UMKE'nin “yaşam melekleri“ -

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) içinde erkeklerden daha fazla sayıda görev alan kadın çalışanlar, enkaz altında kalanlara ulaşarak zorlu bir süreçte sağlık hizmeti veriyor. Van, Simav depremleri, çeşitli doğal afetler, Libya'daki yaralıların tahliyelerinde görev alan İzmir UMKE'deki kadınlar da yaptıkları çalışmalarla göz dolduruyor.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) içinde erkeklerden daha fazla sayıda görev alan kadın çalışanlar, enkaz altında kalanlara ulaşarak zorlu bir süreçte sağlık hizmeti veriyor. Van, Simav depremleri, çeşitli doğal afetler, Libya'daki yaralıların tahliyelerinde görev alan İzmir UMKE'deki kadınlar da yaptıkları çalışmalarla göz dolduruyor.
Urla ilçesindeki Karantina Adası'nda bulunan Sağlık Bakanlığı Eğitim Tesisleri tatbikat alanında sürekli eğitimlerini sürdüren UMKE'nin kadın çalışanları, tam bir komando eğitimi alıyor. Hem fiziksel hem de ruhsal testlerden geçen kadın çalışanlar, erkek meslektaşlarından daha başarılı olarak deprem ve doğal afetlerde gönüllü sağlık hizmeti veriyor.
UMKE'de 8 yıldır görev yapan ve Van, Simav depremleri, Edremit'teki sel baskını, Libya'daki iç karışıklık döneminde yaralıların tahliyelerinde görev alan Hamiyet Işıksolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, afetlerde ve olağan dışı durumlarda yaşamlarını sürdürerek aynı zamanda sağlık hizmeti verdiklerini, eğitimleri sayesinde hiçbir yerden yardım ve destek almadan kendi yaşamlarını, barınmalarını, beslenmelerini sağlayabildiklerini anlattı.
Asıl görevlerinin 112 Acil Sağlık hizmeti olduğunu, doğal afetlerde UMKE'de görev yaptıklarını dile getiren Işıksolak, şöyle konuştu:
"Bizi diğer sağlık personellerinden ayıran tek şey zor koşullarda yaşayabilir ve çalışabiliriz. Bunun eğitimini alıyoruz. Personelin öncelikle gönüllü olması gerekiyor. İzmir UMKE'deki 100'ün üzerindeki çalışanın yarısından fazlası kadın. Gönüllü olarak gelenler 9-10 günlük bir eğitim alıyor. Doğada zor koşullarda yaşam, enkaz altında yaralıya nasıl müdahale edilebileceğine dair eğitimler veriliyor. Bu tam bir kamp. Bazı arkadaşlarımız son noktaya kadar geliyor ancak enkaza, yıkılmış bir binanın altına girme konusunda sorun yaşayıp bırakıyor.
Erkeklerin çok zorlanacağı bir alanda kadın olarak böyle bir işi yapmaktan çok mutluyum. İzmir UMKE'de bayan oranının erkek oranından fazla olmasından dolayı da çok mutluyum. Kadınlar herkesin düşündüğünden daha güçlü. Biz herşeyi daha kolay yönetiyoruz. Evde ailemizi, işyerinde sorumluluk altındaki işleri yönetiyoruz. Afetlere de bayanlar daha dayanıklı diye düşünüyorum. Afet ortamında kadınlar ve çocuklar en fazla zarar görenlerin başında geliyor. Kadın olarak oradakilerin durumunu daha iyi anlayanlar yine bizleriz."
- "Kadın Rambolar"
Ekipte 5 yıldır görev alan Fatma Aktaşcı ise çevresindeki insanların enkaz altına girerek sağlık hizmeti verdiklerini duyduğunda şaşırdığını ve kendilerine "Korkusuzlar", "Rambo" dendiğini ifade etti.
Görevlerinin ailelerinin de önünde geldiğini ifade eden Aktaşcı, 11 yaşındaki oğlunun Van depreminde göreve giderken kendisine "Anne oradaki çocukların sana benden daha çok ihtiyacı var. Ben burda seni bekleyeceğim" dediğini anlattı.
Türkiye'nin deprem ve doğal afetler bakımından riskli bölge içerisinde yer aldığını, her an göreve çıkacakmış gibi hazırlıklı olduklarını ifade eden Aktaşcı, "Enkaz altı insanlara ürkütücü geliyor. Erkekler, yaptığım işi duyduğunda şaşırıyorlar. 'Biz yapamayız' diyorlar. Hepimiz gönüllü olarak bunu yapıyoruz ve işimizi seviyoruz. Bir insanı enkaz altında yaşamına kavuşturmak manevi doyumun en son noktası. Orda kurtardığınız her bir hayat sanki size verilmiş bir hazine gibi. Yaralı kişinin hayata bakışındaki mutluluk bize yetiyor" diye konuştu.
- Hem anne, hem eş hem de sağlık görevlisi
Ekibe 4 ay önce gönüllü olarak katılan Semra Doğandemir de, 112 Acil Servis'e ilk atandığında UMKE ailesine katılmak istediğini, zorlu bir eğitimin ardından bu hakkı kazandığını dile getirdi.
Kocasına eş, 6 yaşındaki çocuğuna annelik yaparken bir yandan da zorlu bir görevi yerine getirmenin hazzını yaşadığını ifade eden Doğandemir, "Hem ev hem iş hayatı, hem çocuk bir takım zorlukları elbette oluyor. Ama kadınlar her türlü şeyi başarabildiği gibi bunun da üstesinden gelebiliyor. Eşlerimiz, diğer aile üyeleri de bizlere destek çıkıyor. Onların da yardımıyla her türlü zorluğun üstesinden gelebiliyoruz" dedi.

AA
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER