Kumpas Şehidi Ali Tatar adım adım ölüme nasıl gönderildi?

Yarbay Ali Tatar’ı kaybedeli 11 yıl oldu.. Gelin o günleri hatırlayalım.

TÜRKİYE 17.12.2020, 11:41 19.12.2020, 12:49
167
Kumpas Şehidi Ali Tatar adım adım ölüme nasıl gönderildi?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan biri emekli, iki amirale yönelik suikast iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı çıkartılan Deniz Yarbay Ali Tatar, Beylerbeyi'nde kaldığı askeri lojmanda tabancayla 2009 yılında intihar etmişti. Peki Yarbay Ali Tatar kimdir?

Ali Tatar 1967 yılında Ankara'da dünyaya geldi. İlk, orta ve liseyi Ankara Keçiören'de okuyan Ali Tatar, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. Ali Tatar, burada master yaptı. Ali Tatar, 1989 da açılan sınavı kazanarak eğitim uzmanı olarak teğmen rütbesiyle Deniz Kuvvetlerine katıldı.

Deniz Kuvvetleri bünyesindeki astsubay hazırlama okulu Ali Tatar'ın ilk görev yeri oldu. Tayin olduğu Karamürsel Egitim Komutanlığında eğitim plan program şube müdürlüğü yaptı. Ali Tatar, Deniz lisesi ve Deniz Harp Okulu Öğretim Başkanlığı bünyesinde kısım amirliği ile şube müdürlüğü yaptı.

Son görev yeri olan Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığında, Okullar Eğitim Yönetim Şube başkanlığı yapmaktaydı. Görevleri devam ederken karşın yüksek lisans ve doktora yaptı. Ali Tatar, görev yaptığı birliklerde birçok başarı belgesi ve takdirname ile ödüllendirilmiştir.

5 Aralık 2009’da “Amirallere Suikast” soruşturması kapsamında tutuklanan ve 10 gün sonra tahliye edilen Yarbay Ali Tatar hakkında 3 gün sonra tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. Tekrar cezaevine girmek istemeyen Tatar, bir veda mektubu bırakarak 2009 yılında intihar etti. 

Yarbay Ali Tatar’ı kaybedeli 11 yıl oldu.“Amirallere suikast” tertibiyle tutuklanan ve serbest bırakıldıktan sonra FETÖ’cü savcı Süleyman Pehlivan’ın talebiyle yeniden yakalama kararı çıkarılınca intihar eden Yarbay Ali Tatar...

Ergenekon, Balyoz ve benzeri tertiplerde yargılanan Ali’nin bütün dostları, kardeşleri, silah arkadaşları..

Ali Tatar nasıl ölüme gönderildi? Gelin o günleri hatırlayalım. Hatırlayalım ve unutmayalım. Murat Özenalp, Cem Aziz Çakmak, Kaşif Kozinoğlu, Emcet Olcayto, Doğan Yurdakul, Ünal İnanç ve Yarbay Ali Tatar’ı…

Üç yıl önce Aydınlık’ta hazırladığım yazı dizisinde Tatar ile ilgili mahkeme belgelerinde titiz bir çalışma yapan Ergenekon hükümlüsü Avukat Kemal Kerinçsiz’e teşekkür etmiştik. Yeniden teşekkür edelim.

İSİMSİZ İHBAR FURYASI

O günlerde FETÖ’cülerin en çok kullandığı ihbar yöntemi, isimsiz bir e-posta atarak soruşturma açılmasını sağlamaktı. İhbarın yapılmasından sonra ikinci adımda emniyet ve savcılıkça ihbar kabul edilir, soruşturma başlatılırdı. Bunu, hedef alınan kişi hakkında telefon dinleme, teknik takip ve izleme, arama, el koyma ve gözaltı kararları izlerdi. Bu yöntem hiç değişmedi, FETÖ’cüler tarafından yıllarca kullanıldı.

ORAMİRAL UĞUR'UN ÖNÜNE GELEN DOSYA

Dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit’in önüne Ağustos 2009’da konulan dosya da bu türdendi. Dosyada “amirallere suikast” yapılacağı iddia ediliyordu. FETÖ’nün delile melile ihtiyacı yoktu. Soruşturma açmak için sözde bir ihbar yeterliydi. Açıldı da.

İnanır mısınız bu soruşturma sonunda bazı deniz teğmenleri tutuklandı. “Uyuşturucu ve fuhuş çetesi” diye başlayan operasyon, sonunda “Amirallere suikast”a, daha sonra da başka dosyalarla birleştirilerek “Poyrazköy Davası”na dönüştü. Hukuk, siyasetin köpeğiydi!

AKILLARA ZARAR TERTİP: POYRAZKÖY

Poyrazköy iddianamesi akıllara zarar bir metindir. Kafes eylem planı, silah ve mühimmat listesi, gayri Müslim vatandaşlara yönelik (mezarlıkları dâhil) eylem listeleri, cezaevindeki Levent Göktaş'tan talimat bekleyen SAT komandoları, "Ergenekon adına" eyleme geçmek için "yerin 15 santimetre altına" gömülen mühimmatlar, soba borusu yapmaktan başka bir işe yaramayacak olan kullanılmış lav silahları, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un basın toplantısında gösterip “boru” dediği şeyler, hatta "Doğu Perinçek Başkanımızın Emirleri" gibi zırvalıklar... Perinçek’in Silivri’den gönderdiği talimatları, teğmenlere ileten “kurye” ise Yarbay Ali Tatar’dı!

HEDEF:  ATATÜRKÇÜ SUBAYLAR

Ali Tatar, “Amirallere suikast” iddiasıyla başlatılan soruşturmada 5 Aralık 2009 günü gözaltına alındı ve tutuklandı. İstanbul Emniyeti ve Beşiktaş’taki özel yetkili mahkemeler içinde yuvalanan FETÖ, ellerindeki yargı gücünü kullanarak vatansever bir insanın yaşamına son verdiği süreci bu tutuklama ile başlattılar.

Tatar’ın hedef seçilmesinin en önemli nedeni Alevi olmasıydı. Bu yolla ordu içinde görev yapan Atatürkçü subayların tasfiyesi amaçlanmıştı.

AMERİKA’DA BİR İNTERNET SİTESİ İŞARETİ VERDİ

Ali Tatar hakkında ilk suçlamalar www.dersim.iphox.com isimli internet sitesinden yapıldı. Amerika’dan yayın yapan, sahibi ve adresi belli olmayan bu sitede, “Ali Tatar’ın sırf Alevi oldukları için kayırdığı ve yakın ilişkide olduğu gözlenen eğitim uzmanı personel şunlardır” denilerek çok sayıda teğmen, üsteğmen, yüzbaşı ve albay rütbesindeki subayların adları sayıldı.

Ali Tatar hakkındaki bu akıl dışı suçlamalar cemaatin polisleri tarafından adı geçen siteden indirildi ve Tatar hakkında soruşturma açılması için yeterli görüldü. Yarbay Tatar hakkında ilk “delil” buydu. Zaten o kumpaslar döneminde delile de ihtiyaç yoktu!

PEHLİVAN, TUTUKLAMA İSTİYOR

Ali Tatar, özel yetkili savcı Süleyman Pehlivan tarafından 5 Aralık 2009 günü sorgulandı. Ali Tatar sorgusunda hakkındaki iddiaların yalan ve iftira olduğunu, DHKP-C veya benzeri yasadışı örgütlerle hiçbir ilgisinin olmadığını, herhangi bir toplantıya katılmadığını, kimseye, hiçbir konuda referans olmadığını söyledi. Serbest bırakılmasını talep etti. Tatar’ın avukatı İhsan Nuri Tezel de müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi. Fakat Savcı Süleyman Pehlivan aynı kanıda değildi. Tatar’ı, “Silahlı terör örgütü üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanması talebiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Pehlivan’a göre “suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak” Tatar tutuklanmalıydı.

Ali Tatar, 10. Ağır Ceza’nın nöbetçi hakimi Davut Bedir tarafından sorgulandı. Davut Bedir, 5 Aralık 2009 günü Ali Tatar’ın tutuklanmasına karar verdi. Artık Yarbay Tatar, TCK’nın 314/2 maddesine göre “silahlı terör örgütüne üye” olmuştu!

11. Ağır Ceza Mahkemesi yargıcı Bülent Akasma, savcı Pehlivan gibi düşünmedi. “Dosya kapsamı, mevcut delil durumu göz önüne alınarak” Tatar’ın tahliyesine karar verdi. Ali Tatar, 16 Aralık 2009 günü Hasdal Askeri Cezaevi’nden tahliye edildi.

Süleyman Pehlivan

PEHLİVAN, TATAR’IN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Ancak Tatar’ın çektiği çile bitmemişti. Savcı Pehlivan, Tatar’ın peşini bırakmayacaktı. Yarbay Tatar’ın tahliyesinden bir gün sonra, 17 Aralık 2009 günü savcı Süleyman Pehlivan, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararına itiraz etti. Özel yetkili savcı Süleyman Pehlivan, Tatar’ın özgür olmasına tahammül edemiyordu.

Özel yetkilerle donanmış İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi 18 Aralık 2009 günü, savcı Pehlivan’ın itirazını görüşmek üzere toplandı. Mahkeme başkanı Şeref Akçay, üyeler Oktay Açar ve Metin Özçelik’ti. Açar ve Özçelik, Ergenekon soruşturması sırasında çok sayıda şüpheli hakkında tutuklama kararı vererek adlarını duyurmuş iki FETÖ’cü yargıçtı. Mahkeme, Tatar hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmasına 2’ye karşı 1 oyla karar verdi. Mahkeme Başkanı Akçay Tatar’ın tutuklanmasına karşı çıktı. Beşiktaş mahkemelerinin en kıdemli yargıçlarından olan Şeref Akçay, burada yaşanan hukuksuzluğa tahammül edemeyecek ve bir süre sonra emekliliğini isteyecekti.

18 Aralık 2009 günü Yarbay Ali Tatar hakkında “yakalama emri” çıkartıldı. Ama Ali Tatar “ele geçirilemedi.” Tahliyesinin üzerinden daha 48 saat geçmemişti. Eşiyle, çocuklarıyla hasret giderememişti. Tam dediği gibi oldu. Ruhu evinde kaldı, cansız bedeni “ölü muayene tutanağı” için Adli Tıp morguna kaldırıldı. Ali Tatar’ı 19 Aralık 2009 günü kaybettik.

KATİLİNE ÖDÜL VERİLDİ

Savcı Süleyman Pehlivan ödüllendirildi ve 2011 yılında HSYK tarafından Yargıtay üyesi yapıldı. Pehlivan, Balyoz kumpasında da koordinatör savcı olarak görev yapmıştı.

Süleyman Pehlivan 5 Ağustos 2016 günü tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Pehlivan, İzmir'de teslim olmuş, Ankara'ya getirilen Pehlivan, savcılık ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

YALAN MAKİNELERİNİ UNUTMAYACAĞIZ!

Tatar'ı ölüme götüren çirkin iftiraları manşetlere, köşelerine taşıyan, en dizginsiz yalanları yazan, Ali’nin ölüm haberini, “Mermiye kafa attı” başlığıyla veren Taraf’ı, “mermiye kafa atanlar... Efendiler, hesabı ödemeden nereye?” diye yazan Sabah yazarı Engin Ardıç’ı, Tatar’ın intiharında “karanlık ilişkiler” arayan gene Sabah yazarı Mahmut Övür’ü, “Savunma haklarını kullanmak yerine ‘ölümü göze almak’ şüpheleri artırmaktadır” diyen Milliyet yazarı Derya Sazak’ı, “İntiharların hepsi, iddia olunan Ergenekon terör örgütü ile bir şekilde bağlantılıdır” diye utanmadan yazan, bugün AKP’ye yakın Star’ın, o dönemde Zaman’ın yazarı Hüseyin Gülerce’yi, “Her intihar, daha doğrusu intihar eden her kişi, ordunun karıştığı siyasi ve gayri meşru olaylarla, iç örgütlenmelerle, iç gerginliklerle bağlantılı görünüyor” diye yazan Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu’nu, “Birileri, Deniz Kuvvetleri’ni nasıl Ergenekon Karargahı haline getirdi?” diyen Star yazarı,  AKP milletvekili Şamil Tayyar’ı, “Ama bakıyoruz, birdenbire Ali Tatar'ın intiharı üzerinden Poyrazköy davasını itibarsızlaştırmak gayretleri yoğunlaşıyor. Bu ne iş!” diyen, şimdi FETÖ’den tutuklu Nazlı Ilıcak’ı da hiç unutmayacağız!

