PDC SORUNU İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

PDC ile ilgili hazırladığımız (Emeği geçen akil heyetimize Teşekkürlerimizi Sunuyoruz) ortak metin aşağıdadır.. Tüm dostlarımızın "Sağlıkta Buluşma Noktasına " üye olup dilekçelerini ilgili makamlara mail ve fax yolu ile göndermeleri önerimizdir.SBN dışındada iliğili makamlara göndermenizi öneririz.

PDC SORUNU İÇİN  DİLEKÇE ÖRNEĞİ
  DİLEKÇE İÇİN TIKLAYINIZ


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

                                                                                                                 

            2010 yılında yürürlüğe giren, Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin Görevleri ve Çalışma Esaslarına Dair Yönerge de UMKE personeli; ''Bakanlık tarafından afet ve olağandışı durumlarda görev yapmak üzere, istekli sağlık personeli arasından seçilerek eğitilmiş ve sertifikalandırılmış olan kişi'' olarak tanımlanmış ve hizmeti yürüten personel hususunda hekim, sağlık memuru, hemşire, ebe, ATT, AABT vb. bir ayrım yapılmamıştır. Ülkemizde şuanda aktif olarak çalışan toplam UMKE personel sayısı  5810 olup toplam mevcudun yaklaşık %70  hekim, sağlık memuru (TST, Anestezi, Röntgen vb.), ebe, hemşire vb sağlık personelinden oluşmaktadır.

            23 Mayıs 2012 tarih ve 5314 sayılı  Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları Yönergesinde ocak ayı içerisinde değişiklikler yapılarak yürürlüğe konulmuştur.  Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü/Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Kadro Standartlarında yapılan değişikliklerde sağlık memuru-hemşire-ebe vb sağlık personeline yer verilmediği, UMKE'nin bağlı olduğu Afet Birimi kadrolarında ise 2 yıl UMKE personeli olmak şartıyla sadece ATT'lere ve AABT'lere kadro verildiği görülmüştür. Bu durum UMKE yönergesi ile de çelişmektedir.

            Yapılan bu düzenleme neticesinde; yıllardır UMKE'nin kuruluş ve gelişmesine emek veren ve hala görevlerini azimle sürdüren, kendilerine verilen her görevi özveri ile yapan ve birçok afette görevini başarıyla tamamlayan Sağlık Memuru, Hemşire, Ebe ve diğer sağlık personelinin yok sayılması, hayal kırıklığına, UMKE'ye gönül verenlerin tepkisine, görevini severek üstün gayret göstererek yapan gönüllülerin motivasyonunun düşmesine ve yıllardır el ele çalışan ekipte çatışmalara neden olmuştur. Bu durum şimdiye kadar yapılan yatırımların yok sayılmasıyla birlikte; yapılan çalışmalara ve UMKE’ye ciddi zararlar verecektir. Mevcut durumda çoğunluğu sayısal olarak yok sayılan unvanlar (Sağlık Mem., hemşire, ebe, vb) UMKE'nin toplam mevcudunun büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bunun yanında birçok ilde afet birim-UMKE sorumluları bu unvanlardaki personelden oluşmaktadır. 81 ilin 66’sında Afet Birim Sorumluluğu, 81 ilin 62 sinde UMKE Sorumluluğu, yeni yayınlanan Kadro Standartlarında yer alamayan sağlık personellerince yürütülmektedir.

            Bu gerekçeler nedeniyle; Kadro Standartları Yönergesinde Acil Afet Şube Md./Afet şube Md. Afet Birimi, UMKE, UMKE İstasyonu tanımlamalarında bu işte yıllarca çalışmış, halen çalışmakta olan Hekim, Sağlık Memuru (Toplum Sağlığı, Anestezi, Röntgen,vb) Hemşire, Ebe, ATT, AABT vb unvanlarının yer almasını talep ediyorum. Bu konuda yaşanacak olan mağduriyetin giderilmesi adına Bakanlığımız tarafından yayınlanmış UMKE yönergesine uygun şekilde, mevcut personelin tümüne ve liyakat ilkelerine hitap edecek düzenlemenin yapılması hususunda;

       Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2014, 01:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
umke son ses
umke son ses - 5 yıl Önce

arkadaşlar bu veya benzeri dilekçe veya haberi,yorumunuzu sendikalara,bakanlıga vb yerler gönderin ki tepki anlaşılsın,haksızlıgın giderilmesine vesile olsun...bizler iletmezsek kimin haberi olacak.

umke 112
umke 112 - 5 yıl Önce

karar sayısı: khk/663
sağlık bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının yeniden yapılandırılması ile ilgilidir zaten anılan konuyla da cok alakası yok aslında nerden de ılıskılendırıyor bazı kımseler gundemdekı durumla 2 kasım 2011 çarşamba yürürlüğe giren karanameyı hayret...evdekı bulgurdan olmayın derken bazıları da umke cileri çıkar peşinde koşan birileri olarak gördüğünü ima edıyor önce kafalar degışmelı..umke personeli fedakar cefakar ,hakka,halka,insanlığa hizmet için çabalayan gönüllü kimseler

umke112
umke112 - 5 yıl Önce

663 sayılı khk yı de okudum umke yönergesinide okudum son karar ikisiylede çelişiyor yazılan dılekceler haklıdır suç da teşkil etmez. dilekçenin içeriğindede suç itirafı gibi bi sacmalık yok.suça savcılar karar verir, okudugunu ıyı yorumlayamayanlar değil.dilekçe hakkı da anayasal haktır.

umkeci
umkeci - 5 yıl Önce

sağlıkta buluşma noktasın da linki bulamadım

Mehmet BOYLU
Mehmet BOYLU - 5 yıl Önce

663 nolu khk yı okursanız eğer bu dilekçeyi yazmanıza gerek de kalmaz arkadaşlar... evdeki bulgurdan olmayın bir de suç itiraf ediyorsunuz dilekçenizde. saygılar.

SIRADAKİ HABER