CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu, 2016-2022 yılları arasında 348 denizcinin kayıp olarak kayıtlara geçtiğini belirtti; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na “Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?” sorusunu yöneltti.

DENİZ YAVUZYILMAZ: İLİÇ’TE, ÇAMUR OLARAK AKAN 4. FAZINA AİT YIĞIN LİÇİ ONAY BELGELERİNİN DÖNEMİN ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM İMZASIYLA VERİLDİĞİNİ TESPİT ETTİK DENİZ YAVUZYILMAZ: İLİÇ’TE, ÇAMUR OLARAK AKAN 4. FAZINA AİT YIĞIN LİÇİ ONAY BELGELERİNİN DÖNEMİN ÇEVRE BAKANI MURAT KURUM İMZASIYLA VERİLDİĞİNİ TESPİT ETTİK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle hazırlayıp, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; kayıp denizcileri Meclis gündemine taşıdı.

Karasu, önergesinin gerekçesinde; şu değerlendirmeleri yaptı:

“Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük bir payı olduğu iddia edilirken, gemilere ilişkin denetimlerin yeterli olmadığı belirtilmektedir.

Özellikle ticari gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları nedeniyle ölümle burun buruna yaşayan gemi insanlarının mesai saatlerinin uzaması, olumsuz hava şartları, sosyal hayattan uzak kalmaları gibi pek çok olumsuz koşullarda yaşadıkları bilinmektedir.

Son olarak Yunanistan-İtalya seferi yapan Malta bayraklı MT TORC isimli kimyasal tanker gemisinde Mesina Boğazı’na yakın bir mevkiide, kazan patlaması yaşanmış ve gemide 2. mühendis olarak çalışan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2017 Makine Bölümü Mezunu Mehmet Altaş hayatını kaybetmiştir. 28.08 2022 tarihinde de aynı gemi Bandırma Limanındayken yine kazanının patlaması meydana gelmiş ve 2. Mühendis Harun Duran ile kazan servis personeli Halit Demir yaralanmıştır.

Yaklaşık 1,5 ay önce Karadeniz’de İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir mayına çarparak hasar gördüğü belirlenen ve Karadeniz Ereğli ilçesinde 19.11.2023 tarihinde fırtına nedeniyle mendireğe çarptıktan sonra batan Türk bayraklı ‘Kafkametler’ adlı gemideki 7 kayıp personel de hala bulunamamıştır.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün kaza istatistiklerine göre 2016 ile 2022 yılları arasında meydana gelen 3 bin 717 deniz aracı kazasında; 793 mürettebat hayatını kaybetmiş, 348 mürettebat ise kayıp olarak kayıtlara geçmiştir.”

Karasu, Bakan Uraloğlu’na; şu soruları yöneltti:

“Türkiye’nin deniz filosunda kaç adet petrol tankeri, kimyevi madde tankeri, LPG, LNG ve asfalt, kuru yük, dökme kuru yük, konteyner, Ro-Ro, yolcu-yük gemisi, petrol, kimyevi madde tankeri bulunmaktadır?

Türkiye deniz filosundaki gemilerin yaş aralığı nedir? Son dönemde yaşanan gemi kazalarında gemilerin eski olmasının büyük payının olduğu iddiası doğru mudur?

Gemilerin klas ve bayrak denetimlerinde denize elverişliliğinin onaylanması için sac ölçümleri, tank kontrolleri vb. gibi denetimlerin yapıldığı ve sonuçlarına göre tersane bakım sürecinden geçtiği mevzuatımızda belirtilmektedir? Bu filonun denetimleri hangi aralıklarla ve nasıl yapılmaktadır? Son bir yıl içinde filodaki gemilerin denetimlerin sonuçları nelerdir? Buna bağlı olarak uygulanan yaptırımlar nelerdir?

Özelde önergede de belirtilen MT TORC isimli tanker ile ‘Kafkametler’ adlı gemide bakanlığınızın en son denetimi ne zaman yapılmıştır? Sonuçları ne olmuştur? 

Her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere ülkemizde ticari gemi taşımacılığında çalışan kaç kaptan, çarkçıbaşı, makine zabiti, yağcı, güverte tayfası bulunmaktadır?

Ticarî gemilerde sürekli kimyasal maddeye, yüksek desibelde makine sesine, radarlardan yayılan radyasyona maruz kalan, makine arızaları ve mesai saatlerinin uzunluğu nedeniyle sağlıkları sürekli risk altında bulunan gemicilerin sağlıklı yaşam ve can güvenlikleri için bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir? Sürekli ölümle burun buruna yaşayan Türk veya yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemicilerin sosyal güvencelerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesi adına bakanlık olarak yaptığınız/yapacağınız çalışmalar nelerdir?”

Kaynak: anka