Ali Tatar’ın ağabeyi: Ergenekon’un vebali iktidarın omuzunda, bize ateşten aldığımız pay kaldı

Ali Tatar’ın ağabeyi: Ergenekon’un vebali iktidarın omuzunda, bize ateşten aldığımız pay kaldı

Ergenekon davasında yargılandığı sırada intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, “Bu günahın önemli bir kısmı liberal yazar ve çizerlerin, önemli kısmı ise iktidarın omuzlarındadır. Kumpası kuranlar gerçek anlamda yargılanıp ceza almadı. Fethullah şeytanının siyasi ayağına dokunulmadı. Bize ateşten aldığımız pay kaldı” dedi.

Amirallere suikast iddialarıyla ilgili soruşturma sürecinde intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, Sözcü’den Yavuz Alatan’a açıklamalarda bulundu.

Kumpas Ergenekon davasının önceki günkü karar duruşmasında, mahkeme 235 sanık hakkında beraat kararı verdi. Kumpas şehidi Albay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, beraat kararlarını değerlendirirken, “Geride kalan bir avuç hüzün ve keder. Bize ateşten aldığımız pay kaldı. Bu süreçte hayatını kaybedenlerin hiçbirinin ruhu huzur bulmadı” dedi. Kardeşinin üniformalı fotoğrafını yanından ayırmayan Ahmet Tatar kumpası kuranların gerçek anlamda yargılanıp, ceza almadığını kaydederek şunları söyledi:

“GERİDE KALAN BİR AVUÇ HÜZÜN VE KEDER…”

Ahmet Tatar, Ergenekon kararını böyle nitelendirdi ve “Ölenlerin ruhu huzur bulmadı” dedi… Kardeşinin fotoğrafını yanından ayırmayan Tatar, Ergenekon günahının, iktidarın omuzlarında olduğunu savundu. “Bizden helallik istenmedi” dedi

LİBERALLER VE İKTİDAR

“Geciken adalet, adalet değil. Günahının önemli bir kısmı liberal yazar ve çizerlerin üzerinde ama diğer önemli kısmı da siyasi iktidarın omuzlarındadır. Ergenekon, Balyoz süreciyle bu ülkede mıntıka temizliği yapılmış, bunların yerini alan Fetullahçı çeteler ülkemizi 15 Temmuz’a götürmüştür. Ergenekon, Balyoz sürecinin günahını taşıyanlar, 15 Temmuz’un günahını da taşıyorlar. Ali Tatar’ın ailesinden helallik istenmedi. Hiçbir adalet ve hukuk şehidinden istenmedi. Neyi nasıl inkar edeceksiniz? ‘Kandırıldım’ demekle bu işi çözeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Diyelim birileri sizi kandırdı, Fetullah şeytanının siyasi ayağı ortaya çıkarılmadı. Bu ateşten payını alan hiç kimse ‘Kandırıldık’ demiyor. Biz bu Fetullah çetesini gördük…”

Kaynak: Aydınlık Tele1

Arınç’a suikast yalan orduya kumpas gerçek

2009 yılında Genelkurmay’daki ‘Kozmik Oda’da milli sırların çalındığı baskının iddianamesi çıktı

Arınç’a suikast yalan orduya kumpas gerçek

Genelkurmay Seferberlik Bölge Başkanlığı'na yapılan baskının iddianamesinde FETÖ'yle ilgili şu tespit yapıldı: “Devlet sırlarının olduğu Kozmik Oda'ya girmek için bir mizansen ile kararlar alındı

Türkiye 2009'un Aralık ayında bir suikast iddiası ile sarsıldı. Sahte bir mail ihbarında, iki subayın dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast yapmak üzere evinin önünde pusu kurdukları öne sürüldü. Polis ekipleri, hiçbir araştırma yapmadan, o sırada Manisa'da olan Arınç'ın evinin bulunduğu sokağa yöneldi. Arınç ile ilgisi olmayan ve o sırada bir albayı takip eden 2 subay yaka paça gözaltına alındı. Yandaş medya aylarca ‘'Arınç suikastçileri'' diye yaygara yaptı. Seferberlik Tetkik Dairesi bu operasyonla yıpratılıp, kapatıldı. Aradan 8 yıl geçti ve olayın savcısı FETÖ'cü Mustafa Bilgili hakkında açılan dava, her şeyin kurgu ve manüpilasyon olduğunu ortaya çıkardı.

YARGIYI SİLAH GİBİ KULLANDILAR

15 yıla kadar hapsi istenen Bilgili'nin sahte suikast soruşturmasına başladıktan sonra görüşmelerinde ByLock yüklü 5 ayrı telefon hattı kullandığı ve FETÖ şüphelileri ile de yoğun irtibatı olduğu da belirlendi. Tutuklu savcı Mustafa Bilgili hakkında ikinci kez FETÖ üyeliği iddiasıyla dava açıldı. Ankara Savcısı Ahmet Akça tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün mensupları aracılığıyla yargı yetkisini bir silah gibi kullandığı, Kozmik Oda soruşturmasını da vesayetle mücadele görüntüsü altında Ergenekon'un bir ayağı gibi göstererek başlattığı belirtildi. İddianamede, sahte ihbarla başlayan soruşturmayla ilgili, “Şüphelilerin, devlet sırrı belge ve bilgilerin bulunduğu Kozmik Oda'ya girmeye bahane oluşturmak için mizansen kararlar aldığı” vurgulandı.

Eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan tutuklandı

Eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan tutuklandı

Hakkında ikinci kez yakalama kararı çıkarttığı Yarbay Ali Tatar'ın intiharıyla ismi gündeme gelen, dönemin özel yetkili savcısı ve Yargıtay Üyesi Süleyman Pehlivan tutuklandı.

15 Temmzu darbe girişimine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen ve İzmir'de teslim olan Yargıtay Üyesi Pehlivan, savcılık ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Pehlivan'ın savcılık ifadesinde, "Önümdeki bilgi ve belgelere, hukuki değerlendirmeme göre karar vermiştim. İntihar haberini duyduğumda üzüldüm, çok üzgünüm." dedi.

Pehlivan, İstanbul'da özel yetkili savcı olarak görev yaptığı 2009 yılında "Amirallere Suikast" soruşturmasını yürüttüğü sırada, Yarbay Ali Tatar hakkında inceleme başlatmıştı.

Yarbay Ali Tatar, kendisinin de suçlandığı 15 Temmuz 2009 tarihli 'Amirallere suikast' iddiası içeren ihbar mailiyle başlatılan soruşturma sürecinde, 7 Aralık'ta 2009'da tutuklanmış 9 ay sonra avukatlarının itirazıyla serbest bırakılmıştı.

O dönem özel yetkili savcı konumundaki Süleyman Pehlivan'ın talebi üzerine Tatar hakkında yeniden yakalama emri çıkarılmıştı.

Tatar, Üsküdar Beylerbeyi'ndeki Astsubay Hazırlama Okulu tesislerindeki lojmanında kararın tebliğ edilmesinin ardından 20 Aralık 2009'da, silahıyla başına bir el ateş ederek intihar etmişti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası HSYK tarafından açığa alınan Pehlivan, 2011 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmişti.

Pehlivan yakalandı

Yarbay Ali Tatar’ı intihara sürükleyen FETÖ savcısı Süleyman Pehlivan, darbe girişiminin ardından kayıplara karıştı. Yakalanacağını anlayınca polise teslim olan o savcı, İzmir’de gözaltına alındıahmet tatar on Twitter:

Pehlivan yakalandı

Türkiye, FETÖ'nün kanlı kalkışmasını ortadan kaldırdı. Güvenlik güçleri, devletin en kritik kurumlarına kadar sızan kalleşleri yakalamak için operasyon başlattı. Gözler, 19 Aralık 2009'da Yarbay Ali Tatar'ı ikinci kez ifadeye çağırıp intihara götüren sürecin mimarı olan FETÖ'cü savcı Süleyman Pehlivan'a odaklandı. Türkiye, dönemin özel yetkili savcısı Pehlivan'ı kumpas ürünü soruşturmalarla tanıdı. 2009 yılında "Amirallere Suikast Soruşturması"nı yürüttüğü sırada, Yarbay Ali Tatar hakkında inceleme başlattı.

ANKARA'DA KONUŞACAK
Bir anda kendisini iftiranın ortasında bulan Tatar, İstanbul Adliyesi'nde savcı Süleyman Pehlivan'ın karşısına çıktı. Tatar, mahkeme kararıyla tutuklandı. 9 günlük tutsaklığın ardından serbest kaldı. Ancak Pehlivan tahliye kararına karşı çıktı. Bunun üzerine Tatar hakkında tutuklama kararı alındı. Bunu gururuna yediremeyen Tatar, 19 Aralık 2009 sabahı silahıyla canına kıydı. Tatar'ı intihara sürükleyen ve 2011'de Yargıtay üyeliğine seçilen Süleyman Pehlivan, darbe girişimi sonrası açığa alındı. Yakalanması istenen 140 Yargıtay üyesinden biri olan Pehlivan, kayıplara karıştı. İzmir'de olduğu bilgisi üzerine operasyonlar bu kentte yoğunlaştı. Yakalanacağını anlayınca dün Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne giderek teslim olan Pehlivan'ın ifadesinin Ankara'da alınacağı açıklandı.FETÖ savcısı Süleyman Pehlivan'ın kumpasla hapse atmak istediği Yarbay Ali Tatar, 19 Aralık 2009'da intihar etmişti. Tatar'ın cenazesinde eşi Nilüfer Tatar, "Eşimin katili sensin Pehlivan" diye feryat etmişti.

FETÖ'cü Savcı Süleyman Pehlivan'a hapis

Yarbay Ali Tatar'ın intihar etmesine neden olan eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan 13 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldı. Ceza, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nce FETÖ üyeliği nedeniyle verildi. Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar kararı doğru ama eksik buldu, FETÖ'cü Pehlivan'ın kardeşinin intiharıyla ilgili de yargılanmasını istedi.

        Balyoz ve Amirallere suikast kumpaslarında rol alan eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan'ın yargılandığı davada karar çıktı. Eski savcıya FETÖ üyeliği nedeniyle 13 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesinde görülen duruşmada Süleyman Pehlivan'ın son savunması alındı. Sanık Pehlivan Balyoz kumpas davasının açılmasını savundu. İddianame yazılırken kullanılan "Sahte" belgelerin arkasında durduğunu ifade etti.

Süleyman Pehlivan, Amirallere suikast kumpasında Yarbay Ali Tatar'ı ikinci kez ifadeye çağırarak intihar etmesine neden olmuştu. Son savunmasında bu konuya ilişkin de konuştu. Pehlivan, Tatar'ı ifadeye çağırmasının yasalara aykırı olmadığını iddia etti.

Son sözlerin ardından kararını açıklayan Yargıtay Hakimi Abdurrahman Orkun Dağ, FETÖ üyeliği nedeniyle Süleyman Pehlivan'a 9 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra ceza yarı oranında artırılarak 13 yıl 6 ay hapis cezasına çıkarıldı.

Pehlivan’ın duruşmalardaki tutum ve davranışlarında pişmanlık gözlemlenmemesi nedeniyle indirim uygulanmamasına karar verildi. Kararlar gereği sanık Pehlivan'ın tutukluluğu da devam edecek.

Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar, kararı Ulusal Kanal'a değerlendirdi. Ağabey Tatar, verilen cezanın sadece FETÖ üyeliğine indirgenmesini eleştirdi. Tatar'a göre Pehlivan, kardeşinin intiharı nedeniyle de yargılanmalı.

Yorumlar (0)
12°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12