TORBA YASA KABUL EDİLDİ

Ebelere uzmanlık hakkı getirilmesini, kurslara giren öğretmenlere iki katı ek ders ücreti verilmesini de kapsayan 36 maddelik Torba Yasa Teklifinin 21 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

TORBA YASA KABUL EDİLDİ

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen 36 maddelik 688 Sıra Sayılı Kanun Teklifinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde 1. maddeden 16. maddeye kadar olan birinci bölümü tamamlanırken, ikinci bölümde yer alan 17, 18, 19, 20, 21. Maddeler görüşülerek kabul edildi. 21. maddeden sonra gelmek üzere yeni madde ihdası yapılmak istenmesine MHP’li ve CHP’li milletvekilleri tepki göstererek Başkanlık Divanı önünde iktidar partisi milletvekilleri ile
tartıştı.

Kanun Teklifi ile ebelere uzmanlık hakkı getiren, hafta sonu kurslara giren öğretmenlere iki katı ek ders ücreti verilmesini sağlayacak olan, Gençlik ve Spor Bakanlığının taşra teşkilatları ile ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi ile Elektrik Piyasası Kanununa eklenen geçici madde ile dağıtım sistemindeki kayıpların azaltılmasına ilişkin tedbirler alınıyor.

Elektrik Piyasası Kanununa eklenen geçici madde: “Geçici Madde 18 - 1-1-2016 tarihine kadar, teknik ve teknik olmayan kayıplarının oranı ülke ortalamasının üzerinde olan dağıtım bölgelerinde, diğer dağıtım bölgelerinden farklı düzenlemeler yapılmasına, hedef kayıp-kaçak oranlarının bir önceki yılın gerçekleşmeleri dikkate alınarak ve sonraki uygulama dönemleri de dâhil olmak üzere yeniden belirlenmesine Kurul yetkilidir.”

Sağlık Bakanı açıkladı: Ebelere uzmanlık hakkı verilecek

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Ebelere hemşireler de olduğu gibi bir uzmanlık, sertifikasyon hakkı veriyoruz. Burada bir 'paralel yapı, eğitime el attınız' falan yok" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı, internet suçları, İGDAŞ'ın özelleştirilmesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulması, Kızılay ve Yeşilay ile ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun" teklifinin maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Müezzinoğlu, teklifin ebelere uzmanlık ve sertifikasyon hakkı veren birinci maddesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, sağlığın dinamik bir alan olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, "Ebelere hemşirelerde olduğu gibi bir uzmanlık, sertifikasyon hakkı veriyoruz. Burada bir 'paralel yapı, eğitime el attınız' falan yok. Ebe nereden mezun oluyorsa, yine oradan olacak. Uzman ebe nerede eğitim görüyorsa orada eğitim görecek. Ama sistemin doğru, sürdürülebilir ve geliştirebilir eksik ayaklarının da tamamlanmasıyla ilgili bir teklif bu" diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan da Türkiye'de şu an 52 bin 179 ebe bulunduğunu belirterek, bunların 24 bininin birinci basamak sağlık hizmetlerinde, 23 bin 845'inin ikinci ve üçüncü basamak kamu sağlık tesislerinde ve 3 bin 567'sinin de özel sektörde çalıştığını söyledi.

"Ebelerle ilgili ne uzmanlığımız var?"

Görüşmeler sırasında zaman zaman usul tartışması yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, ilgili ve ilgisiz bütün tasarıların bu komisyona getirildiğini ifade ederek, 4 yıldır komisyonla alakalı olmayan bir sürü yasanın geçirildiğini ifade etti.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, "Burayı çerçi dükkanına çevirdiniz" ifadesini kullanırken, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "Ebelerin sorunları niye buraya geliyor?" ve HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani
"Ebelerle ilgili ne uzmanlığımız var?" sorularını yöneltti.

Zozani ayrıca torbanın tasarı değil, teklif olduğunu belirterek, bakanlık ve bakanlık yetkililerinin bilgi veremeyeceğini, teklif sahibinin bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.

AK Parti sıralarından itiraz gelmesi üzerine Zozani, "Okuyun, tasarı ile teklif arasındaki farkı görün. İşinize göre teklif, işinize göre tasarı" karşılığını verdi.

Daha sonra AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl teklife ilişkin bilgi vererek, "Teklif veren bir kişi olarak Sayın Zozani beni ne kadar tanıyor bilemem ama..." ifadesi üzerine Zozani gülerek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın olduğu bütün resimlerde sizi gördüğüm için çok iyi tanıyorum" dedi.

"Sezaryen oranları pik yaptı"

Aytuğ Atıcı da yine teklifin ilk maddesini eleştirerek, "Yarın 'bir kadın doğum kliniğinin, bir doğumhanenin idaresini yetkilendirilmiş ebeye ve yüksek lisans mezunu uzman ebeye verdim' diye yönetmelik çıkarırsınız. Bu durumda lise mezunu bir ebe, yüksek lisans mezunu bir insanın üzerinde yönetici olacak" diye konuştu.

Bu dönemde sezaryen oranlarının pik yaptığını belirten Atıcı, şunları söyledi: "20 sene önce sezaryen oranları yüzde 20'lerin altındayken bu ebelerin hiçbir tanesi üniversite mezunu değildi. Lise mezunu bu ebeler şakır şakır doğum yaptırıyordu. Birdenbire sezaryen oranları özel hastanelerde yüzde 90'ları, üniversite hastanelerinde yüzde 60'ları, devlet hastanelerinde yüzde 50'leri geçti, akıllara ziyan."

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli de teklifin içinde elektrik piyasasıyla, Ulaştırma Bakanlığı, madenlerle ilgili maddeler bulunduğuna dikkati çekerek, "Böyle ucube bir durum yok. Öbür komisyonları lağvedelim hepsi bu komisyonda...Gerekirse ikili, üçlü bir yapı kurulsun. Bu komisyonun ebelikle ne ilgisi var? Hiçbir ilgimiz yok" şeklinde konuştu.

Konuşması sırasında Türeli, gülerek, "Hepimizin ebesi var ama onun dışında bir şey yok arkadaşlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 06:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER