Erken emeklilik hayali kuranlara umut doğdu

Emeklilikte yaşa takılanlar için müjdeli haber geldi. 8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadınsa 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu.

Erken emeklilik hayali kuranlara umut doğdu

1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi.

1976 ile 1999 arasında işe girenler için ‘kademeli yaş’ getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu. İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti.

Emekliliğine kısa süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Konu gündeme çok geldi. Hatta Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) organize olup mağduriyetlerini bakanlara ve siyasi parti yetkililerine anlattı.

Ara ara çalışmaların yapıldığı söylendi. Düşük emekli maaşıyla hemen emeklilik de bunlardan biriydi. Gündeme Almanya ve Finlandiya modelleri de geldi. Ama sonuç çıkmadı.

Ne yapıldıysa ‘emeklilikte yaşa takılanlara’ çare bulunamadı. Bu konuda bir düzenleme yapılmadı. Anayasa Mahkemesi’ne dahi başvuru sonuçsuz kaldı. Dava reddedildi. Ancak birçok hukukçu, uygulamanın hak ihlali olduğunu savunmaya devam ediyor. İç hukuk yolu tükendiği için yaşa takılan 150-200 kişi konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dahi taşıdı. Sonuç bekleniyor...

Tam umutların tükendiği bir dönemde AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nda yer alan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) yeni bir hamle yaptı. 23 Temmuz’da MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, bizzat MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin talimatıyla yaşa takılanların emekli olmalarını sağlamak için hazırlanan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda değişiklik öngören teklifte; sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı şartını sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanların yasanın çıkması halinde 3 ay içinde SGK’ya başvurarak emekli olabilecekleri yazıyor. Bazı AK Partili vekillerin de bu teklife sözlü destek verdiği ifade ediliyor.

Kanun teklifinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer alıyor: “1999 öncesi çalışma hayatına dahil olan bu sigortalı, hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlamış, fakat yapılan düzenlemelerle mağdur olmuştu.

1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor. 

Zaman zaman medyanın gündemine oturan ve henüz belirgin şekilde çözüme kavuşamayan emeklilikte yaşa takılma konusu yeniden gündemde. Yaş şartını beklemeden diğer kriterler ile emekli olmak isteyen vatandaşlar fırsat buldukça mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Erken seçim mevzusunun gündeme oturması ile beraber de hükumete talepler yöneltilmeye başlandı.


 MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili olarak, ''Milliyetçi Hareket Partisi bu dönem 40 milletvekili ile bu dönem 49 milletvekili ile mecliste. Şimdi ben emeklilikte yaşa takılanlara küçücük bir sitemim var. Milliyetçi Hareket Partisi'ni bu konuyla ilgili gereğini yapmamakla suçluyorlar. Kanun teklifini liderimizin talimatıyla verdim, verdikten sonra mücadelemi her platformda yürüttüm, her televizyon programında, basın açıklamasında ve tbmm'de. Yine sloganlaşan bir söylemim oldu. Biz 3.5 milyon suriyeliye sahip çıktık ama kendi emeklimize yani önce millet sonra ümmet demeliyiz dedim. Sonra bununla yetinmedi emeklilikte yaşa takılanların hepsine seslenmiyorum bu sitemim hepsine değil ama bir kısım özellikle sosyal medyada farklı bir çalışma yapıyor Milliyetçi Hareket Partisi aleyhine. Hiçbirini engellemiyorum ne yazarlarsa yazsınlar. Onlar bizim başımızın tacı Türk milleti olarak bakıyorum. Dediler ki Devlet Bahçeli bu konuyla ilgili birşey söylemiyor sadece Arzu Erdem konuşuyor. Liderimizin talimatı olmadan benim birşey yapmam mümkün değil bu bir. İkincisi seçim geldi seçim beyannamesinde emeklilikte yaşa takılanları liderimiz aldı, manifestosunu koydu ortaya, mührünü bastı ve oylarınızı bize verin dedi, seçim beyannamesi bu demek. Oylar çıktı, çok şükür Rabbim hiçbirinin eksikliğini göstermesin. Milliyetçi Hareket Partisi çok güzel bir sonuçla 49 milletvekili ile cumhur ittifakının gücüyle mecliste şuan. Biz bunun mücadelesini yine sürdüreceğiz. Ama tek başımıza bir kanun çıkaramayız yine cumhur ittifakı içerisinde AK Parti ile birlikte biz Allah'ın izniyle bu çalışmaları yapacağız. Biz mücadele edeceğiz. Ama biz bu kanunu çıkartacağız dersek bu bir yanlış ifade olur ama yine kanun teklifimi yineledim. Grup başkanvekilimizden çıktı. Yarın yayınlayacağım. Emeklilikte Yaşa Takılanların derdi bizim derdimiz bunu bilsinler.'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 04:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER