Maxam Holding ile ilgili dolandırıcılık iddiaları! 2 milyar dolarlık vurgun!

Merkezi İsviçre’de olduğu, web sitesindeki adreste faaliyet gösterdiğini yazan ve farklı sektörlerden alt şirketlere sahip olduğu izlenimi yaratan şirket ile ilgili ciddi iddialar söz konusu.

TÜRKİYE 03.12.2020, 12:56 04.12.2020, 17:27
1587
Maxam Holding ile ilgili dolandırıcılık iddiaları! 2 milyar dolarlık vurgun!

Daha önceleri adı, Acun medyayı satın alıyor, Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı II. Abdülhamid Han’ın tahtını büyük paralara satın aldı diye basında yer almıştı.

50’YE YAKIN FİRMA İLE SÖZLEŞME YAPILMIŞ

Maxam Holding’in web sitesinde yönetim kurulu başkanı olarak görünen Mahmut Karakeçili ve İstanbul’daki emlak danışmanı olarak bilinen Selahattin Aydoğan aracılığıyla, Türkiye’nin önde gelen turizm ve inşaat şirketlerinin otellerini ve büyük yapılarını satın alıyormuş gibi davranıp 50 ye yakın dev şirket ile ıslak imzalı sözleşmeler hazırlatmışlar.

MAXAM, TV8'E TALİP OLDU! - Uçankuş
Sözleşmeler imzalanıp taraflara gönderildikten sonra 9 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hiç bir sonucun alınamadığı ve tüm şirketlerin oyalanarak kandırıldığı iddia ediliyor.

Maxam Holding tarafından Türkiye’deki şirket yetkililerine sürekli paranız yolda, para Türkiye bankalarına gelmek üzere, bankadan onay bekliyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası paramızı ülkeye sokmakta zorluk çıkartıyor diyerek oyalandığı iddia ediliyor. Bunlarda kanıtları diyerek bir takım sahte olduğu anlaşılan belgeler sunarak birçok büyük şirketin iş düzeninin bozulmasına ve büyük zaman kayıplarına neden olduğu ifade ediliyor.

Büyük bir holding gibi görünmeye çalışan Maxam Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı gibi görünen Mahmut Karakeçili ile ilgili iddialar bitmek bilmiyor. 

Mahmut Karakeçili (@mmkarakecili) | Twitter

TUTARLARIN 2 MİLYAR DOLAR OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Dev şirketler ile yapılmış olan 50 ye yakın sözleşmenin 2 milyar dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.

Akıllara gelen soru şu; bu şirketler ile yapılan sözleşmeler ile uluslararası boyutta bir dolandırıcılık mı planlandı?

Abdülhamid Han'ın Tahtı, Bir Kırıkkalelinin Oldu | Haber71.Net, Kırıkkale Haber

Şirket yöneticileri böyle bir zaman kaybını yaşamak, gelen ve gelebilecek başka fırsatlara yönelmemek ve bu fırsatları değerlendirmemek tüm şirketler için büyük kayıp olduğu ifade ediliyor.

En önemlisi bu sözleşmelerin tüm ülkeler özelinde ticaret elçiliklerinin haberdar edilip iptalinin yapılması gerekmektedir.

Bazı şirketler ileriki süreçlerde sözleşmelere atmış oldukları imzalar karşısında çok zor durumda kalabileceklerini düşünülüyor ve bir sürü dava ve sahtekarlığa şirketlerinin adı karışacağı konusunda endişe duyuluyor.

Yetkili mercilerin konu İle ilgili harekete geçmesi bekleniyor.

Satış iptal: 100 bin liraya satılan taht II. Abdülhamid'in çıkmadı

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı II. Abdülhamid'e ait olduğu ileri sürülen tahtın satışından vazgeçildi.

Satış iptal: 100 bin liraya satılan taht II. Abdülhamid'in çıkmadı

İSTANBUL Sanat ve Antika fuarında II. Abdülhamid'e ait olduğu iddia edilen tahtın 100 bin liraya alıcı bulduğu haberleri, tartışmalara neden oldu. Tahtı satışa çıkaran şirket, satıştan vazgeçtiğini açıkladı.

Tahtı satışa çıkaran Nilgün Şensoy Kültür ve Sanat Evi'nin sahibi Nilgün Şensoy, “Bu Abdülhamid'in değil. Belki saraya yapıldı veya oradaki koridorlarda oturulması için yapılanlardan biriydi" dedi. Şensoy, "Bu olayı, satın almak isteyen kişi para, pul hiçbir şey vermeden kendi kendine yazdırttı" dedi.

İstanbul Sanat ve Antika Fuarı'nda II. Abdülhamit'e ait olduğu iddia edilen tahtın, İş insanı Mahmut Karakeçili tarafından satın alındığı haberleri, tartışmalara neden oldu. II. Abdülhamit'e ait olan bir tahtın satılamayacağı konusunda çıkan tartışmaların ardından ilgili firma, bu haberleri tahta talip olan kişinin basına yanlış lanse ettiğini, kendilerinin tahtın II. Abdülhamit' e ait olduğu bilgisini değil, o dönemde yapılmış bir taht olduğu bilgisini paylaştıklarını ifade etti.

Basına yansıyan haberlerden ve alıcının tutumundan rahatsız olan şirket sahibi ise, satıştan vazgeçtiğini açıkladı.

“BU TAHT ABDÜLHAMİD'İN DEĞİL"

DHA'da yer alan habere göre; bu tahtın II. Abdülhamid'e ait olmadığını, sadece II. Abdülhamid döneminde saray için yapılmış olduğunu anlatan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İslam Eserleri Uzmanı da olan Nilgün Şensoy, şunları söyledi:

“İslam eserlerinde Osmanlının yaptığı gibi 6 ana branşı uygulamalı okudum. Ben ecdadına son derece sadık bir insanım. Bu gördüğünüz bütün eserler müze tarafından onaylı eserler. Yani müze diyor ki, “Sen bunu burada satabilirsin' Her sene geliyor, onaylıyorlar. Şahıs olarak, koleksiyoner olarak İslam Eserleri Müzesi'ne kayıtlıyım. Kayıtlı olmak ne demek biliyor musunuz? Eğer elinizdeki bir parçayı satmak istiyorsunuz ve o 10 lira ise, 1 lira demek. Çünkü değeri düşer. Ama ben bunda değilim. Her şeyin mutlak ve gerçek olarak yerine getirilmesinden yanayım. Her sene gelir, bütün mallarımı incelerler 'ne satılabilir ne satılamaz' diye. Bu taht Abdülhamid'in değil. Belki saraya yapıldı veyahut oradaki koridorlarda oturulması için yapılanlardan biriydi. O oturmadı bir kere. Abdülhamid'in oturduğu taht özeldir. Mavi saten, özellikle üzerinde ipek bir dokuma vardır bunların. Gidin bütün müzelerdeki padişahlarımızın oturdukları tahtalara bakın. Onların hepsinin ne kadar özel olduğunu görürsünüz. Bu olayı, satın almak isteyen kişi, para pul hiçbir şey vermeden kendi kendine yazdırttı"

Satın almak isteyen kişinin kendisiyle iletişime geçmeden, herhangi bir ödeme yapmadan haber yaptırdığını dile getiren Şensoy, “Bir kişi benimle iletişime geçti. İsmi Mahmut Karakeçili. Bakın, bir şeyi eğer satın alırsanız, aldığınız zaman bunun parasını ödersiniz. Öyle değil mi? Böyle bir şey yok. Dakika bir, ben haber gördüm zaten. Bir kere ben bu şekilde konuşan insanlarla satıştan vazgeçtim. İnsanların benim üstümden kendilerine paye biçmesini asla kabul etmiyorum. Canımı ortaya koyarım. Gelsinler bunu çok iyi incelesinler. Açığım, eğer çok uygun bulurlarsa, buyursunlar devletime feda olsun. Ben zaten öyle bir kadınım" dedi.

II. ABDÜLHAMİD DÖNEMİNDE YAŞAYAN HAPET VE NEZEREN KARDEŞLER YAPTI

II. Abdülhamid'in tahtıymış gibi lanse eden kişinin, tahtı satın almak isteyen iş insanı Mahmut Karakeçili olduğunu vurgulayan Şensoy, “Aynen öyle lanse edildi. II. Abdülhamid döneminde yaşayan Hapet ve Nezeren kardeşler var. Onlar çeşitli ailelere marangozluk işleri yapıyorlar. Saraya da yapıyorlar. Ben de şimdi böyle bir şey olduğunu görünce ve dedemin ağzından da bunu duyunca, yani ben görmedim dedemi annem dedi ki, 'Abdülhamid'in sarayına yapılmış bu' dedi. 'Saraya yapılan şeyin tavan arasında ne işi var' dedim. 'Aman öyle diyor deden, kafayı yitirmiş' dedi. Kitapta var, aldım baktım ve o döneme ait olduğunu teyit ettim. Yani buyursunlar gelsinler, istedikleri gibi her yerine, her şeyine bakabilirler. Benim saklayacak hiçbir şeyim yok şeklinde konuştu.

“EVİMDE KULLANIYORDUM, 98'DE ŞİRKETİMİZE ALDIM"

İlk olarak evinde kullandığı tahtı, 1998 yılında şirketine kaydettiğini söyleyen Şensoy, “Ben bunu evimde kullanıyordum. Fakat artık evim küçük olduğu için, bir de önüne gelen benimle alay etmeye başladı 'fazla müze müze oldu' diye. Ondan sonra, 1998'de kendi şirketimize aldım. Abdülhamid dönemine denk geldiği için zaten bunu da söyledim. Dedemin aldığı daha yine birtakım oturma grupları var, bunu da o almış. Buna ben taht diyorum, başkası başka şey diyebilir. Bakın, bunun üstünü özellikle çiziyorum, bu hiçbir zaman II. Abdülhamid'in kendisinin özel tahtı değil veyahut II. Abdülhamid çok büyük marangoz. Onun yapmış olduğu da bir taht değil. Kendim, şahsım son derece ciddi olan eserleri ya koleksiyonuma kaydederim ya da ticareti olamaz bunların" ifadelerini kullandı.

YAZILI BASIN AÇIKLAMASI DA YAPILDI

Nilgün Şensoy Kültür ve Sanat Evi tarafından konuyla ilgili bir de yazılı basın açıklaması hazırlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kamuoyunda '2.Abdülhamid'in tahtının' satışa sunulmasıyla ilgili yanlış anlaşılmaya neden olan haberler yapılmaktadır. Öncelikle şirketimiz tarafından 19 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen İstanbul Sanat ve Antika Fuarı'nda satışa sunduğumuz eser '2. Abdülhamid'in tahtı değil', o döneme aittir ve Ermeni ustalar Hapet ve Nezeren kardeşler tarafından yapılarak saraya hediye edilen, Yıldız Sarayı'nın eşyalarından biridir. Söz konusu eser, düzenlenen mezattan aile büyüğümüz tarafından satın alınarak kayıtlara geçirilmiştir. O dönemden bu yana tarihi eser statüsünde değerlendirilmeyen taht, antika eser olarak anılmaktadır. Evimizde barındırdığımız tarihi eser statüsünde yer alan çok değerli eserler, her yıl düzenli olarak bakanlığın görevlileri tarafından izlenmekte ve tutanaklara geçirilmektedir. Bu süre içinde bakanlık tarafından görevlendirilen yetkililer, tahtı da incelemiş, ancak tarihi eser olarak belgelememişlerdir. 19 Şubat 2020 tarihinde şirketimiz adına katıldığımız İstanbul Sanat ve Antika Fuarı'nda satılan bu antika eserin satışı, 28 Şubat 2020 tarihinde iptal edilmiştir. 1998 yılından bu yana himayemizde bulunan bu eser, tarihi eser statüsünde değerlendirilmediği için satışa sunulması konusunda herhangi bir sakınca da bulunmamaktadır. Eser, hala ailemizin himayesindedir. Eserin alanında uzman bilirkişiler tarafından incelenmesi noktasında, kapılarımız herkese açıktır. Yapılacak incelemeler sonucunda, eser ile ilgili yaptığımız açıklamaların aksine farklı bir sonuçla karşılaşma durumunda; taht, tarafımızca devletimize bağışlanacaktır.


Ailemiz için bir aile geleneği haline dönüşen koleksiyon tutkusu, ailemizin hukukçularının danışmanlığında, usul ve esaslara uygun olarak sürdürülmektedir. Tarafımıza ithaf edilen yakıştırmalar tamamen gerçek dışıdır. Kamuoyuna duyurur saygılarımızı sunarız."

Ajanslar

Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 27 Ocak 2021
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:56
Akşam 18:20
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13