CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ulaş Karasu’ya, Sirkeci-Kazlıçeşme hattına ilişkin “Yeni Nesil Ulaşım Projesi için yapılan işlemler için harcanan para ne kadardır? Peronla tren arasındaki boşluklar, hattı kullanan vatandaşlar için can güvenliği açısından bir tehlike oluşturmamakta mıdır? Demiryolu hat kapasitesinden de fedakarlık edilerek bir koridorun içine yürüme ve bisiklet yolu sıkıştırılmasından dolayı (aralarında beton ve cam bariyer olsa da) ana hat standardında inşa edilen bir demiryoluna bu kadar yakın olması, can güvenliği için bir tehlikeye oluşturmamakta mıdır? Sirkeci Gar binasının ve gar alanın demiryolu işlevi yok sayılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ön protokolle devredilme girişiminin ardından, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nca ‘Özel Proje Alanı’ ilan edilerek kültür ve turizm amaçlı kullanım adı altında sermayenin kullanımına verileceği hedeflendiği iddiası doğru mudur” sorularını yöneltti.

İstanbul'da bulunan Sirkeci ile Kazlıçeşme raylı sistem hattı, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. i Ulaş Karasu, hatta güvenlik riski olduğuna ilişkin iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanu Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Karasu, önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"HERHANGİ BİR İHALE OLMAMASINA RAĞMEN HATTI YENİLEME İŞİ KOLİN İNŞAATA VERİLMİŞTİR”

“Sirkeci-Kazlıçeşme arasındaki seferler, ‘Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi Açılış Töreni’ adı altında gerçekleştirilen bir törenle 26 Şubat 2024 tarihinde, 11 yıl sonra tekrar başlamıştır. 2017’de TCDD Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne (AYGM) gönderdiği bir yazıyla Sirkeci-Kazlıçeşme hattının yenilenmesi için yürütülen çalışmaları paylaşmış ve hattın Marmaray kapsamında tarihi işlevine uygun çift hatlı bir demiryolu olarak yeniden açılmasını talep etmiştir. TCDD, ‘Yönetim kurulu kararı kapsamında yer alan Sirkeci Bakım Atölyesi’nin ihale dosyasında yer almamasından ve ihaleye 2 firmanın teklif vermesi, tekliflerden birinin yaklaşık maliyetin üzerinde bulunması, dolayısıyla rekabete uygun ortam oluşmaması nedeniyle ve kamu yararı gözetilerek ihalenin iptaline karar verilmiştir’ açıklamasını yaparak ihaleyi iptal etmiştir. Ancak, Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattı için herhangi bir ihale olmamasına rağmen Sirkeci-Kazlıçeşme yüzeysel demiryolu hattının tek hatlı olarak yenileme işi Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından Kolin İnşaat’a verilmiştir.

DAVUTOĞLU: "AK PARTİ'DE GEÇMİŞİN MUHASEBESİNİ YAPAN ÖBEK ÖBEK GRUPLAR TARTIŞIYOR" DAVUTOĞLU: "AK PARTİ'DE GEÇMİŞİN MUHASEBESİNİ YAPAN ÖBEK ÖBEK GRUPLAR TARTIŞIYOR"

"BAKANLIK, TÜM İTİRAZLARA RAĞMEN PROJEYİ UYGULAMAYA KOYMUŞTUR”

AYGM, 2022 yaz aylarının başında ani bir kararla ‘Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’ adıyla yeni bir projeyi tüm itirazlara rağmen uygulamaya koymuştur. ‘Yeni Nesil Ulaşım Projesi’ olarak da tanıtılan Sirkeci Kazlıçeşme arasındaki koridorda, tek hatlı bir demiryoluyla yürüme ve bisiklet yolları hizmete açılmış olup tek hat üzerinden yapılacak işletmeciliğe, hattın kenarına inşa edilen bisiklet ve yaya yoluna, Sirkeci Gar’ın demiryolu işlevine aykırı yönelik ilgili kurum ve kuruluşlardan itiraz sesleri yükselmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, açılış törenindeki konuşmasında ‘Gelirken Murat kardeşime söyledim; ‘Önümüzde bir karar, nedir bu? İnşallah Sirkeci Garı’ndan tüm bu istikamette istasyonlar başta olmak üzere, tarihi eserler başta olmak üzere buraları sıfır kilometre yenilemeye ve buralardan inşallah sadece İstanbul’a değil, tüm dünyaya mesajımızı vermeye kararlı mıyız’ diye sormuştur.

"PERONLA TREN ARASINDAKİ BOŞLUKLAR, VATANDAŞLAR İÇİN BİR TEHLİKE OLUŞTURMAMAKTA MIDIR?”

CHP’li Karasu’nun Bakan Uraloğlu’na soruları ise şöyle:

''Yeni Nesil Ulaşım Projesi için yapılan işlemler için harcanan para ne kadardır? Hat üzerinde yolcu iniş ve binişi için yapılan peronlar bazen sağda, bazen solda bulunmaktadır. Bu durum, makinistin her istasyonda farklı kapı açması gerektirdiğinden emniyetli midir? İstasyonlar ve peronlar sadece banliyö tren hizmeti (Marmaray) standardında mı yapılmıştır? Peronla tren arasındaki boşluklar, hattı kullanan vatandaşlar için can güvenliği açısından bir tehlike oluşturmamakta mıdır? Demiryolu hat kapasitesinden de fedakarlık edilerek bir koridorun içine yürüme ve bisiklet yolu sıkıştırılmasından dolayı (aralarında beton ve cam bariyer olsa da) ana hat standardında inşa edilen bir demiryoluna bu kadar yakın olması, can güvenliği için bir tehlikeye oluşturmamakta mıdır? Mevzuatta demiryolu yaklaşma mesafesi nedir, bu projedeki yaklaşma mesafesi nedir?

Sirkeci-Kazlıçeşme arasında seyahat süresi, projeden önce ve sonra kaç dakikadır? Daha önce 13-14 dakika olan bu sürenin 17-21 dakikaya çıktığı iddiası doğru mudur? Cumhurbaşkanı’nın ‘Sirkeci Garı’ndan tüm bu istikamette istasyonlar başta olmak üzere, tarihi eserler başta olmak üzere buraları sıfır kilometre yenileme’ olarak adlandırdığı süreç neyi ifade etmektedir? Bu konuda, bölgede bakanlığınız tarafından uygulanan veya uygulanacak olan proje veya projeler var mıdır? ‘Sirkeci-Kazlıçeşme Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’ adı altında bakanlığınız tarafından yürütülen projenin içeriği ve kapsamı nedir? Sirkeci Gar binasının ve gar alanın demiryolu işlevi yok sayılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ön protokolle devredilme girişiminin ardından, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nca ‘Özel Proje Alanı’ ilan edilerek kültür ve turizm amaçlı kullanım adı altında sermayenin kullanımına verileceği hedeflendiği iddiası doğru mudur? Bu girişim, bakanlığınızın önümüzdeki yıllara ilişkin taşıma hedeflerle örtüşmekte midir?”

 

Kaynak: anka