Konya UMKE vatandaşların yardımına koştu

Akdeniz ve Ege kıyıları dışında tüm Türkiye’yi bir haftadır etkisi altına alan yoğun kar yağışı yerleşim merkezlerinde hayatı zora sokarken, ulaşıma da büyük darbe vurdu. Daha önce ağırlıklı olarak köy yollarını kapatan kar, bu kez şehirlerarası ulaşımı da felç etti. Yurt genelinde alınan kar ve soğuk haberleri şöyle:

Konya UMKE vatandaşların yardımına koştu
Afyonkarahisar geçilemiyor
Afyonkarahisar’da önceki gün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Afyonkarahisar-Ankara-Konya karayolları kapandı. Ankara’dan Antalya’ya gelen yüzlerce araç, kar ve tipi nedeniyle mahsur kaldı. Gece boyunca kar temizleme çalışmaları yapan ekipler, yolları kısmen açtı.
önceki gün saat 14.00 sıralarında itibaren Emirdağ- Afyonkarahisar Karayolu’nun 18’inci kilometresinde kalan araçlara dün saat 10.30’da ulaşılabildi. Yolda trafik tek şeritten kontrollü olarak sağlanırken, trafik ekipleri zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor. Afyonkarahisar-Ankara Karayolu’nun 40’ncı kilometresinde ise buzlanma nedeniyle araçların Ankara yönüne geçişine izin verilmiyor.
 Tunceli’de 8 noktada birden çığ

- Tunceli-Erzincan karayolunun 40 ve 46’ncı kilometrelerinde, 8 ayrı noktada çığ düşmesi sonucu dün saat 14.00’de ulaşıma kapandı. Karayolunda araçlarında mahsur kalan, aralarında 7 gazetecinin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi, saatlerce süren yoğun çalışmalar sonucu kurtarıldı. Tunceli-Erzincan karayoluna Türkiye’nin en büyük çığının düştüğünü kaydeden Karayoları ekipleri, 20 saatlik çalışmadan sonra yolu tek şeritten trafiğe açabildi. Tunceli’nin Ovacık ilçesi Mercan köyü yolunda mahsur kalan Bahattin Dinler ve Coşkun Köse, yetkililerden yardım istedi. Yardıma giden Ovacık Belediyesi’ne ait kepçenin üzerine çığ düştü. Kepçe operatörü Alaattin Duman ve yanındaki Ali Asker Erdoğan, mahsur kalan Dinler ve Köse’nin yardımıyla çığ altından kurtarıldı.

Tokat’tan Fethiye’ye giden otobüs Sivas’ta devrildi. Yolcular tavandaki havalandırmadan çıktı ve ateş yakarak ısındı.

 

Otobüste zor saatler
-  Bayburt-Erzurum karayolunun Kop Dağı mevkisinde yolcu otobüsünde 25 kişi mahsur kaldı. Yolda kalanlar güçlükle kurtarılırken, yolun kapanması nedeniyle geceyi kentte geçirmek zorunda kalan 6 otobüsteki 164 kişi otel, yurt ve pansiyonlara yerleştirildi.
-  Erzincan-Sivas Karayolu 38’inci kilometresinde yoğun kar yağışı ve buzlanma yüzünden ağır tonajlı araçlar kayınca, yol trafiğe kapandı. Kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yolu Karayollarına ait iş makineleri temizlemede zorlandı. Gece yarısından sonra Erzincan ve Refahiye yönüne hiçbir aracın gitmesine izin verilmedi. Yol dün saat 09.30’dan itibaren kontrollü olarak trafiğe açıldı.

 

Şırnak Beytüşşebap’ta yolu kapanan Mağara köyünde bir hasta battaniyeye sarılıp kepçe ile hastaneye kaldırıldı. 

Bebek ambulansı yolda kaldı
-  Karaman-Mersin karayolu Sertavul Geçidi’ndeki yoğun kar nedeniyle önceki akşam ulaşıma kapandı. Mersin istikametine giden araçlar Karaman Otogarı’nda, Karaman istikametine giden araçlar da Mut’ta bekletildi. Yol Dün öğle saatlerine doğru yeniden ulaşıma açıldı.
-  Konya’da da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle önceki gün kapanan Seydişehir-Antalya karayolunda da dün gün boyu açılamadı. Beyşehir’den Konya’ya kuvözde bir çocuk hasta taşıyan ambulans, Beyşehir-Konya karayolu Belenbaşı mevkiinde tipi nedeniyle yoldan çıkarak kara saplandı. Yoğun tipi altında saatlerce mahsur kalan ve yardım bekleyen 112 ambulansı, Konya UMKE ekiplerinin uzun uğraşları sonucu kurtarıldı.

 

Çatı çöktü çığ düştü
-  Kastamonu’da etkili olana kar yağışı ve tipi başta ulaşım olmak üzere hayat durma noktasına geldi. Kastamonu’yu Ankara’ya bağlayan Ilgaz Dağı Geçidi’nde yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu yol yaklaşık 4 saat ulaşıma kapandı. Kaza yapan araçlardaki yolcular Karayolları, Jandarma ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı.
Cide ilçesinde, kapalı pazar yeri çatısı üzerinde biriken kar nedeniyle çöktü, park halindeki 20 araç hasar gördü. İnebolu ilçesi Kayadibi köyünde önceki akşam bir evin üzerine çığ düştü. Evde mahsur kalan bir kişi köylüler tarafından hafif yaralı kurtarıldı. Cide-Şenpazar köyü karayolu üzerinde Dağlık köyü yakınlarında gece 03.00 sıralarında 4 minibüs, bir kamyon ve bir otomobil mahsur kaldı. Araçlardaki 65 kişi sabah 07.30 sıralarında kurtarıldı.
-  Kırıkkale-Samsun ve Sivas karayolu kar ve tipi nedeniyle önceki gece ulaşıma kapandı. Yol 8 saat sonra açılabilirken, çok sayıda zincirleme trafik kazası meydana geldi, 27 kişi yaralandı. Yolda trafiği düzenleyen polis memuru Mustafa Demirbaş, bir kamyonun çarpması sonucu şehit olurken, araç ve  sürücü kaçtı.

 

Kızılay’dan kar nöbeti
-  Bolu Dağı’nda etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı yaklaşık 1 metreye ulaştı.Buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda birçok maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi ve çok sayıda araç yolda kaldı. Türk Kızılayı ekipleri, Bolu Dağı TEM Otoyolu ve D-100 karayolunda mahsur kalan sürücülerin yardımına koştu. Ekipler, yolda kalan sürücülere sıcak içecek ve kumanya dağıttı, yoldan çıkan araçları kurtardı.

 

Yarın ilk cemre havaya düşecek
Türk dünyasının gerek kültürüne gerekse de edebiyatına konu olan Cemre yine konuşulmaya başlandı. Her yıl şubat-mart aylarında “düşse de ısınsak” diye beklenen cemre bir hava olayı. İlkinin 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemrenin 27 Şubat’ta suya, üçüncü cemre de 6 Mart’ta toprağa düştüğüne inanılır.
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, cemrenin, halk takvimi olarak adlandırılan, bir döngüsel takvim bilgisi olduğunu söyledi. Oğuz, cemrelerin, şiddetli kıştan bahara geçiş sırasında ortaya çıkan iklim değişikliklerine yönelik gözlemlerin inançlarla, mitolojilerle ve çevre kültürlerle karışmış bir şekli olduğunu anlattı.

Türk kültürü
Oğuz, cemrenin, Arapça’da kor halindeki ateş anlamına geldiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Ancak, cemrelerle ilgili inanışların kaynağının ve takvim bilgisinin, daha güneyde ve sıcak iklimlerde var olan Arap kültüründen ziyade daha kuzeyde ve soğuk iklimlerde var olan Türk kültüründen kaynaklanmış olması daha akla yatkın. Arapça cemre kelimesinin kor veya sıcaklık anlamı nedeniyle eski Türkçedeki imre (imere veya emire) kelimesinin yerine geçtiğini savunanlar vardır.
Kadim bir Türk grubu olan Altayların mitolojisinde imre adı verilen bir ruh veya cinin cemreleri yaptığına inanılır. İmre baharda görülür ve bir ışık demeti halinde göğe yükselir, ardından suya iner ve buzları eritir sonra da toprağı ısıtır. Eski bir Türk kavmi olan Bulgarlarda geçen zemire ile Anadolu halk takvimindeki zemheri (ocak) arasında ilişki kurulabilir. Ayrıca Azerbaycankültüründe yaygın olan ve 21 Mart’taki Nevruz’a kadar olan dört çarşambanın “cemle” adıyla kutlanması cemrelerle ilgilidir. “

Kurtarma seferberliğil 
Muş’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle köy yolları ile Muş ve Diyarbakır’ın Kulp ilçesine giden karayolunda yaklaşık 240 kişi mahsur kaldı. Yolda kalanlar için kurtarma ekipleri seferber oldu. Muş’a 57 kilometre uzaklıktaki Bostankent köyüne gitmek üzere yola çıkan 25 araçtaki yaklaşık 120 kişi 40’ıncı kilometredeki Çatak mevkiinde mahsur kaldı ve güçlükle kurtarıldı. Kulp karayolunda önceki gün öğleden sonra başlatılan kurtarma çalışması gece yarısına kadar sürdü. Yolda mahsur kalan yaklaşık 120 kişi kurtarılarak köylerine dönmeleri sağlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER