Mor Beyin mağduru 1823 kamu görevlisi göreve iade edildi!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Mor Beyin" yazılımı mağduru bin 823 kamu çalışanı görevlerine iade edildi.

Mor Beyin mağduru 1823 kamu görevlisi göreve iade edildi!

Fetö'nün "Mor Beyin" Tuzağı Sonucu Bylock Kullandıkları İddiası İle Görevlerinden İhraç Edilen Bin 823 Kamu Çalışanının Görevlerine İadesine İlişkin Listelerin Bulunduğu 697 Sayılı Khk, Resmi Gazete'de Yayımlandı.

697 sayılı KHK’nın Resmi Gazete’de yayımlanması ile 262 kişi görevlerinden ihraç edildi.

Milli Savunma Bakanlığı ve TSK’dan 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarından da 214 kişi görevlerinden ihraç edilenler arasında yer aldı. Yeni KHK ile ayrcıa bir televizyon ve bir radyo kanalı da kapatıldı.

FETÖ’nün "Mor Beyin" kumpası sonucu ByLock kullandıkları iddiası nedeniyle görevlerinden ihraç edilen 2 bin 168 kamu çalışanından bin 823’ü de görevlerine iade edildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK'dan ise 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında hazırlanan 697 sayılı yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete’de yayımlandı. 697 sayılı KHK ile “Mor Beyin” yazılımı ile telefonlarında Bylock tespit edilen 11 bin 480 kişi arasında bulunan ve kamu görevinden ihraç edilen 2 bin 168 kamu görevlisinden bin 823’ü iade edildi. Söz konusu kararname ile 262 kişi de görevinden ihraç edildi.

Görevden alınanlardan 106'sı öğretmen, 48'i Milli Savunma Bakanlığı ve TSK personeli. YÖK'e bağlı kurumlardan 60'ı akademik, 19'u idari personel 79 kişi ihraç edildi.

697 No'lu KHK'dan detaylar

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 697 No'lu  KHK'da 262 kişi görevlerinden ihraç edildi. 

KHK'da bu kişiler için şu ifade kullanıldı; "Terör örgütlerine ve ya Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan ve ekli 1 sayılı listede yer alan kişiler kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır. Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmaz. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilir."

697 No'lu KHK'ya göre aralarında bir Tuğgeneralin de olduğu 5 Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de rütbeleri alındı.

697 sayılı KHK ile “Mor Beyin” yazılımı ile telefonlarında Bylock tespit edilen 11 bin 480 kişi arasında bulunan ve kamu görevinden ihraç edilen 2 bin 168 kamu görevlisinden bin 823’ü iade edildi. Göreve iade edilenler arasında 447 polis bulunuyor. KHK'da iadelerle ilgili şu hükümler yer aldı;

KHK ile göreve iade ve ihraç edilenlerin listesi

Mali ve sosyal hakları ödenecek

"Ekli (2) sayılı listede yer alan kişiler ilgili kanun hükmünde kararnamenin eki listenin ilgili sıralarından çıkarılmıştı. İlgili kanun hükmünde kararname hükümleri, belirtilen kişiler bakımından tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ilgili kanun hükmünde kararnamenin yayımı tarihinden geçerli olmak üzere ortadan kalkmış sayılır. Söz konusu personelden bu maddenin yürürlülük tarihinden itibaren 10 gün içerisinde göreve başlamayanlar çekilmiş sayılır. Bu kapsamda göreve başlayanlara kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenir. Bu kişiler kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz."

FETÖ bağlantısı nedeniyle öğrencilikle ilişkileri kesilen iki öğrencinin de hakları iade edildi. İşte hakları iade edilen öğrenciler;

KHK kapsamında bir radyo ve ile bir televizyon hakkında da kapatma kararı verildi

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER