Türk Sağlık-Sen'in anket sonucu: Sağlık çalışanları, baskı ve sürgünden korkuyor

Türk Sağlık-Sen tarafından sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan “Çalışan Memnuniyeti Anketi’nden” çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankette katılımcıların yüzde 39’unun mesleklerini yaparken en büyük korkuları baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmak. Yüzde 89,1’i ise performansa dayalı döner sermaye uygulamasını adil bulmuyor.

Türk Sağlık-Sen'in anket sonucu: Sağlık çalışanları, baskı ve sürgünden korkuyor

Türk Sağlık-Sen, sağlık personelinin çalışma şartlarını ve mesleki memnuniyetlerini ortaya çıkaran önemli bir anket çalışması yaptı. Anket Türkiye genelinde 4 bin 940 sağlık personeli ile yüz yüze yapıldı. Katılımcıların yüzde 54,1’i kadınlardan, yüzde 45,9’u ise erkek çalışanlardan oluştu. Ankete branşlarına göre yüzde 8 uzman ve pratisyen doktor, yüzde 3,1 diş hekimi, yüzde 25,5 hemşire, yüzde 11,6 ebe, yüzde 27,3 sağlık memuru ve diğer sağlık personelleri katıldı.

Sağlıkçılara ilk olarak çalıştıkları kurumların yöneticilerinin çalışanlara adil davranıp davranmadıkları soruldu. Katılımcıların yüzde 76,7’si adil davranılmadığını belirtirken, yüzde 16,1’i kısmen, yüzde 7,2’si de adil davranıldığını söyledi. “Çalıştığınız kurumda sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yeterli güvenlik önlemleri alınıyor mu?” sorusuna katılımcıların yüzde 49,6’sı güvenlik önlemlerinin alındığını ancak yetersiz olduğunu belirtti. Yüzde 39,9’una göre kurumlarda güvenlik önlemi alınmıyor. Güvenlik önlemlerinin alındığını ve yeterli olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 10,5 seviyesinde kaldı. “Yöneticilere sorunlarınızı iletme imkânını bulabiliyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 52,7’si evet bazen, yüzde 28,1’i hayır ve yüzde 19,2’si de evet her zaman cevabını verdi. Yüzde 41,2 oranındaki sağlık çalışanı, yönetimin dile getirilen sorunlarla ilgilenmediğini aktardı.

ÇALIŞANLARIN % 70’İ İŞİNDEN AYRILMAK İSTİYOR

Ankette bir diğer çarpıcı veri ise sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştıkları kurumdan ayrılmayı düşündüklerini ifade etmesi oldu. “Mesleğinizi icra ederken duyduğunuz en büyük endişe nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 39’u baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu belirtti. Yüzde 24,2’si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 17,6’sı ailesine vakit ayıramamak, yüzde 12,4’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 6,8’i de “işimi kaybetmek” cevabını verdi. Yine katılımcıların yüzde 84,3’ü aldıkları maaş, döner sermaye ve ek ödemenin yeterli olmadığını düşünürken yüzde 13,5’i kısmen yeterli olduğunu, yüzde 2,2 ise yeterli olduğunu ifade etti. Ankette sağlık çalışanlarına “Son 5 yılda sağlık çalışanlarının çalışma şartları nasıl bir değişim gösterdi?” sorusu da soruldu. Buna göre katılımcıların yüzde 63,8’i gerilediğini belirtirken, yüzde 30’u aynı kaldığını ve yüzde 6,2’si de iyileştiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 89,1’i performans sisteminin adil olmadığını, yüzde 8,2’si de kısmen adil olduğunu, yüzde 2,8 ise adil olduğunu belirtti.
‘Sağlık alanında her geçen gün adaletsizlik artıyor’

Anket sonuçları hakkında bilgi veren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Ne yazık ki sağlık alanında adaletsizlikler her geçen gün artıyor. Haksız ve hukuksuzluklar gün geçtikçe artıyor. Çalışanların sorunlarına çözüm üretilmiyor ve sürekli öteleniyor. Vatandaş memnuniyetinden sıklıkla vurgu yapılıyor ama her ne hikmetse çalışan memnuniyeti hiç sorgulanmıyor.” dedi. Kahveci, 13 Mart’ta iş bırakma eylemi yapacaklarını ve eylemin amacının “taleplerine sırt çevrilen, oyalanan ve sorunları ötelenerek biriktirilen sağlık çalışanlarının bir tepkisi” olduğunu aktardı.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2015, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER