Oruç, Efes Selçuk’ta “Ege’de Börklüce ve Bedreddin” adlı kitabının imza günü ve söyleşi etkinliğine katıldı. Oruç, “Selçuk; kadınların, özgürlüğün, düşüncenin başkentidir” dedi.

Selçuk Efes Kent Belleği’nde düzenlenen söyleşi ve imza günü Selçuklulardan ilgi gördü. Uzun yıllar efelikten kadın efelere, antik dünyanın hikâyelerine kadar çeşitli konularda araştırma yapmış olan Etem Oruç, Efes Selçuk’un ilk çağlardan beri önemli olduğunu belirterek; “Selçuk kadınların, özgürlüğün, düşüncenin başkentidir. Aynı zamanda Efes düşüncenin de felsefenin de başkenti. Bu coğrafya ilk çağlardan beri kültür yönüyle, düşünce yönüyle çok farklı bir yer” dedi.

Şeyh Bedreddin’in bilgi ve birikim olarak kendi döneminde çok güçlü bir isim olduğunu belirten Etem Oruç, “Şeyh Bedreddin din, dil, ırk ayrımı yapmadan; nasıl gökyüzü, yağmur herkesin ise toprağın da herkesin olmasını isteyen eşitlikçi bir düzeni savunuyordu” dedi.

Şeyh Bedreddin ve Börklüce Mustafa’nın katledilişinden 600 yıl sonra konferanslar, sempozyumlar düzenlendiğini, haklarında destanlar, kitaplar yazıldığını ve bu sebeple onların kurulu düzene başkaldırısının da yeniden incelenip sorgulanması gerektiğini belirten Etem Oruç, Şeyh Bedreddin isyanına giden süreci de anlattı.

Etkinlik “Ege’de Börklüce ve Bedreddin” kitabının yazarı Etem Oruç’un katılımcıların sorularını cevaplaması ve kitabını okurları için imzalamasının ardından son buldu.