Sibel Özdemir sordu Bakan cevapladı, sözleşmeli öğretmene eş durumu yok

Sibel Özdemir sordu Bakan cevapladı, sözleşmeli öğretmene eş durumu yok

Sibel Özdemir sordu Bakan cevapladı, sözleşmeli öğretmene eş durumu yok

Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli öğretmen istihdam politikası hayata geçirildi. Sözleşmeli öğretmenlikle amacın öğretmen sirkülasyonunun çok olduğu bölgelerde daha uzun süreli öğretmen tutmak olduğu belirtilmiş olsa da sözleşmeli öğretmenlere eş durumu başta olmak üzere özür grubu atama hakkı verilmemesi büyük mağduriyetler yaratmaktadır.

MİLLETVEKİLİ SİBEL ÖZDEMİR GÜNDEME TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyeti TBMM’ye taşıdı. Milletvekili Özdemir tarafından “Eşlerin her ikisinin de sözleşmeli öğretmen ve tayin istenecek yerde ihtiyaç yoğunluğu olması durumunda tayin hakları var. Ancak sözleşmeli bir öğretmenin başka hiçbir şekilde tayin hakkı yok. Sözleşmeli öğretmenlere atama hakkı verilecek mi? Bu konuda bir değişiklik olacak mı?” sorulan soruya en yetkili kişi olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz cevap verdi.

BAKAN YILMAZ; 6 YIL SÜRESİNCE TAYİN HAKKI YOK

Bakan İsmet Yılmaz tarafından sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ve özür atamalarına ilişkin yapılan açıklamada “668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında ataması yapılan sözleşmeli öğretmenlerin, atandıkları yerde 4 yıl sözleşmeli ve 2 yıl kadrolu olmak üzere toplam 6 yıl görev yapması gerekmekte olup belirtilen 6 yıllık sürede herhangi bir nedenle yer değiştirmeleri mümkün olmamaktadır.” ifadelerine yer verildi.

CHP İstanbul Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Dr. Sibel Özdemir’in sorusu ve Bakan Yılmaz tarafından sözleşmeli öğretmen eş durumu atamasıhakkında verdiği cevap;

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 03:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER