Ramazan topu elinde patlayan görevlinin kopan parmakları yerine dikildi

Kırklareli’nde Ramazan topunun ateşlenmesi esnasında elinden ağır yaralanan 48 yaşındaki Yalçın Karagün’ün kopan parmakları dokuz saatlik bir operasyonla yerine dikildi.

banner237
Ramazan topu elinde patlayan görevlinin kopan parmakları yerine dikildi
İftar ve sahur vakitlerinde ezanla beraber Ramazan topunu ateşlemek üzere belediye tarafından beş kişi vazifelendirildi .
Görevliler Ramazan’ın başlamasıyla beraber topu sorunsuz bir şekilde ateşliyordu. Şayet 4. günde top patlatma sırası gelen Kırklareli Belediye Fen-İşleri Müdürlüğü’nde görevli Yalçın Karagün, hayati tehlike atlattı. İftar vaktinin gelmesiyle beraber topun başına önceki Karagün, fünyeyi ateşlemek için çakmağını çaktı. Fünyenin kısa olması dolayısıyla erken ateş alan top görevlinin elinde patladı. Dizinden ve yüzünden hafif sol elinden ise ağır yaralanan görevli, ambulansla ilk olarak Kırklareli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada ilk müdahalesi gercekleşen Karagün, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ünitesinde ameliyata alınan Karagün’ün kopan parmakları yerine dikildi. Ameliyat ve hastanın durumu ile alakalı veri (bilgi) veren Opr. Dr. Serkan Balta, Yalçın Karagün’e başarılı bir ameliyat yaptıklarını belirtti . Karagün’ün hastaneye geldiğinde elinin bütün kemikleri ve dokularının tümünün parçalandığını vurgulayan Balta, “3 adet parmağı totale yakın kopmuştu. Elin bütün kemiklerinde hasar vardı. El içerisinde bütün damar ve dokularında hasar ve eksiklikler vardı. Yaklaşık dokuz saat devam eden bir ameliyat oldu. Bizim açımızdan gayet zor ve bir taraftan da çok fazla başarılı bir ameliyat oldu. Kopan tüm parmakları yerine dikebildik.” diye belirtti .

Yaşadığı talihsiz olayı ifade eden Yalçın Karagün ise, fünyeyi ateşlemek için çakmağı çaktığında topun elinde patladığını ifade etti . Karagün, “O gecede nöbet sırası bende idi. Fünyesi kısaymış anlayamadım. Çakmağı çaktığım gibi elimde patladı. Top yüzümde patlamasın diye kolumu feda ettim. Kaçamadım. Sol kolumu uzattım kendimi korumak için. Zira yüzümde patlayacağını anladım. Bir yerde kolumu feda ettim.” diye açıkladı .

(CİHAN)
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER