Elektrikli Araç Şarj İstasyonları alanında faaliyet gösteren Voltrun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Şarj Ağı İşletmeci Lisansı aldı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları alanında faaliyet gösteren Voltrun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Şarj Ağı İşletmeci Lisansı aldı.

Türkiye’de 500 adet kadar şarj ünitesine sahip olan Voltrun’un Şarj Ağı İşletmeci Lisansı almak üzere yaptığı başvuru EPDK tarafından onaylandı. Voltrun Genel Müdürü Berkay Somalı, EPDK onayının ardından açıklama yaptı. Somalı şunları söyledi:

“SEKTÖRÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALKMASINDA BÜYÜK BİR ADIM ATILMIŞ OLDU: EPDK Şarj Ağı İşletmeciliği faaliyetlerini lisans almaya tabi tutması ile sektörün önündeki engellerin kalkmasında büyük bir adım atılmış oldu. Sıfır emisyon sıfır karbon ile sürdürülebilir dünya hedefine bir adım daha yaklaşılmış oldu.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN SAYISININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ: Elektrikli araç şarj istasyonlarının ülke çapında yaygınlaşması mobilizasyon için önemli bir faktör.  Kanuni düzenleme ile elektrikli araçların sayısının artacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte lisans almamız ile yükümlülüklerimiz daha da arttı. Raporlama, müşteriye fiyat skalası sunma gibi zorunluluklar geldi. Lisansa tabi olarak faaliyetlerimiz denetlenmeye başladı.

YATIRIMCILARIN SEKTÖRE İLGİSİNİ DAHA DA ARTTIRACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ: Yönetmelikle birlikte kiloWatt saat bazlı tarifeye geçildi. Kanuni bir düzenlemenin yürürlükte olmasının yatırımcıların sektöre ilgisini daha da arttıracağını düşünüyoruz. Şarj Ağı İşletmeciliği Lisansı ile, kendi markaları ile operatörlük yapmak isteyen şarj ağı işletmecilerine sertifika verme hakkına sahip olduk. Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ve Voltrun ağımızda kullandığımız ‘ezOperator Yazılım Platformunu’, kendi markalarıyla şarj hizmeti vermek isteyen tüm şarj ağı işletmecilerine sunuyoruz.”

 

TÜRK TELEKOM’UN YILIN İLK YARISINDAKİ KONSOLİDE GELİRİ 20 MİLYAR 203 MİLYON TL’YE ULAŞTI TÜRK TELEKOM’UN YILIN İLK YARISINDAKİ KONSOLİDE GELİRİ 20 MİLYAR 203 MİLYON TL’YE ULAŞTI